Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Ból dziąsła - domowe i apteczne sposoby

Redakcja K. 2019-12-10 14:05
ból dziąsła

Ból dziąsła jest jedną z bardziej uciążliwych dolegliwości. Może pojawić się u osób w każdym wieku i skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jakie mogę być jego przyczyny? Dlaczego nie warto go bagatelizować? Co robić, gdy zaczynają nas boleć dziąsła?

Dziąsła - do czego są nam potrzebne? I dlaczego bolą?

Dziąsło jest silnie unaczynioną tkanką o jasnoróżowym kolorze, stanowiącą część błony śluzowej jamy ustnej. Ściśle przylega ono do zębiny i otacza sąsiadujące zęby. 
Należy pamiętać, że zdrowe dziąsła nie krwawią podczas szczotkowania ani podczas spożywania twardego jedzenia. Każdy taki incydent jest wskazaniem do wizyty u stomatologa i kontroli stanu swojego uzębienia i kondycji dziąseł.

 

Jakie mogą być przyczyny bólu dziąseł ?

 


Ból dziąsła najczęściej wynika z:

  • niewłaściwej higieny jamy ustnej
  • niedoborów żywieniowych (zwłaszcza witaminy C)
  • przyjmowania niektórych leków
  • urazów mechanicznych w jamie ustnej.

Może spotkać każdego, bez względu na wiek. U małych dzieci i nastolatków może pojawić się na skutek niewłaściwego lub niedokładnego szczotkowania zębów. Natomiast u osób starszych, które noszą protezy zębowe, może być spowodowany jej złym dopasowaniem. 

Pamiętajmy o właściwej higienie jamy ustnej!


Jeżeli bólowi dziąseł towarzyszą inne objawy takie jak zaczerwienienie, obrzęk, ból i nadwrażliwość na dotyk, wówczas najprawdopodobniej mamy do czynienia z zapaleniem dziąsła. Rozwija się ono najczęściej w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Zbyt rzadkie lub niedokładne szczotkowanie zębów może prowadzić do rozwoju płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Długotrwały, nieleczony stan zapalny prowadzi do zapalenia przyzębia, czyli do parodontozy, a z kolei ta nieleczona może prowadzić do utraty zębów! 

Styl życia - czy ma znaczenie?

Spożywanie zbyt małej ilości witamin niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Niedobory witaminowe, zwłaszcza witaminy C, moga prowadzić do zapalenia dziąseł i być przyczyną bólu. Ból dziąsła może być także wynikiem poparzenia gorącymi napojami lub ugryzienia twardego elementu jak np. orzech włoski. Należy również zaznaczyć, że palacze tytoniu mogą częściej skarżyć się na ból, krwawienie jak i podrażnienie dziąseł, a uszkodzone dziąsła znacznie trudniej się goją. 

 

Proteza zębowa - czy może wywołać ból dziąseł ?

Osoby starsze często skarżą się na ból dziąsła pod protezą. Pojawia się on najczęściej, kiedy proteza jest źle dopasowana - zbyt ciasna może uciskać i powodować dyskomfort, natomiast zbyt luźna przesuwa się, przez co mogą pod nią zbierać się resztki pokarmu, co z kolei umożliwia namnażanie się bakterii i powstanie stanu zapalnego dziąsła. Nie należy wówczas zwlekać z wizytą u protetyka, który dokona poprawek w protezie.

Czy leki mogą przyczyniać się do bólu dziąseł?

Tak. To w głównej mierze leki przeciwpadaczkowe (fenytoina) oraz immunosupresyjne (cyklosporyna A), które mogą powodować lekozależny przerost dziąseł objawiający się m.in. zaczerwienieniem, krwawieniem i bólem.

Domowe i apteczne sposoby radzenia sobie z bólem dziąseł

Jednym z domowych sposobów walki z bólem dziąsła mogą być płukanki z szalwi lub rumianku. Zioła te wykazują działanie ściągające i przeciwzapalne (Herbapol  szałwia fix, Herbapol Rumianek fix ), dlatego powinny przynieść ulgę przy zapaleniu dziąseł. Płukanki najlepiej jest wykonywać 2-3 razy dziennie. Do leczenia stanów zapalnych w obrębie jamie ustnej można wykorzystywać dostępne w aptekach płyny antybakteryjne. Ulgę w bólu mogą przynieść też zimne okłady. 
W aptece dostępnych jest wiele środków stosowanych w zapaleniu i bólu dziąseł (Aperisan, Azulan, Dentosept A, Hascosept, Baikadent, Protefix Dental Protect Żel kojąco-regenerujący do dziąseł, Eludril).

Dostępność tych i innych preparatów do higieny jamy ustnej w aptekach w Twojej okolicy sprawdzisz w serwisie KtoMaLek.pl.

Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć! Dlatego dbajmy o higienę jamy ustnej. Zapaleniu dziąseł możemy zapobiec poprzez codzienne, dokładne 2-3 minutowe mycie zębów rano i wieczorem, używanie nici dentystycznych do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Dbajmy również o naszą dietę, aby dostarczała nam wszystkich składników mineralnych jak i witamin - zwłaszcza witaminy C. A przede wszystkim nie zapominajmy o regularnych wizytach u dentysty. 

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów