Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Co może oznaczać ból w pachwinie?

Redakcja K. 2019-12-10 13:29
ból w pachwinie

Pachwina jest częścią ciała pomiędzy brzuchem a udem. W jej okolicy znajduje się wiele narządów jamy brzusznej, a także nerwów i węzłów chłonnych. Z tego powodu czasami ciężko jest zlokalizować pierwotne źródło bólu pachwiny, a przyczyn takiej dolegliwości może być naprawdę wiele - począwszy od zupełnie niegroźnych, aż po niebezpieczne dla zdrowia. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny bólu w pachwinie!

Ból w pachwinie

Rodzajów bólu w pachwinie jest wiele. Ból można odczuwać zarówno po lewej, jak i po prawej stronie. Czasami jest to zwykłe, krótkie ukłucie, a czasami długi, nieprzerwany, rwący ból. Na wystąpienie schorzenia powodującego ból w pachwinie wpływ na wiele czynników: płeć, wiek, uprawiany zawód, wysiłek fizyczny, uprawiana dyscyplina sportowa czy wcześniejsze choroby i urazy. Ból w pachwinie może być niegroźną kontuzją, ale także i objawem rozwijającej się poważniejszej choroby. Nie wolno zatem tego objawu ignorować.

Przyczyny bólu w pachwinie

Przyczyn bólu w pachwinie może być bardzo wiele. Jednym z powodów może być przepuklina pachwinowa, której objawy narastają powoli, a wszystko zaczyna się od małego guzka, który stopniowo rośnie aż do momentu, gdy jedynym sposobem wyleczenia jest operacyjne usunięcie przepukliny. Sportowcy często narażeni są na ból pachwiny powstały wskutek naderwania przyczepów mięśni przywodzicieli, naderwania mięśnia prostego uda czy uszkodzenia panewki stawu biodrowego. Również wszelkiego rodzaju dolegliwości ze strony kręgosłupa, a także zapalenie czy zwyrodnienie stawu biodrowego mogą powodować dyskomfort w tej części ciała. Powiększenie węzłów chłonnych wskutek infekcji lub zakażenia przenoszonego drogą płciową może również skutkować bólem w pachwinie. Istnieje także wiele innych dolegliwości, w których przebiegu spodziewać się można bólu w pachwinie. Mogą to być m.in. neuropatia nerwu udowego, zapalenie wyrostka robaczkowego czy kamica dróg moczowych.

Płeć ma znaczenie

Bóle w pachwinie u kobiet mogą mieć związek z dolegliwościami narządów rodnych - są to między innymi stany zapalne jajników i jajowodów czy torbiele jajników.

U mężczyzn ból w pachwinie mogą powodować żylaki powrózka nasiennego. Spotyka się je najczęściej u młodych mężczyzn, a ich objawy nasilają się podczas długotrwałego stania, chodzenia i w czasie erekcji. Także wszelkiego rodzaju urazy moszny i stany zapalne jąder mogą powodować ból w pachwinie. 
Jeśli natomiast bólowi w pachwinie towarzyszy obrzęk moszny i nadmierne jej ocieplenie, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza! Może to być to objaw skrętu jąder!

Kiedy udać się do lekarza?

Jeżeli ból w pachwinie utrzymuje się długi czas lub jest bardzo mocny czy uciążliwy należy udać się do lekarza. Przyczyna bólu może być zupełnie błaha, a może się za tym kryć dużo poważniejsza choroba.  

Podczas przeprowadzania wywiadu lekarz na pewno zapyta, jaki jest charakter odczuwanego bólu. Może to być ból np. tępy, ostry, rwący. Dobrze jest powiedzieć lekarzowi czy ból towarzyszy nam stale, czy pojawia się czasami. Istotny będzie również fakt, czy ból promieniuje w jakieś miejsce ciała oraz czy jakieś konkretne czynności go nasilają. Należy także przypomnieć sobie, jak długo odczuwa się już ból w pachwinie, a także co go łagodzi. Odpowiedzi na te wszystkie pytania pomogą lekarzowi postawić odpowiednią diagnozę lub skierować pacjenta do specjalisty, np. ortopedy, urologa, chirurga, wenerologa, internisty czy lekarza sportowego.

Lekarz zbada także, czy bólowi nie towarzyszą inne objawy, takie jak powiększenie węzłów chłonnych, zaburzenia w funkcjonowaniu dróg moczowych czy gorączka. Dodatkowo w diagnostyce pomocne mogą okazać się badania krwi lub badanie ultrasonograficzne (USG). W cięższych przypadkach można także posłużyć się badaniem radiologicznym lub rezonansem magnetycznym. ​

Co dalej?

Jeżeli ból jąder był wyjątkowo dotkliwy, można udać się do fizjoterapeuty, który dobierze odpowiednią metodę rehabilitacji. Dzięki zaproponowanym i indywidualnie dobranym ćwiczeniom pacjent będzie mógł odzyskać sprawność, a także przystosować ciało do ewentualnych kolejnych przeciążeń w przyszłości. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów