GIF wycofuje dwie serie probiotyku Lakcid Forte
Każdego miesiąca Główny Inspektorat Famraceutyczny wstrzymuje lub wycofuje do kilkunastu produktów leczniczych. Listopad dopiero się rozpoczął, jednak wczoraj opublikowano już czwarte wycofanie w tym miesiącu. GIF zdecydował o wycofaniu z obrotu dwóch serii popularnego probiotyku Lakcid Forte. Dlaczego wycofano ze sprzedaży te dwa leki?
Lakcid forte – kiedy się stosuje?
Lakcid forte jest preparatem probiotycznym, zawierającym w swoim składzie żywe kultury bakterii Lactobacillus rhamnosus, czyli bakterie kwasu mlekowego. Bakterie te wchodzą w skład fizjologicznej mikroflory przewodu pokarmowego. Stosowanie bakterii probiotycznych sprzyja przywracaniu i utrzymaniu prawidłowego składu mikroflory jelitowej oraz chroni przewód pokarmowy przed namnażaniem się chorobotwórczych organizmów.
Lakcid forte wskazany jest jako wsparcie w trakcie antybiotykoterapii i po jej zakończeniu, jak również w celu zapobiegania biegunce podróżnych. Ponadto Lakcid forte stosuje się w leczeniu poantybiotykowego zapalenia jelit.
Masz trudności za znalezieniem swojego leku? Teraz możesz zarezerwować go w aptece i odebrać w wolnej chwili. Przejdź do wyszukiwarki KtoMaLek.pl i zarezerwuj swoje leki.
Lakcid forte – przyczyny wycofania
Wycofanie dwóch serii leku Lakcid forte jest konsekwencją badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakładach Higieny. Badanie to wykazało, że przebadane próbki leku nie są zgodne z przyjętą specyfikacją dla tego leku. Wykryto bowiem, że w przebadanych próbkach znalazła się niewłaściwa liczna CFU (jednostek tworzących kolonię) pałeczek kwasu mlekowego.
Zgodnie z decyzją nr 80/WC/2019 wydaną 6 listopada 2019 r., z obrotu wycofano produkt leczniczy Lakcid forte, proszek do sporządzani zawiesiny doustnej, minimum 10 mld CFU pałeczek Lactobacillus rhamnosus o numerze serii 01518 i dacie ważności 12.2019.
Ponadto na mocy decyzji nr 81/WC/2019 GIF wycofał z obrotu preparat Lakcid forte, kapsułki twarde, minimum 10 mld CFU pałeczek Lactobacillus rhamnosus o numerze serii 010319 i dacie ważności 08.2020.
Podmiotem odpowiedzialnym za oba preparaty są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. z siedzibą w Starogardzie Gdańskim.
Źródła:
https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4188
https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4187
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.