Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Szampony przeciwłupieżowe - jak działają i jak wybrać odpowiedni dla siebie?

Redakcja K. 2019-12-10 16:07
łupież szampon

Szampony przeciwłupieżowe są bardzo popularną grupą produktów, dostępnych zarówno w drogeriach, jak i aptekach. Coraz więcej osób zmagających się z problemem łupieżu sięga po nie w pierwszej kolejności, już przy pierwszych jego objawach. Czy szampony przeciwłupieżowe potrafią zwalczyć przyczynę łupieżu, czy jedynie złagodzić objawy? Jak skutecznie radzić sobie z łupieżem? Na co warto zwrócić uwagę wybierając szampon przeciwłupieżowy?

Łupież suchy, łupież tłusty - jak je rozróżnić?

Łupież jest jednym z najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych. Może wynikać z nieprawidłowej codziennej pielęgnacji włosów i skóry głowy, jednak bywa również objawem innych chorób. W zależności od przyczyny, wyróżniamy dwa rodzaje łupieżu. Łupież suchy - charakteryzujący się złuszczaniem naskórka w postaci białych, suchych płatków oraz łupież tłusty - z żółtawymi łuskami, strupkami oraz zwiększonym łojotokiem. Temu drugiemu dodatkowo może towarzyszyć świąd skóry głowy. Pamiętajmy, że nieleczony łupież suchy może prowadzić do pojawienia się łupieżu tłustego.

Skąd bierze się łupież?

Łupież suchy nierzadko bywa wynikiem nadmiernego przesuszenia skóry głowy spowodowanej nadwrażliwością na stosowane kosmetyki, zabiegi fryzjerskie (np. częste farbowanie), a nawet długotrwałym przebywaniem w ogrzewanych pomieszczeniach. Pojawienie się łupieżu tłustego związane może być ze zbyt rzadkim myciem włosów, nasilonym łojotokiem lub zaburzeniami hormonalnymi. Zarówno w przypadku łupieżu suchego jak i tłustego, obserwuje się zakażenie wywołane przez grzyba z gatunku Malassezia furfur. Przy problemie łupieżu warto zwrócić uwagę na styl życia, ponieważ np. dieta uboga w cynk oraz witaminy (zwłaszcza wit. A, E oraz te z grupy B), przewlekłe narażenie na stres, stosowanie używek i ogólne osłabienie organizmu również zwiększają ryzyko wystąpienia chorób skóry głowy. Z tego względu oprócz zastosowania szamponu przeciwłupieżowego, warto poznać i wyeliminować czynniki, przez które problem może nawracać w przyszłości.

Jak wybrać szampon przeciwłupieżowy?

W przypadku łupieżu suchego należy zwrócić uwagę na to, czy jego objawy nie pojawiły się po użyciu jakiegoś kosmetyku do pielęgnacji lub stylizacji włosów i wtedy ewentualnie zaprzestać jego stosowania. Natomiast jeśli mamy do czynienia z zakażeniem grzybiczym, konieczne jest włączenie leczenia z użyciem szamponu przeciwłupieżowego, który w swoim składzie posiada substancje przeciwdziałające jego rozwojowi.
ketokonazol (Nizoral, Zoxin-med, Nizax Med) - hamuje syntezę ergosterolu, składnika błon komórek grzybiczych, prowadząc do ich obumarcia; nie zaleca się jednak długotrwałego stosowania, ze względu na możliwość działania drażniącego na skórę głowy, a także nadmiernego przesuszenia lub przetłuszczania się włosów;
cyklopiroksolamina (Pirolam, Sebiprox) - zaburza metabolizm komórki grzybiczej, doprowadzając do zahamowania ich wzrostu, namnażania, a w konsekwencji do obumarcia; podczas stosowania szamponów z cyklopiroksolaminą działania niepożądane pojawiają się rzadziej;
pirokton olaminy (Capitis Duo, Paraderm Plus) - oprócz działania przeciwgrzybiczego, przywraca prawidłowy skład mikroflory naskórka, zapobiegając nawrotom łupieżu;
siarczek selenu (Capitis Duo, Selsun blue) - hamuje rozwój komórek grzybiczych; należy zachować ostrożność w przypadku włosów farbowanych i poddanych trwałej ondulacji oraz unikać tego składnika przy zmianach wysiękowych;
pirytionian cynku (Healing szampon przeciwłupieżowy, Freederm Zinc) - zaburza metabolizm błony komórkowej grzyba; wykazuje długotrwałe działanie dzięki zdolności rozpuszczania się w wydzielinie gruczołów potowych i łojowych;
Dodatkowo przy problemie łupieżu można sięgnąć po szampon keratolityczny, zawierający kwas salicylowy lub mocznik (Paraderm salic, Oillan med+, DUCRAY Kertyol P.S.O.), które będą normalizowały procesy złuszczania. Objawowo stosuje się również preparaty o działaniu cytostatycznym, czyli hamującym odnawianie się komórek naskórka. W ich składzie znajdziemy m.in. dziegcie (Paraderm plus), ichtiol (Paraderm salic, DUCRAY Kertyol P.S.O.), czy wcześniej wspomniany pirytionian cynku, siarczek selenu i pirokton olaminy. Dodatkowym atutem szamponów przeciwłupieżowych jest zawartość gliceryny (działanie nawilżające), pantenolu (łagodzenie podrażnień) oraz witamin A i E (odbudowa uszkodzonego naskórka, działanie ochronne). 
Dostępność wybranego szamponu przeciwłupieżowego w najbliższej aptece możesz sprawdzić na portalu ktomalek.pl.

łupież włosy

 

Szampony roślinne o działaniu przeciwłupieżowym

Zwolennicy naturalnych produktów mogą sięgnąć po szampony przeciwłupieżowe zawierające w składzie wyciągi z pokrzywy, tataraku lub czarnej rzepy. Rośliny te posiadają właściwości przeciwzapalne i regulujące wydzielanie łoju. Niestety, w przypadku zaawansowanego stadium łupieżu mają ograniczoną skuteczność.

Stosowanie szamponów przeciwłupieżowych

Szampony przeciwłupieżowe należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Po naniesieniu preparatu na skórę głowy, zaleca się odczekać kilka minut, po czym spłukać dokładnie wodą. W przypadku braku efektu działania lub nawrotów choroby, należy skonsultować się z dermatologiem, w celu ustalenia dalszej strategii leczenia.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów