Wydano ponad 20 milionów e-Recept

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-11-18 13:50
Wydano ponad 20 milionów e-Recept

Od 1 stycznia 2019 r. pacjenci mogą zrealizować elektroniczną receptę w każdej aptece z Polsce. To wygodne i szybkie rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej pacjentów i lekarzy. O sukcesie tego rozwiązania świadczy comiesięczna liczba wystawianych recept. Każdego dnia wystawianych jest ponad 500 tysięcy e-Recept!

Czym jest e-Recepta i jak ma działać?

Do niedawna pacjenci mieli możliwość korzystania wyłącznie z tradycyjnych recept papierowych. Aby otrzymać taką receptę należało udać się na wizytę do lekarza, na co pacjent musiał poświęci czas i niejednokrotnie także pieniądze. Alternatywą dla recept papierowych są recepty elektroniczne, czyli e-Recepty

Zaletą tego rozwiązania jest możliwość wydania takiej recepty bez konieczności osobistej wizyty w gabinecie lekarskim. e-Recepta bowiem jest dostarczana drogą elektroniczną – za pomocą wiadomości e-mail lub SMS. To ogromne ułatwienie, szczególnie dla pacjentów chorych przewlekle, którzy pewne leki przyjmują stale. Elektroniczna recepta eliminuje również problem czytelności, który był bolączką pacjentów i farmaceutów, a także ewentualne fałszerstwa. Za e-Receptą przemawia także wygoda w jej realizacji. Dotychczas wszystkie leki z recepty papierowej należało odebrać w jednej aptece, teraz każdy z nich można nabyć w innej placówce. 

Miliony e-Recept wydanych w 2019 r.

Elektroniczne recepty spotkały się z uznaniem pacjentów, którzy korzystają z nich coraz częściej. Z danych udostępnionych przez CSIOZ (Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia) od początku tego roku do połowy października wystawiono ponad 20 milionów e-Recept. Obecnie każdego dnia wystawianych jest około 500 tysięcy recept w wersji cyfrowej!

Recepta w VisiMed

e-Recepta - co nas czeka w 2020 roku?

Na razie elektroniczne recepty wystawia tylko część lekarzy, jednak sytuacja ta ulegnie zmianie wraz z początkiem nadchodzącego roku. Zgodnie z założeniami projektu cyfryzacji służby zdrowia, od 8 stycznia 2020 r. recepty mają być wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej. Istnieje zaledwie kilka wyjątków, które w uzasadnionych przypadkach zezwalają na wystawienie recepty papierowej (m.in. recepty transgraniczne i recepty na leki z importu docelowego).

Jak działa e-Recepta?

Mimo początkowych obaw, działanie systemu e-Recepty okazało się proste i znacząco przyspieszyło dotychczasowe procesy obsługi pacjentów. Po elektronicznym wystawieniu recepty przez lekarza, pacjent otrzymuje e-Receptę drogą elektroniczną w formie wiadomości SMS, e-mail (4-cyfrowy kod) lub wydruku informacyjnego. Receptę można zrealizować w każdej aptece w kraju. Farmaceuta musi tylko zeskanować kod (z telefonu pacjenta lub otrzymanego wydruku), aby wydać potrzebne leki.

Aby uzyskać możliwość otrzymywania e-Recepty drogą elektroniczną, pacjent powinien posiadać tzw. Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub Indywidualne Konto Zdrowotne (IKZ) w systemie OSOZ. Takie konto umożliwia szybki i wygodny dostęp do naszej historii medycznej, w tym: wystawionych e-recept, e-skierowań i e-zwolnień. Dodatkowo pacjenci, którzy mają zainstalowaną w telefonie aplikację mobilną VisiMed, receptę otrzymają bezpośrednio do aplikacji.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów