Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

GIF wycofuje dwie serie probiotyku Lakcid Forte

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-11-07 12:37
GIF wycofuje dwie serie probiotyku Lakcid Forte

Każdego miesiąca Główny Inspektorat Famraceutyczny wstrzymuje lub wycofuje do kilkunastu produktów leczniczych. Listopad dopiero się rozpoczął, jednak wczoraj opublikowano już czwarte wycofanie w tym miesiącu. GIF zdecydował o wycofaniu z obrotu dwóch serii popularnego probiotyku Lakcid Forte. Dlaczego wycofano ze sprzedaży te dwa leki?

Lakcid forte – kiedy się stosuje?

Lakcid forte jest preparatem probiotycznym, zawierającym w swoim składzie żywe kultury bakterii Lactobacillus rhamnosus, czyli bakterie kwasu mlekowego. Bakterie te wchodzą w skład fizjologicznej mikroflory przewodu pokarmowego. Stosowanie bakterii probiotycznych sprzyja przywracaniu i utrzymaniu prawidłowego składu mikroflory jelitowej oraz chroni przewód pokarmowy przed namnażaniem się chorobotwórczych organizmów.

Lakcid forte wskazany jest jako wsparcie w trakcie antybiotykoterapii i po jej zakończeniu, jak również w celu zapobiegania biegunce podróżnych. Ponadto Lakcid forte stosuje się w leczeniu poantybiotykowego zapalenia jelit.

Masz trudności za znalezieniem swojego leku? Teraz możesz zarezerwować go w aptece i odebrać w wolnej chwili. Przejdź do wyszukiwarki KtoMaLek.pl i zarezerwuj swoje leki.

Lakcid forte – przyczyny wycofania

Wycofanie dwóch serii leku Lakcid forte jest konsekwencją badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakładach Higieny. Badanie to wykazało, że przebadane próbki leku nie są zgodne z przyjętą specyfikacją dla tego leku. Wykryto bowiem, że w przebadanych próbkach znalazła się niewłaściwa liczna CFU (jednostek tworzących kolonię) pałeczek kwasu mlekowego.

Zgodnie z decyzją nr 80/WC/2019 wydaną 6 listopada 2019 r., z obrotu wycofano produkt leczniczy Lakcid forte, proszek do sporządzani zawiesiny doustnej, minimum 10 mld CFU pałeczek Lactobacillus rhamnosus o numerze serii 01518 i dacie ważności 12.2019. 

Ponadto na mocy decyzji nr 81/WC/2019 GIF wycofał z obrotu preparat Lakcid forte, kapsułki twarde, minimum 10 mld CFU pałeczek Lactobacillus rhamnosus o numerze serii 010319 i dacie ważności 08.2020.

Podmiotem odpowiedzialnym za oba preparaty są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. z siedzibą w Starogardzie Gdańskim.

Źródła:
https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4188
https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4187


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów