Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Miseczka hummusu oraz usmażone falafele.

L-arginina - właściwości i działanie | Wiedza z Zialares

L-arginina to aminokwas, który wchodzi w skład białek, czyli substancji budulcowych w organizmie człowieka. W naturalnych warunkach, gdy organizm prawidłowo funkcjonuje, może go samodzielnie produkować. Mówi się wówczas, że jest to aminokwas endogenny. Jednak nie zawsze tak jest. Nie każdy organizm samodzielnie syntetyzuje L-argininę. Wobec takiej sytuacji należy ją przyjmować z zewnątrz, a aminokwas staje się wówczas egzogennym.

Kwitnące kwiaty nasturcji oraz jej intensywnie zielone liście.

Nasturcja - właściwości zdrowotne. Jak stosować nasturcję?

Kwiaty nasturcji kwitną wiosną i latem, ciesząc nasze oczy bogactwem żółto-pomarańczowych barw, przeplatanych zielenią liści. Ze względu na swoje walory estetyczne nasturcja jest popularną rośliną ozdobną w polskich ogrodach. Mało kto jednak wie, że zarówno kwiaty, jak i liście i owoce nasturcji są jadalne, a do tego zawierają w sobie liczne składniki korzystne dla naszego zdrowia. Jak można włączyć nasturcję do codziennego jadłospisu?

Kobieta pociera oczy, cierpi na alergiczne zapalenie spojówek.

Jak objawia się alergiczne zapalenie spojówek? Przyczyny, metody leczenia

Choroby alergiczne dotyczą nawet 30% Polaków, głównie mieszkańców większych miast. Przyczyną uciążliwych objawów alergii są przede wszystkim pyłki roślin, które w okresie wiosennym i letnim są przyczyną alergicznego nieżytu nosa oraz alergicznego zapalenia spojówek. Ta druga dolegliwość objawia się silnym swędzeniem i łzawieniem oczu, a także obrzękiem. Jak można skutecznie walczyć z zapaleniem spojówek wywołanym ekspozycją na alergen?

Kobieta trzyma w ramionach niemowlę, które cierpi z powodu męczącego refluksu.

Refluks u niemowląt - przyczyny, objawy, leczenie

Przyjście na świat dziecka jest ogromnym wydarzeniem dla rodziców. Jego bezpieczeństwo i zdrowie jest dla nich najważniejsze, a nawet najmniejsze problemy, sygnalizowane przez dziecko poprzez płacz czy drażliwość, są dla rodziców sygnałem alarmowym, aby jak najszybciej pomóc maluszkowi. Wśród najczęstszych dolegliwości, które dotykają niemowlęta wymienić można między innymi refluks. Kiedy się go rozpoznaje oraz jak go leczyć?

Model 3D ludzkiego jelita, podświetlony na czerwono, co sugeruje chorobę.

Choroba Hirschsprunga - przyczyny, objawy, leczenie

W trakcie życia płodowego może niestety dojść do niewłaściwego rozwinięcia się któregoś obszaru ciała. Często jest to spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi. Jednym z takich defektów jest choroba Hirschsprunga, czyli schorzenie polegające na nieprawidłowym unerwieniu jelita grubego, a w szczególności jego końcowego odcinka. Jakie są przyczyny rozwoju choroby Hirschsprunga? W jaki sposób się ona objawia i jak wygląda leczenie?

Kobieta nakłada na skórę płynne serum za pomocą pipety.

Serum z witaminą C – jak stosować?

Preparaty o płynnej konsystencji i skoncentrowanej ilości składników aktywnych świetnie wchłaniają się w skórę i doskonale wspierają jej kondycję. Jednym z takich kosmetyków jest serum z witaminą C, które ma silne właściwości antyoksydacyjne. Ta witamina kojarzy się głównie ze wspieraniem układu odpornościowego, jednak dostarczana skórze w formie serum zaskoczy Cię korzystny wpływem na urodę. Sprawdź, komu polecane jest takie serum i jak je prawidłowo stosować!

Kobieta mierzy swoją talię przy pomocy metra krawieckiego.

Zioła na odchudzanie – które wybrać?

Zioła na odchudzanie pomagają zapanować nad apetytem, usprawniają trawienie — i nie są to jedyne korzyści wynikające z ich stosowania. Coraz więcej osób będących na diecie decyduje się na wybranie właśnie tej formy wsparcia walki ze zbędnymi kilogramami. Zamiast syntetycznych odżywek i witaminowych preparatów, sięgają po naturalne suplementy. Kluczem do sukcesu jest postawienie na odpowiednie gatunki ziół, których właściwości będą sprzyjały utracie zbędnej tkanki tłuszczowej.

Pęczek ziół na tle ułożonych na sobie kamyków.

Zioła na hormony

Zioła na hormony pomagają rozwiązać tzw. kobiece problemy, czyli dolegliwości towarzyszące menstruacji. Obniżają rozdrażnienie w PSM, łagodzą skurcze, regulują obfitość i bolesność miesiączek. Wreszcie, usuwają z organizmu nadmiar gromadzącej się przed okresem wody, co redukuje obrzęki nóg i piersi oraz likwidują trądzik hormonalny. Redukują migreny i bóle lędźwiowe i żołądkowe nierzadko powodowane przez miesiączkę. Warto wiedzieć, jakie zioła mają korzystny wpływ na zdrowie intymne kobiet, by w prosty i zdrowy sposób móc przynieść sobie ulgę przed i w trakcie menstruacji.

Model molekuły glukagonu w 3D.

Glukagon - działanie hormonu, niedobór, badanie

Glukagon jest jednym z hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Jest on wytwarzany i uwalniany przez komórki alfa trzustki, a jego główne działanie polega na podwyższeniu poziomu cukru we krwi, np. w momencie hipoglikemii, która może pojawić się u osób ze źle kontrolowaną cukrzycą. Jak dokładnie działa glukagon oraz kiedy należy wykonać badanie poziomu glukagonu? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Kobieta zmaga się z silnym bólem głowy.

Zioła na ból głowy – które są najbardziej skuteczne?

Bóle głowy o różnej proweniencji i natężeniu to pretendent do miana kolejnej choroby cywilizacyjnej. Cierpi na nie coraz więcej osób. To uciążliwe schorzenie, które utrudnia normalne funkcjonowanie na wielu płaszczyznach. Warto wypracować swoje sposoby radzenia sobie z bólem głowy. Z pomocą przychodzą farmaceutyki, ale równie dobre efekty można niekiedy osiągnąć, stosując metody alternatywne: zioła i masaże. Są mniej inwazyjne, dlatego warto się nimi zainteresować.

Miska wypełniona pożywną sałatką.

Czy catering dietetyczny to dobry sposób na odchudzanie?

Coraz więcej osób narzeka na swoją sylwetkę. Wiemy już, że za nadprogramowymi kilogramami idą poważne problemy ze zdrowiem. Dlatego decydujemy się na odchudzanie. Samodzielnie trudno jest jednak tak zbilansować posiłki, aby dostarczały one zarówno odpowiedniej ilości kalorii, jak i niezbędnych składników odżywczych. Doskonałym rozwiązaniem okazuje się być catering dietetyczny, czyli popularna dieta pudełkowa. Czy taki model odżywiania to naprawdę dobry sposób, jeśli chcemy schudnąć?