Włókniak twardy i miękki - jak usunąć włókniaki?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-01-30 14:32
włókniaki

Włókniaki są to zmiany skórne, które mogą dotknąć każdego z nas. Mimo tego, że mogą wyglądać groźnie lub niepokojąco, na ogół nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia. Czym one dokładnie są i czy powinniśmy się martwić z powodu ich pojawienia się?

Co to jest włókniak?

Włókniak jest to zmiana skórna o podłożu nowotworowym powstająca najczęściej  z komórek tkanki łącznej. Mimo tego, że brzmi to strasznie, nie są one szkodliwe dla naszego zdrowia. Ma to związek z ich łagodnym charakterem - budowa komórek włókniaka jest zbliżona do prawidłowych komórek sąsiadujących z nim, dodatkowo zmiana taka nie daje przerzutów do organizmu.

 

Włókniaki miękkie i twarde - co je różni?

Włókniak miękki jest zmianą, która najczęściej występuje od urodzenia, jednakże nie oznacza to, iż nie może się ona pojawić w dowolnym wieku. Ma  przeważnie barwę cielistą lub brązowawą. Guzki osiągają wielkość od 2 do 5 mm, choć zdarzają się przypadki, kiedy przekraczają podane rozmiary. Włókniak miękki, jak sama nazwa wskazuje, jest miękkim guzkiem, ulegającym deformacji pod naciskiem. Najczęściej przypominają zwisający woreczek. Mogą występować pojedynczo lub w skupiskach. Włókniaki miękkie często zlokalizowane są na skórze w okolicach karku i szyi, a także fałdów skórnych, np pachwin, dołu pachowego. Zmiany te można często zaobserwować u kobiet starszych, choć niektóre badania wykazały, że ich pojawianie się może wskazywać na wystąpienie u badanego choroby metabolicznej (cukrzyca typu II, otyłość, nadciśnienie tętnicze). Niestety włókniaki miękkie po pojawieniu się, nie ustępują w sposób samoistny.

Włókniaki twarde natomiast są często mniejsze niż włókniaki miękkie, jednak mogą osiągać rozmiary od 3 do 10 mm. Charakteryzują się zwiększoną twardością, nie deformują się pod wpływem ucisku i nie da się ich “wcisnąć w skórę”. Przeważnie występują pojedynczo na skórze kończyn dolnych, choć mogą też pojawić się w innym miejscu, a ich liczba wzrasta wraz z wiekiem. Uważa się, że są to zmiany o charakterze odczynowym, tzn. powstające w następstwie, np stanu zapalnego, ukąszenia owada czy też ukłucia. Włókniaki twarde przeważnie nie wywołują dyskomfortu, jednakże ich obecność może się wiązać z występowaniem uczucia swędzenia i tkliwości. 

Diagnostyka włókniaków

Włókniaki mają wygląd zbliżony do innych zmian skórnych, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Z tego powodu wszelkie zmiany skórne nie powinny być bagatelizowane. Na szczęście, istnieją sposoby na zdiagnozowanie, czy guzek znajdujący się na naszej skórze jest włókniakiem, czy też raczej czymś poważniejszym,

Rozpoznanie włókniaków miękkich przeprowadza się na podstawie lokalizacji i wyglądu zmian. Dodatkowo, w trakcie diagnozy ustala się się typ komórek tworzących zmianę. Na tej podstawie wyróżniamy: brodawki łojotokowe, nerwiakowłókniaki, a także uszypułowane znamiona skórne. W rzadkich sytuacjach zaobserwowano zmiany skórne imitujące włókniaki miękkie, takie jak: np. rak podstawnokomórkowy lub kolczystokomórkowy. W celu wykluczenia podszywania się nowotworu pod włókniaka miękkiego konieczne jest jednak wykonanie badań histologicznych.

Włókniaki twarde, podobnie jak włókniaki miękkie, rozpoznaje się na podstawie wyglądu, barwy i lokalizacji. Są one zwykle ciemniejsze w środku, na zewnątrz zaś przybierają odcień prawidłowej skóry. Co więcej, włókniaki twarde wykazują objaw Flitzpatricka - w trakcie uciskania skóry przylegającej do zmiany skórnej następuje wpuklanie i kurczenie się włókniaka twardego.

Usuwanie włókniaków twardych i miękkich

Włókniaki, ze względu na swój łagodny charakter, nie wymagają leczenia, jednakże istnieje możliwość ich usunięcia. Najczęściej jest to spowodowane względami kosmetycznymi, rzadziej z powodu bólu lub ich niekomfortowej lokalizacji. W celu ich usunięcia na chwilę obecną stosuje się następujące metody:

  • z użyciem lasera - jest to najpopularniejsza metoda usuwania włókniaków. Wiązka lasera jest kierowana na zmianę skórną, w wyniku czego następuje koagulacja tkanki budującej zmianę. Sposób ten jest bezkrwawy i całkowicie bezpieczny - może być stosowany nawet u dzieci.
  • z użyciem ciekłego azotu - tzw. kriochirurgia. Polega na na wymrażaniu zmian skórnych z użyciem ciekłego azotu o temperaturze nawet - 140 ℃. W wyniku działania niskiej temperatury, komórki włókniaka ulegają zniszczeniu i oddzielają się od skóry. Metoda ta jest również bezpieczna - można ją stosować u dzieci i kobiet w ciąży.
  • metoda chirurgiczna - polega na wycięciu zmian skórnych w trakcie zabiegu chirurgicznego. W trakcie wycinania stosuje się znieczulenie miejscowe, a całkowity czas gojenia powstałej rany wynosi około 1 tygodnia.

W internecie można co prawda spotkać różne domowe sposoby na usunięcie włókniaków, jednakże ich skuteczność nie została udokumentowana. Z tego powodu w celu usunięcia zmian skórnych powinno się skonsultować z lekarzem.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów