Andropauza - czym jest i jakie są jej pierwsze objawy
Andropauza, wiropauza, męskie przekwitanie - to kilka nazw tego samego zjawiska, wywołanego niedoborem hormonów w organizmie mężczyzny. Jakie są jej objawy? Jak się ją leczy? Czy andropauza jest męską menopauzą?
Czym jest andropauza?
Andropauza jest procesem, w którym stopniowo dochodzi do zmniejszania się poziomu hormonów płciowych (m.in. testosteronu), hormonu wzrostu i melatoniny we krwi mężczyzny. Andropauzy mogą się spodziewać panowie w wieku około 40-60 lat, ale jej początek jest uzależniony od wielu czynników, w tym także genetycznych, dlatego czasami zauważyć można męskie przekwitanie już u 30-letnich mężczyzn.
Zdarza się, że andropauza nazywana jest błędnie hipogonadyzmem. Nie wolno jednak mylić tych dwóch pojęć. Mimo, że ich przyczyny są takie same - niski poziom hormonów - to są to zupełnie inne zjawiska. Andropauza to naturalny proces zachodzący w organizmie, a hipogonadyzm to niedobór hormonów, spowodowany chorobami, np. jąder, przysadki mózgowej czy zaburzeniami genetycznymi. Rozróżnienie hipogonadyzmu i andropauzy nie jest łatwe i zawsze dokonuje go lekarz. W procesie diagnostyki oznacza się m.in. poziom testosteronu i hormonów przysadkowych - LH i FSH.
Męska menopauza?
Wydawałoby się, że andropauza jest czymś analogicznym do kobiecej menopauzy. I pozornie tak jest, bo przyczyną tych naturalnych zjawisk są niedobory hormonów w organizmie. Jednak przebieg i konsekwencje andropauzy i menopauzy znacznie się od siebie różnią. Przede wszystkim andropauza jest procesem zachodzącym stopniowo, który nie ma także jednego, charakterystycznego objawu mówiącego o początku andropauzy, (tak jak zaprzestanie miesiączkowania w przypadku menopauzy). Co więcej, andropauza wcale nie oznacza utraty płodności - poziom testosteronu maleje, ale jądra cały czas produkują plemniki.
Objawy andropauzy
Jednymi z najczęstszych objawów andropauzy są zaburzenia sfery seksualnej mężczyzny. Objawiają się m.in spadkiem libido, impotencją czy brakiem satysfakcji z życia seksualnego.
U mężczyzn przechodzących andropauzę zmienia się także sylwetka: zwiększa się masa tkanki tłuszczowej, a zmniejsza masa tkanki mięśniowej i kostnej. Panowie mocniej narażeni są na występowanie chorób sercowo-naczyniowych i osteoporozy. Oprócz tego mogą zauważyć u siebie nadmierną potliwość, zmęczenie, zaburzenia snu, depresję, zaburzenia apetytu, niepokój czy lęk.
Diagnoza i leczenie andropauzy
Diagnoza andropauzy wcale nie jest taka oczywista, a wpływa na to kilka czynników. Objawy męskiego przekwitania nie są wcale jednoznaczne i mogą sugerować występowanie szeregu innych dolegliwości. Dodatkowo u mężczyzn przechodzących andropauzę poziom testosteronu może być w normie, co znacznie utrudnia rozpoznanie przekwitania. Panowie znani są także z tego, że stronią od wizyt u lekarza, więc niejednokrotnie borykają się z problemem sami, bez pomocy specjalisty, co znacznie pogarsza ich ogólne samopoczucie.
Podstawową terapią andropauzy jest podawanie hormonów testosteronu lub jego pochodnych. Tego typu preparaty występują w formie zastrzyków, preparatów doustnych oraz preparatów przezskórnych. Terapia hormonami może być zalecona tylko przez lekarza, który analizując objawy i wyniki badań, dobierze odpowiednie leczenie. Leczenie testosteronem jest przeciwwskazane u osób z chorobami gruczołu krokowego.
Terapia hormonami płciowymi jest jednak tematem kontrowersyjnym. Wielu specjalistów debatuje nad zasadnością podawania hormonów mężczyznom w czasie przekwitania. O ile w przypadku hipogonadyzmu, czyli jednostki chorobowej, jest to uzasadnione, o tyle wątpliwości budzi podawanie hormonów zdrowym mężczyznom, przechodzącym fizjologiczny proces, związany ze starzeniem organizmu.
Jak sobie pomóc?
Niestety, na wystąpienie andropauzy nie mamy żadnego wpływu. Jest to naturalny i nieunikniony proces, dotykający każdego mężczyzny. W tym szczególnym czasie mężczyzna powinien zadbać o siebie, dzięki czemu objawy andropauzy będą mniej dotkliwe. Zdrowa, różnorodna dieta, bogata w warzywa i nabiał, wysiłek fizyczny, rzucenie palenia, ograniczenie spożycia alkoholu - wszystkie te czynniki pomogą łatwiej przechodzić andropauzę. W tym czasie warto także dbać o regularne badania profilaktyczne, aby szybko wyłapać ewentualne problemy.
Co z apteki na andropauzę?
Mężczyzna w czasie przekwitania powinien zadbać o suplementację wapnia (Calperos) oraz witaminy D3 (Vigantoletten). W przypadku problemów z zasypianiem można także sięgnąć po melatoninę. Pasjonaci ziołolecznictwa w czasie andropauzy mogą wykorzystać preparaty, zawierające adaptogeny - żeń szeń czy ashwagandhę, które wzmocnią organizm i dodadzą sił witalnych (Żeń Szeń ‘Vita Complex, Ashwagandha Gold). W przypadku problemów z prostatą można także wspomóc się preparatami zawierającymi w składzie palmę sabałową czy wyciąg z pestek dyni (Prostatan, Doppelherz Aktiv Na Prostatę). Na problemy z libido pomocne natomiast mogą okazać się korzeń maca lub buzdyganek nadziemny (Olimp Erekton, Permen King).
A dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy sprawdzić na portalu ktomalek.pl.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.