Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Jęczmień pod okiem- skąd się bierze? Domowe sposoby leczenia jęczmienia

Redakcja K. 2019-12-10 15:41
jęczmień pod okiem

Jęczmień jest jednym z mniej przyjemnych schorzeń, które dotyczą skóry powieki. Nie tylko źle wygląda, ale potrafi przysparzać bólu. Czym jest? Jak się objawia? Czy domowe sposoby są skuteczne w leczeniu jęczmienia?

Czy jest jęczmień?

Jęczmień jest ropnym zakażeniem, wywołanym głównie przez bakterie z gatunku  gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus) - atakuje w równym stopniu zarówno mężczyzn jak i kobiety, niezależnie od wieku. Niektórzy z nas są bardziej podatni na nawrót choroby, dotyczy to zwłaszcza dzieci. Jęczmień może być dość uciążliwy, jednak nie grozi uszkodzeniem wzroku. Jedynie w przypadku znacznego obrzęku powieki może powodować uciążliwe ograniczenie pola widzenia. Ze względu na lokalizację, wyróżniamy dwa rodzaje jęczmienia: 

 • jęczmień wewnętrzny -  jest wynikiem ropnego zakażenia gruczołów tarczkowych Meiboma, co powoduje powstanie małego żółtego ropnego guzka od wewnętrznej strony powieki i zazwyczaj po kilku dniach ustępuje samoistnie;
 • jęczmień zewnętrzny - jest ropnym zapaleniem gruczołów Zeissa i Molla. Objawia się najczęściej pojedynczą grudka na powiece. Ropień zasycha i pęka po kilku dniach, a treść ropna wydostaje się na zewnątrz wzdłuż powieki. Objawy są mniej nasilone niż przy jęczmieniu wewnętrznym.

Jakie są przyczyny wystąpienia jęczmienia?

Najczęstszą przyczyną wystąpienia jęczmienia jest zakażenie gronkowcem, do którego dochodzi poprzez zatarcie oczu brudnymi rękami. Czynnikami ryzyka, zwiększającymi ryzyko wystąpienia zakażenia jest:

 • stosowanie źle dobranych kosmetyków do demakijażu;
 • niedokładne usuwanie makijażu;
 • przebywanie w zadymionych pomieszczeniach oraz w miejscach, w których mamy kontakt z oparami chemicznymi;
 • nieprawidłowe nawyki higieniczne np. zbyt rzadkie mycie rąk;
 • stosowanie soczewek kontaktowych bez zachowania prawidłowych zasad higieny.

Do wystąpienia jęczmienia przyczynić się może także łojotokowe zapalenie skóry, czy trądzik różowaty.

Jakie są objawy jęczmienia?

Objaw towarzyszące obu typom jęczmienia - zarówno wewnętrznego jak i zewnętrznego - są bardzo podobne. Pojawiają się:

 • ból i zaczerwienienie powieki;
 • obrzęk powieki;
 • ropień na powiece lub pod powieką;
 • zwiększenie wrażliwości na światło;
 • uczucie ciała obcego w oku;
 • swędzenie oka;
 • grudka, krostka na powiece;
 • łzawienie.

Jak wygląda leczenie?

Objawy jęczmienia są dość charakterystyczne i trudno go pomylić z innym schorzeniem. W momencie wystąpienia objawów można zastosować kilka domowych sposobów. Jeżeli objawy będą się utrzymywać przez dłuższy czas i będą nasilone to wówczas konieczna jest wizyta u okulisty bądź lekarza rodzinnego, który po obejrzeniu powieki potwierdzi diagnozę oraz przepisze krople lub maść z antybiotykiem.

Pierwszą ważną rzeczą, do której należy się zastosować jest to, aby nigdy nie przekłuwać ropnej zmiany powstającej przy jęczmieniu, gdyż może to skutkować rozprzestrzenianiem się infekcji na całą powiekę.

Dojrzały jęczmień ma wyraźny żółty czubek i najczęściej pęka samoistnie uwalniając treść ropną lub zasycha w ciągu tygodnia. W leczeniu jęczmienia stosuje się ciepłe okłady na zamkniętą powiekę. Do ich wykonania można wykorzystać buteleczkę wypełnioną ciepłą wodą i zawiniętą w jałowy gazik, ciepłą łyżeczkę (którą zanurzamy w ciepłej przegotowanej wodzie) jak i ugotowane na twardo ciepłe jajko (bez obieranie) zawinięte w jałowy gazik. Takie ciepłe okłady można wykonywać 2-3 razy dziennie po 15 min. Dobrze również zadziała masaż chorobowo zmienionego miejsca. 

Przy często nawracającym jęczmieniu lekarz może zalecić wykonanie posiewu z treści ropnej, co pozwoli określić jakie bakterie wywołują zakażenie i wówczas zalecić odpowiedni antybiotyk. 

jęczmień na oku

Czy jęczmień jest zakaźny i jak zapobiegać jego nawrotom?

Jęczmień jest infekcją bakteryjną i dlatego niewłaściwe nawyki higieniczne mogą prowadzić do rozprzestrzeniania się infekcji na inne osoby. Możemy zapobiec wystąpieniu jęczmiania poprzez zadbanie o odpowiednią higienę okolic oczu np. oczyszczanie brzegów powiek specjalnymi płynami lub chusteczkami dostępnymi w aptecach ( BLEPHASOL płyn micelarny do powiek, Demoxoft płyn, Demoxoft clean chusteczki,BLEPHACLEAN chusteczki go higieny powiek, chusteczki HexaClean). 
Dostępność tych produktów w aptekach w Twojej okolicy sprawdzisz w serwisie ktomalek.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów