Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Których leków może zabraknąć w aptekach? (grudzień 2019 r.)

Redakcja K. 2019-12-13 14:15
Których leków może zabraknąć w aptekach? (grudzień 2019 r.)

Od 15 grudnia 2019 r. zacznie obowiązywać znowelizowane obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terenie Polski. W ostatnich miesiącach można było zaobserwować tendencję wzrostową - poprzedni wykaz powiększył się ponad 60 pozycji. Czy tak stało się i tym razem?

Lista leków zagrożonych wywozem rośnie

Od połowy grudnia będzie obowiązywał znowelizowany wykaz leków zagrożonych wywozem. Tworzenie takiej listy nakłada na Ministerstwo Zdrowia ustawa Prawo farmaceutyczne. Na liście znajdują się leki, których braki odnotowano w przynajmniej 5 proc. aptek w danym województwie. Takie informacje gromadzi Główny Inspektorat Farmaceutyczny, który przekazuje je do Ministerstwa Zdrowia.

Wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności stale się powiększa. Najnowsza lista opiewa na 422 produkty lecznicze, czyli o 6 więcej, niż lista listopadowa. Nie jest to znaczący wzrost, jednak wyraźnie widać, że problem z dostępnością leków się pogłębia. W styczniu 2018 r. w wykazie leków refundowanych znalazło się 183 produktów, co oznacza, że w ciągu dwóch lat lista ponad dwukrotnie zwiększyła swoją objętość! 

Nowe leki na wykazie

Na liście znalazło się 6 nowych preparatów. Jednym z nich jest Airbufo Forspiro - preparat złożony zawierający budezonid i formoterol. Lek ten stosuje się u dorosłych i młodzieży powyżej 12. rok życie w terapii astmy. Preparaty o tym samym połączeniu substancji czynnych już wcześniej znalazły się na wykazie (Bufomix Easyhaler, DuoResp Spiromax, Symbicort, Symbicort Turbuhaler). Dodatkowym nadzorem objęto także preparat Ryzodeg, czyli lek zawierający insulinę degludec i insulinę aspart.

Do wykazu dodano również preparaty stosowane w hormonalnej terapii zastępczej w formie plastrów:

  • Systen 50 (estradiol) – opakowanie po 6 i 8 plastrów;
  • Systen Conti (estradiol + noretysteron) - opakowanie po 8 plastrów;
  • Systen Sequi (estradiol + noretysteron) - opakowanie po 8 plastrów.

Preparaty te zawierają wyłącznie estrogen lub skojarzone są z progestagenem. Stosuje się je w leczeniu objawów niedoboru estrogenów związanych z menopauzą, także tą będącą konsekwencją usunięcia macicy.

Metforminy, paski do glukometrów i insuliny – tych preparatów nadal brakuje

Tym razem z listy nie wykreślono żadnego preparatu. Nadal znajdują się na niej paski do oznaczania glukozy we krwi (m.in. Abra, Accu-Chek Instant, Diagomat Strip, G-BIO, OKmeter Core, VivaChek Ino, Wellion SymPhar), insuliny (np. Abasaglar, Apidra, Semglee, Tresiba, Gensulin M30, Humulin N, Liprolog), preparaty z metforminą o przedłużonym uwalnianiu (Glucophage XR, Metformax SR, Symformin XR), wyciągi alergenowe (Novo-Helisen Depot), czy preparaty dermatologiczne stosowane w terapii AZS (Protopic, Elidel).

Zapotrzebowanie na leki znajdujące się w wykazie jest duże, co widać w statystykach z ostatniego miesiąca. Tylko w listopadzie pacjenci zakupili ponad 390 tysięcy opakowań przeciwzakrzepowego leku Xarelto w różnych dawkach, który od wielu miesięcy figuruje na liście i uznawany jest za preparat trudno dostępny. Innym lekiem z tej samej grupy jest Clexane, który sprzedano w liczbie ponad 100 tysięcy opakowań.

Podobnie wygląda sytuacja leków stosowanych u chorych na astmę. W listopadzie sprzedano ponad 125 tysięcy opakowań leku Berodual i 81 tysięcy opakowań preparatu Pulmicort. Oba leki od miesięcy nie znikają z listy.

Kłopoty z dostępnością dotyczą także mieszanek mlekozastępczych dla dzieci na diecie eliminacyjnej (Bebilon Pepti 2 DHA, Nutramigen Puramino, Neocate Junior, Nutramigen 2 LGG), szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (Gardasil, Gardasil 9) i preparatów z lewotyroksyną (Euthyrox, Letrox, Novothyral). O dostępność i przyczyny braków tych dwóch ostatnich grup produktów pacjenci szczególnie często pytają farmaceutów w serwisie Zapytaj Farmaceutę.

Jak skutecznie szukać leków trudno dostępnych?

Zakup leków trudno dostępnych to dla wielu pacjentów przykra codzienność i ogromny kłopot. Wiele osób w poszukiwaniu potrzebnej dawki farmaceutyku potrafi odwiedzić nawet kilkanaście aptek, często bez rezultatu. Pomocnym narzędziem w poszukiwaniu leków jest wyszukiwarka KtoMaLek.pl. Wystarczy podać swoją lokalizację i nazwę leku, by system wygenerował listę aptek posiadających dany preparat na stanie. Aby zarezerwować lek wystarczy kliknąć przycisk „zarezerwuj” i poczekać na potwierdzenie od farmaceuty. 

Źródło: http://dziennikmz.mz.gov.pl/api/DUM_MZ/2019/101/journal/5819


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów