Kaszaki - skąd się biorą? Jak pozbyć się kaszaków?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-01-23 14:27
kaszak

Kaszaki to niewielkie podskórne guzki lub zgrubienia. Stanowią problem nie tylko natury estetycznej - zaniedbane zmiany mogą przerodzić się w stan zapalny. Czym są kaszaki? Jak można się ich pozbyć?

Czym są i jak powstają kaszaki?

Kaszaki są niezwykle częstą zmianą, pojawiającą się na powierzchni skóry. Jest to torbiel (inaczej cysta), który powstaje w gruczole łojowym lub w torebce włosowej w momencie zaczopowania ujść wyżej wymienionych struktur. Wówczas sebum nie ma możliwości wydostania się na powierzchnię skóry i wraz z komórkami zrogowaciałego naskórka gromadzi się wewnątrz gruczołu. 

Jak wygląda kaszak?

Kaszak ma najczęściej postać małego kilkumilimetrowego guzka pojawiąjącego się pod skórą. Jednak czasami zmiany mogą osiągnąć nawet do kilku centymetrów. Taki guzek zazwyczaj jest bezbolesny i niezbyt twardy. Zazwyczaj kaszaki mają kolor cielisty, czasem lekko żółty lub biały. Wewnątrz zmiany możemy dostrzec czarną kropkę - jest to mieszek włosowy. Z kolei skóra, którą pokryty jest kaszak najczęściej pozostaje niezmieniona. Kaszaki zwykle powstają w miejscach o dużym zagęszczeniu mieszków włosowych i gruczołów łojowych, czyli:

  • na twarzy i na brzegach powiek,
  • na owłosionej skórze głowy,
  • na karku,
  • na tułowiu,
  • na wargach sromowych,
  • na mosznie.

Dlaczego powstają kaszaki?

Przyczyny występowania kaszaków są bardzo różne. Mogą  powstać na przykład jako skutek nieprawidłowej pielęgnacji skóry twarzy - poprzez stosowanie niewłaściwych kosmetyków myjących lub kremów - jak chociażby tych na bazie olejów czy silikonów. Także intensywne opalanie, zwłaszcza u osób po 60. roku roku życia, może sprzyjać ich występowaniu. Urazy, otarcia, zapalenie mieszków włosowych oraz niewłaściwa praca gruczołów łojowych również mogą przyczynić się do wystąpienia małych guzków pod skórą.

Czy kaszaki bolą?

Kaszaki są zmianami, które nie wywołują dolegliwości bólowych. Jednak w momencie nadkażenia w środku kaszaka gromadzi się treść ropna, a skóra która go pokrywa staje się zaczerwieniona oraz wyraźnie cieplejsza - są to objawy pojawienia się stanu zapalnego, który może powodować ból i dyskomfort. 
Należy pamiętać, aby nigdy samodzielnie nie przekłuwać kaszaka, gdyż grozi to nadkażeniem i właśnie powstaniem stanu zapalnego.

Diagnostyka i leczenie kaszaków

Kaszaki są zmianami, które można łatwo pomylić z przypominającymi je włókniakiem bądź tłuszczakiem - jednak doświadczony lekarz dermatolog lub chirurg potrafią prawidłowo je rozpoznać. 
Zwykle kaszaki znikają samoistnie i nie wymagają większych interwencji. Należy pamiętać o tym, aby nigdy samodzielnie nie przekłuwać guzka, gdyż grozi to wystąpieniem nadkażenia,  a wtedy już konieczna jest wizyta u lekarza oraz wdrożenie odpowiedniej antybiotykoterapii. 
W przypadku, gdy kaszaki osiągają duże rozmiary mogą stać się dosyć uciążliwe dla pacjenta. W takich przypadkach najlepiej skonsultować się z lekarzem chirurgiem, który usunie zmianę poprzez nacięcie guzka oraz usunięcie jego całej zawartości. Taki zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i niestety może pozostawiać po sobie niewielkie ślady pod postacią blizny. Inną metodą usunięcia torbieli jest krioterapia, czyli wymrażanie. Krioterapia to zabieg nieinwazyjny, podczas którego lekarz kilkakrotnie poddaje kaszaka działaniu niskiej temperatury, odmraża go i w ten sposób zmiana zostaje usunięta. Zaletą tej metody jest brak krwawienia, łatwość wykonania oraz brak blizn po zabiegu. Inną, równie skuteczną metodą radzenia sobie z kaszakami jest laserowe usuwanie zmian. Zabieg ten, podobnie jak krioterapia, jest bezkrwawy i także nie pozostawia blizn.

Czy istnieje jakiś sposób zapobiegania kaszakom?

Niestety, nie ma żadnych udowodnionych metod chroniących nas przed pojawieniem się kaszaka. Codzienna odpowiednia pielęgnacja skóry i regularne wykonywanie peelingów mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia torbieli. W chwili pojawienia się na skórze zmian o charakterze kaszaka ważne jest, aby nie wyciskać, nie ściskać, nie przekłuwać torbieli w warunkach domowych, gdyż może to prowadzić do wystąpienia nadkażeń, blizn i wydłużyć proces gojenia.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów