Ciemieniucha u niemowlaka. Jakie są przyczyny i jak sobie poradzić z ciemieniuchą?

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-11-13 13:51
ciemieniucha

Ciemieniucha to niejednokrotnie jedna z pierwszych dolegliwości, występujących u niemowlaka. Wygląda groźnie i może nawet przestraszyć młodych rodziców, ale bez obaw - wcale nie jest tak trudno sobie z nią poradzić. Dowiedz się, jak!

Czym jest ciemieniucha i jakie są jej przyczyny?

Ciemieniucha jest dolegliwością określaną jako łagodne łojotokowe zapalenie skóry, która najczęściej występuje między 3. a 5. miesiącem życia dziecka i zwykle ustępuje przed ukończeniem 1. roku życia. I niestety nawet jeśli w tym okresie już raz została wyleczona, może pojawić się znowu.


Zanim zaczniemy wskazywanie winnych powstawania ciemieniuchy, przyjrzyjmy się jej objawom. Ciemieniucha występuje w postaci szarawych lub żółtawych strupków, tłustych w dotyku. Istotnym faktem jest to, że strupki występują na owłosionej skórze malucha – najczęściej na głowie, brwiach, za uszami albo na klatce piersiowej.


Niestety, w dalszym ciągu nie jesteśmy w stanie jednoznacznie wskazać przyczyny powstawania ciemieniuchy. Winnym mogą być nie do końca rozwinięte gruczoły łojowe, które produkują sebum, czyli substancję pokrywającą skórę i zapewniającą jej właściwe nawilżenie. W momencie, gdy te gruczoły produkują nadmiarowe ilości sebum,  miesza się ono z martwymi komórkami naskórka, wskutek czego tworzą się strupki. Inną teorią tłumaczącą powstawanie ciemieniuchy jest działalność grzyba z gatunku Pityrosporum ovale (Malassezia furfur).

Jak poradzić sobie z ciemieniuchą?

Objawy ciemieniuchy nie są dla dziecka uciążliwe - ciemieniucha nie boli, a maluch zwykle wyrasta z choroby. Pomimo tej nieszkodliwości, walkę z ciemieniuchą należy zacząć od razu po zauważeniu strupków,  ponieważ nieusuwane mogą stać się przyczyną poważniejszych dolegliwości w przyszłości.

Aby jak najskuteczniej i najdelikatniej pozbyć się łusek, należy dokładnie zwilżyć i namoczyć zmiany skórne. Dzięki temu możliwe będzie ich usunięcie bez podrażnienia i uszkodzenia skóry malucha. W tym celu warto użyć dostępnych środków dedykowanych ciemieniusze, np. oliwek, pianek czy emulsji.  

Dostępność tego typu preparatów dedykowanych ciemieniusze w Twojej okolicy znajdziesz w serwisie ktomalek.pl.

Gdy zmiany będą odpowiednio miękkie, należy je delikatnie wyczesywać, używając szczotki o miękkim, najlepiej naturalnym włosiu. Nie należy tego robić paznokciem czy ostrymi narzędziami – zwiększamy w ten sposób ryzyko podrażnienia skóry i wywołania bólu, a nawet wystąpienia dużo bardziej problematycznej infekcji.
Nie należy także zapominać o profilaktyce ciemieniuchy. Wybieranie lekkich, przewiewnych i naturalnych materiałów oraz ubieranie dziecka stosownie do pogody zapewni właściwą wentylację, co z kolei utrudni występowanie ciemieniuchy, a jeśli ta już wystąpi – znacznie ułatwi gojenie ran.

Czym walczyć z ciemieniuchą?


Ponieważ problem jest dosyć powszechny, bo ciemieniucha dotyka nawet jednej trzeciej dzieci, w aptece dostępnych jest wiele środków pomagających walkę z dolegliwością.
Do nawilżenia zmian można użyć np. oliwek (Bambino Oliwka), olejków (Skarb Matki Olejuszka Olejek na ciemieniuchę, Ziajka kremowy olejek myjący na ciemieniuchę) czy płynów (Linomag płyn na ciemieniuchę dla niemowląt).

Dobrym pomysłem jest także zastosowanie specjalistycznego szamponu, przeznaczonego dla dzieci z ciemieniuchą, np. Oillan Baby Szampon Nawilżający czy MUSTELA Bebe Enfant szampon w piance od urodzenia. Jeśli natomiast preferujemy stosowanie kremu, możemy użyć np. Mustela Bebe Enfant krem na ciemieniuchę czy Oillan Baby krem na ciemieniuchę.

Ponieważ bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze, przed zastosowaniem każdego kosmetyku dobrze jest przeprowadzić najpierw próbę – posmarować małą okolicę skóry i obserwować reakcję. Pomimo tego, że producenci zawsze zapewniają o jak najlepszej jakości preparatów przeznaczonych dla najmłodszych trzeba pamiętać, że skóra dziecka jest bardzo delikatna i wiele preparatów może ją podrażniać.

Kosmetyki zmiękczające zmiany można zastosować np. około pół godziny przed kąpielą – dzięki temu możliwe będzie ich wyczesanie po kąpieli. Skutecznym sposobem jest także nałożenie preparatu na skórę dziecka na noc i założenie miękkiej, bawełnianej czapeczki – dzięki temu rano łuski zostaną na ściągniętej czapeczce.

Czasami w przypadku ciemieniuchy skuteczne okazują się szampony przeciwłupieżowe. Jednak tej metody nigdy nie należy stosować bez konsultacji z lekarzem. Substancje przeciwgrzybicze zawarte w  tych preparatach mogą podrażnić delikatną skórę dziecka, dlatego ich stosowanie warto poddać ocenie specjalisty. Poza tym są to substancje lecznicze, które mogą mieć wpływ na organizm dziecka.

Kiedy udać się do lekarza?

Ciemieniuchy nie wolno lekceważyć – jeśli pomimo naszych starań problem nie znika, należy udać się do pediatry lub dermatologa.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów