Czy wszyscy są gotowi do wystawiania e-Recept?

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-11-26 16:02
Czy wszyscy są gotowi do wystawiania e-Recept?

Od 8 stycznia 2020 r. e-Recepty maja być jedyną obowiązującą formą recepty w Polsce. Jak te plany Ministerstwa Zdrowia mają się do rzeczywistości? Czy wszyscy dostawcy systemów IT są już w pełni przygotowani do tej zmiany?

e-Recepta, czyli cyfrowa rewolucja

e-Recepta jest elektronicznym dokumentem, który zastąpi dotychczas stosowaną, papierową wersję recepty. Rozwiązanie to ma przyspieszać dotychczasowe procedury i usprawniać opiekę nad pacjentami, zwiększać bezpieczeństwo obiegu leków i ułatwiać pacjentom realizację recept w aptekach.

Pilotaż e-Recepty ruszył 25 maja 2018 r. w dwóch miejscowościach, po pewnym czasie rozszerzono go o kolejne miasta. W sumie wzięło w nim udział 60 aptek i blisko 70 lekarzy, którzy wystawili ponad 24 tysiące recept. Od 1 stycznia 2019 r. elektroniczne recepty realizowane są przez wszystkie apteki w kraju. Tylko w październiku wystawiono ich blisko 12 milionów! Na razie wystawia je jedynie część lekarzy, jednak wraz początkiem przyszłego roku e-Recepty mają być jedyną formą recept w Polsce. Wymaga to jednak dołączenia do systemu placówek leczniczych, a także gotowości wszystkich systemów informatycznych.

e-Recepta a gotowość dostawców systemów IT

Zgodnie z raportem opublikowanym przez CSIOZ (Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia), 30 firm spośród 48 oferujących oprogramowanie do obsługi e-Recepty otrzymało status „osiągnięto gotowość”. Oznacza to, że ich oprogramowanie przeznaczone do obsługi i realizacji recept elektronicznych spełniają wszystkie wymagania. Wśród tych firm znalazł się KAMSOFT SA z Katowic oraz Mediporta Sp. z o.o., które jako jedne z pierwszych firm z kraju uruchomiły możliwość wystawiania e-Recept w swoich systemach. Ze statystyk wynika, że ponad 50% recept elektronicznych wystawianych jest za pośrednictwem oprogramowania grupy KAMSOFT.

VisiMed 3

Korzyści z wprowadzenia e-Recepty

Specjaliści wskazują na wiele korzyści płynących z wprowadzenia e-Recepty i postępującej digitalizacji służby zdrowia. Co pacjent może zyskać dzięki elektronicznym receptom? Przede wszystkim większe poczucie bezpieczeństwa. Zmniejsza się bowiem ryzyko wydania nieprawidłowego leku, zwiększa się za to bezpieczeństwo leczenia dzięki dostępowi do historii wcześniej wystawionych recept. Znika również problem nieczytelnych recept, z rozszyfrowaniem których mieli problem zarówno pacjenci, jak i farmaceuci. Recepta jest dla pacjenta czytelna, a zawarte informacje na temat dawkowania leków jasne i zrozumiałe. 

Elektroniczna recepta to dla pacjentów również ogromna oszczędność czasu. Rozwiązanie to przewiduje możliwość wystawiania recept dla pacjentów chorych przewlekle, bez odbywania kolejnej wizyty w gabinecie lekarza. Można to z łatwością zrealizować przez aplikację mobilną VisiMed, która umożliwia zdalną komunikację z lekarzem. Specjalista ma możliwość wystawienia elektronicznej recepty poprzez posiadany system gabinetowy. Ponadto aplikacja pozwala na gromadzenie historii leczenia - wystawionych i zrealizowanych recept, wizyt lekarskich, skierowań - dzięki czemu będziemy mogli ją przedstawić lekarzowi podczas wizyty.

Co więcej, nie ma już konieczności realizowania całej recepty w jednej aptece. Teraz leki można wykupić w różnych aptekach.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów