Ból w dole brzucha – co może oznaczać?

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-12-10 13:18
ból w dole brzucha

Ból w dole brzucha najczęściej kojarzony jest z menstruacją, ale jego przyczyny mogą być zupełnie inne jak np.: zapalenie wyrostka robaczkowego, zespół jelita drażliwego, endometrioza, czy zapalenie gruczołu krokowego. Właściwe leczenie bólu w podbrzuszu uzależnione jest od trafnej diagnozy, opartej o szereg specjalistycznych badań. Czy ból w dole brzucha powinien być powodem do niepokoju? Jakie mogą być jego przyczyny? Jak go leczyć?

Czym jest ból w podbrzuszu?

Ból w dole brzucha umiejscowiony jest poniżej linii pępka i przeważnie zwiąże się z dolegliwościami narządów znajdujących się w jamie brzusznej. Zazwyczaj przyczyny bólu w dole brzucha są niegroźne, jeśli jednak dopadnie Cię nagły, silny ból, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie – jak najszybciej udaj się do lekarza!
Ze specjalistą należy skonsultować się także, jeśli jesteś w ciąży (lub ją podejrzewasz) oraz gdy bólowi w podbrzuszu towarzyszy którykolwiek z poniższych objawów:

  • krew w kale,
  • biegunka,
  • wysoka gorączka,
  • nawracające wymioty (zwłaszcza, gdy pojawi się w nich krew),
  • krwawienie z pochwy (niezwiązane z miesiączką),
  • omdlenia. 

Przyczyny bólu w dole brzucha

Ze względu na zróżnicowane przyczyny bólu w podbrzuszu bardzo ciężko jest ją jednoznacznie określić, dlatego do jego zdiagnozowania niezbędne mogą okazać się specjalistyczne badania. W ustaleniu przyczyny bólu pomaga dokładne określenie jego nasilenia, lokalizacji (prawa czy lewa strona podbrzusza), charakteru (np. tępy, ostry, skurczowy, kłujący) oraz podanie objawów współistniejących.

Ból w dole brzucha związany z cyklem miesiączkowym

Bóle w dole brzucha mogą naturalnie pojawiać się podczas miesiączki lub w czasie owulacji. Comiesięcznemu krwawieniu towarzyszy ból, który jest wynikiem skurczów mięśni macicy i uwrażliwienia tkanek na bodźce (spowodowane zmianami hormonalnymi). Ten charakterystyczny kurczowy lub ostry ból w dolnej części brzucha może promieniować w okolice krzyża, ud lub pachwin. Pojawia się on zazwyczaj na początku miesiączki i utrzymuje 1–3 dni.

Niektóre kobiety skarżą się także na ból podczas owulacji (czyli w połowie cyklu menstruacyjnego), będący wynikiem podrażnienia otrzewnej w trakcie pękania pęcherzyka Graafa. Ten lekko kłujący ból odczuwany jest po prawej lub lewej stronie, w zależności od tego, który jajnik uwalnia komórkę jajową.

Ból w dole brzucha związany z problemami ginekologicznymi

Ból podbrzusza bardzo często związany jest z nieprawidłowościami w obrębie narządów rodnych jak np. stan zapalny miednicy, skręt jajnika, endometrioza, mięśniak, pęknięcie torbieli czy nowotwór jajnika. Ostry ból związany z endometriozą pojawia się tuż przed oraz w trakcie krwawienia miesiączkowego, podczas oddawania stolca i w trakcie stosunku. Zapalenie przydatków charakteryzuje nagły, skurczowy ból po obu stronach podbrzusza, któremu towarzyszyć może śluzowo-ropna wydzielina, ból podczas mikcji i w trakcie stosunku oraz gorączka. Na pęknięcie torbieli może wskazywać nagły ból, który ustępuje w ciągu kilku godzin. Ból w dole brzucha może pojawić się również w wyniku poronienia lub powstawania zrostów po operacji.

 

Ból w dole brzucha związany z chorobami przewodu pokarmowego

Ból z prawej strony podbrzusza może świadczyć o zapaleniu wyrostka robaczkowego, podczas którego początkowo odczuwa się niewielki ból, który nasila się z upływem czasu. Może mu towarzyszyć utrata apetytu, gorączka i wymioty. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego wymaga natychmiastowego udania się do szpitala! Ból w dole brzucha może być także objawem: zapalenia uchyłków jelita, zespołu jelita drażliwego, chorób infekcyjnych układu pokarmowego lub niedrożności jelit.

Ból w dole brzucha związany z chorobami układu moczowego

Ból w dole brzucha związany z chorobami układu moczowego
Jeśli bólowi w dole brzucha towarzyszy częstomocz, parcie na mocz i dyskomfort przy oddawaniu moczu, może być on spowodowany dolegliwościami dróg moczowych takich jak: kamica nerkowa, infekcje układu moczowego, zapalenie pęcherza moczowego czy kolka nerkowa. Natomiast u mężczyzn ból w dole brzucha może być objawem zapalenia gruczołu krokowego.​​

Jak leczyć ból w dole brzucha?

Leczenie bólu podbrzusza uzależnione jest od przyczyny jego występowania. Ból spowodowany menstruacją, owulacją lub łagodną dolegliwością przewodu pokarmowego można złagodzić przyjmując leki przeciwbólowe (Ibuprom, Ibum, Apap, Nurofen) lub rozkurczowe (No-spa, Deespa, Scopolan, Buscopan). W aptekach dostępne są też preparaty złożone działające jednocześnie przeciwbólowo i rozkurczowo (Vemonis Femi, Panadol Femina, Scopolan compositum). Dostępność tych preparatów w aptekach w Twojej okolicy sprawdzisz na portalu ktomalek.pl.


Pomocniczo można stosować ciepłe okłady lub kąpiele. Ból podbrzusza może wymagać włączenia terapii hormonalnej, antybiotykoterapii lub przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, dlatego jeśli jest on silny lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy – skontaktuj się z lekarzem. 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów