Jęczmień pod okiem – sprawdzone sposoby na jego usunięcie

✅Choć jęczmień na oku nie jest niczym niebezpiecznym, potrafi sprawić ból i utrudnić codzienne funkcjonowanie. Nic więc dziwnego, że gdy tylko się pojawi szukamy sposobu na szybkie pozbycie się tej uciążliwej dolegliwości. Jak radzić sobie z jęczmieniem? Jakie są najczęstsze przyczyny jego powstawania? Jak skutecznie się go pozbyć? I czy można wyleczyć go domowymi sposobami?

Artykuł rekomendowany przez:
jęczmień

Jęczmień pod okiem – co to takiego?

Jęczmień (łac. hordoleum) jest bakteryjnym zakażeniem gruczołów brzegowych powiek, wywoływanym najczęściej przez gronkowce (Staphylococcus) lub paciorkowce (Streptococcus). Jęczmień pod okiem przybiera postać charakterystycznego grudkowatego ropnia na powiece, któremu towarzyszy obrzęk i zaczerwienienie. Rozwija się zazwyczaj około 4 dni – na początku pojawia się zaczerwienienie, któremu towarzyszy lekki ból. Z czasem powieka zaczyna puchnąć, a zmiana wypełnia się ropą. Zazwyczaj objawy utrzymują się maksymalnie 7 dni - po tym czasie jęczmień zanika samoistnie. Jeśli po tygodniu nie widać poprawy, należy udać się do lekarza.

Rodzaje jęczmienia

Ze względu na lokalizację zmiany wyróżniamy dwa typy jęczmienia - wewnętrzny i zewnętrzny:

  • jęczmień wewnętrzny – jest zapaleniem gruczołów tarczkowych (gruczołów Meiboma), znajdujących się wewnątrz powieki (w tarczce). To one odpowiedzialne są za wydzielanie łoju oraz produkcję lipidowej warstwy filmu łzowego. Jęczmień wewnętrzny, nazywany też ostrą gradówką, to mała, ropna grudka pojawiająca się od wewnętrznej strony powieki, której towarzyszy obrzęk powieki i uczucie ciała obcego w oku.
  • jęczmień zewnętrzny – jest zapaleniem mieszka włosowego rzęs, gruczołów łojowych (Zeissa) i gruczołów potowych (Molla). Jęczmień zewnętrzny to ropna krostka widoczna po zewnętrznej stronie powieki, która po kilku dniach samoistnie zasycha, pęka lub wzdłuż rzęs wydostaje się na zewnątrz. Objawy towarzyszące są mniej nasilone niż w przypadku jęczmienia wewnętrznego.

Przyczyny powstawania jęczmienia

Powstanie jęczmienia najczęściej spowodowane jest zakażeniem gronkowcem złocistym (Staphylococcus aureus), a zdecydowanie rzadziej innymi drobnoustrojami. Do czynników sprzyjających powstaniu jęczmienia zalicza się:

  • przewlekłe zapalenie brzegów powiek,
  • zaburzenia funkcji gruczołów tarczkowych (gruczołów Meiboma),
  • łojotokowe zapalenie skóry,
  • trądzik,
  • cukrzycę,
  • starszy wiek,
  • niestaranny demakijaż,
  • przecieranie oczu brudnymi rękami,
  • alergie,
  • noszenie soczewek kontaktowych,
  • obniżoną odporność,
  • stres,
  • niedobór witamin,
  • brak odpowiedniej higieny.

Objawy jęczmienia

Zazwyczaj jęczmień przybiera postać czerwonej krostki o żółtym czubku. Najbardziej charakterystyczne objawy towarzyszące jęczmieniowi to:

  • ropień na powiece,
  • zaczerwienienie powieki,
  • obrzęk powieki,
  • ból powieki,
  • swędzenie powieki,
  • łzawienie,
  • światłowstręt.

Jęczmień czy gradówka?

Zaniedbany, niedoleczony, powracający jęczmień wewnętrzny może przekształcić się w gradówkę. Jest to przewlekłe zapalenie gruczołów tarczkowych, objawiające się zgrubieniem na powiece. Gradówkę łatwo pomylić z jęczmieniem, gdyż objawy są bardzo podobne, jednak charakterystyczną różnicą jest brak bólu, nawet w czasie dotykania zmiany na powiece. 

Jak usunąć jęczmień?

Pojedynczy jęczmień, któremu nie towarzyszą żadne dodatkowe objawy, można leczyć samodzielnie w domu. Z pewnością pomogą w tym rozgrzewające okłady zrobione z owiniętego w gazę jaja ugotowanego na twardo lub ciepłe kompresy z naparów z ziół takich jak rumianek pospolity (Zioł. fix rumianek, DOZ zielnik rumianek), nagietek lekarski (Zioł. fix nagietek), świetlik lekarski (Zioł. fix ziele świetlika) lub świeża pietruszka. Takie okłady powinno się wykonywać 3-4 razy dziennie. Warto również sięgnąć po gotowe, dostępne w aptece, rozgrzewające maseczki na oczy. Pomocniczo można zastosować krople ze świetlikiem i rumiankiem (ZUMA świetlik plus, Lacrimal natura). Jeśli jęczmień nawraca lub domowe sposoby nie pomagają i po kilku dniach (najpóźniej po tygodniu) nie widać poprawy, należy udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który zaleci odpowiednie leczenie - najczęściej maści lub krople z antybiotykiem.

Jak zapobiegać jęczmieniowi?

Aby zapobiec powstaniu jęczmienia trzeba przede wszystkim dbać o odpowiednią higienę oczu. W żadnym wypadku nie można zacierać oczu brudnymi rękami. Zaleca się regularne oczyszczanie okolice oczu specjalnymi chusteczkami do pielęgnacji powiek (Demoxoft Clean, Hexaclean) lub kompresami nasączonymi płynami (Demoxoft płyn, Blephasol). 

Wszystkie wspomniane wyżej preparaty można nabyć w aptece. Ich dostępność w twojej okolicy sprawdzisz w serwisie KtoMaLek.pl.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Zdrowie

Więcej artykułów