Zapalenie krtani – przyczyny, metody leczenia i domowe sposoby na złagodzenie objawów

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-12-11 13:33
zapalenie krtani

Sezon jesienno-zimowy sprzyja rozwojowi infekcji układu oddechowego. Kolejki do lekarza pierwszego kontaktu wydłużają się, a odsetek zachorowań wzrasta. Jednym ze schorzeń dokuczających pacjentom jest zapalenie krtani. Jakie są jego przyczyny? Na czym polega leczenie i jak złagodzić objawy domowymi sposobami?

Przyczyny zapalenia krtani

Przyczyną zapalenia krtani jest najczęściej zakażenie wirusami paragrypy. Zdecydowanie rzadziej obserwuje się infekcję bakteryjną, wywoływaną głównie przez Haemophilus influenzae typu b, a także Streptococcus pyogenes,  Streptococcus pneumoniae oraz Staphylococcus aureus. Dzięki wprowadzeniu na szeroka skalę szczepień przeciwko H. influenzae typu b, udało się znacząco zredukować liczbę zachorowań o podłożu bakteryjnym. Istnieje szereg czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania na zapalenie krtani. Zaliczamy do nich pracę głosem, w przypadku zawodów takich jak nauczyciele, wykładowcy czy wokaliści, palenie tytoniu, zaburzenia oddychania przez nos, czy stosowanie glikokortykosteroidów wziewnych. Chcąc uniknąć choroby, w miarę możliwości należy unikać dużych różnic temperatur oraz zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza, zwłaszcza podczas snu.

Jakie objawy towarzyszą zapaleniu krtani?

Zapalenie krtani podzielić możemy na ostre (do 3 tygodni) oraz przewlekłe (powyżej 3 tygodni). Charakterystycznymi objawami jest chrypka, uczucie drapania w gardle, powodujące suchy kaszel oraz ból przy przełykaniu lub mówieniu. Często dochodzi do zmiany barwy lub utraty głosu, a także spłycenia oddechu. W przypadku infekcji może pojawić się gorączka i inne objawy typowe dla przeziębienia, np. katar.

Leczenie zapalenia krtani

W przypadku infekcji wirusowej leczenie skoncentrowane jest na łagodzeniu objawów. W celu przeciwdziałania drobnoustrojom i zredukowania bólu gardła, warto udać się do apteki po odpowiedni preparat w postaci pastylek do ssania (Cholinex, Strepsils Intensive, Chlorchinaldin H), aerozolu (Tantum Verde, Hascosept, Orofar Total Action) lub płukanek (Dentosept, Glimbax). Wskazane może też być stosowanie leków przeciwkaszlowych (Thiocodin, Acodin, Supremin). W łagodzeniu podrażnień błony śluzowej pomagają preparaty oparte na surowcach śluzowych, np. syrop prawoślazowy Hasco, Isla czy Fiorda, działające powlekająco. Dodatkowo w przypadku gorączki dostępne są leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub paracetamol, wskazany u osób uczulonych na salicylany lub cierpiących na wrzody żołądka. Dostępność wybranego preparatu w najbliższej aptece możesz sprawdzić na portalu ktomalek.pl. Gdy lekarz zdiagnozuje powikłania bakteryjne, konieczne jest włączenie antybiotyku. Lekami pierwszego wyboru są substancje z grupy cefalosporyn. Podczas terapii należy pamiętać o stosowaniu probiotyku, aby nie doszło do wyjałowienia mikroflory jelitowej.

wirus zapalenie krtani

Domowe sposoby wspomagające leczenie

Istnieje kilka skutecznych sposobów, którymi możemy wspomóc leczenie farmakologiczne. Jednym z nich jest przeprowadzanie inhalacji przy użyciu gorącej wody z łyżką soli lub olejkami eterycznymi (np. eukaliptusowym, rozmarynowym). Nieocenione będzie również odpowiednie nawilżenie powietrza i spożywanie dużych ilości płynów. W sytuacji, gdy nie posiadamy nawilżacza, można posłużyć się mokrym ręcznikiem położonym na kaloryfer. Doskonałe właściwości stymulujące odporność posiada dobrej jakości miód. Aby je zachować, nie należy go podgrzewać powyżej 60 stopni Celsjusza. Nie zapominajmy także o korzyściach płynących z surowców ziołowych – przygotowanie kleiku z nasion lnu doskonale wspomoże regenerację podrażnionej błony śluzowej gardła. Podstawą leczenia powinien być jednak przede wszystkim odpoczynek oraz odpowiednia ilość snu. W trakcie trwania choroby warto też ograniczyć mówienie.

Kiedy zapalenie krtani może być niebezpieczne?

Zapalenie krtani jest zdecydowanie bardziej niebezpieczne w przypadku osób chorych na przewlekłe schorzenia układu oddechowego (np. astmę) oraz u dzieci, ponieważ rozwijający się obrzęk może łatwo doprowadzić do zaburzeń oddychania. Z tego względu już po pojawieniu się pierwszych objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Gdy zauważymy, że osobie chorej oddychanie sprawia coraz większą trudność, nie wahajmy się wezwać pogotowia, gdyż może to być stan prowadzący do zagrożenia życia.

 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów