Bolesny problem, czyli hemoroidy w ciąży

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-01-21 11:30
Bolesny problem, czyli hemoroidy w ciąży

Ciąża to czas niecierpliwego oczekiwania i radości, ale też różnych wyrzeczeń i nie zawsze przyjemnych przypadłości. W ciele kobiety zachodzi wiele zmian, również tych hormonalnych, które mogą odbijać się na samopoczuciu i zdrowiu. Jedną z bardziej uciążliwych przypadłości są hemoroidy, które występują u sporej części ciężarnych. Czy hemoroidy są niebezpieczne? Jak im zapobiegać i co robić, gdy się pojawią?

Czym właściwie są hemoroidy?

Guzki krwawnicze odbytu, czyli hemoroidy (gr. hemorroid, haema - krew, rhoos - przepływ), to struktury naczyniowe umiejscowione w końcowym odcinku kanału odbytu. To trzy jamiste naczynia żylne, które wypełnione są krwią – guzki zewnętrzne oraz guzki wewnętrzne. Ich głównym zadaniem jest uszczelnianie odbytu, co umożliwia kontrolowanie wydalania i oddawania gazów. Jeżeli guzki te nadmiernie wypełniają się krwią, mogą boleśnie uciskać na otaczające je nerwy, a także wywoływać pieczenie, świąd i krwawienie. Takie zmiany w obrębie guzków krwawniczych nazywa się chorobą hemoroidalną, potocznie po prostu hemoroidami lub żylakami odbytu. Z chorobą hemoroidalną zmaga się nawet 50% populacji, jest to częste schorzenie także u ciężarnych i w żadnym wypadku nie można go zlekceważyć.

Co jest przyczyną hemoroidów w ciąży?

Kobiety ciężarne są w pewien sposób predysponowane do występowania hemoroidów. Winowajcą jest tu stale powiększająca się macica, która wywiera nacisk na naczynia krwionośne jamy brzusznej i upośledza przepływ krwi. Wpływ ma również zwiększone stężenie progesteronu, który jest konieczny do utrzymania ciąży. Niestety sprawia on również, że ściany naczyń krwionośnych są mniej sprężyste, przez co są bardziej narażone na rozszerzanie i pękanie.

W okresie ciąży metabolizm może zwolnić, do czego przyczynia się zmniejszenie aktywności fizycznej. To zaś prowadzi do przewlekłych zaparć, a te sprzyjają występowaniu hemoroidów.

Zdarza się, że hemoroidy nie występują w okresie ciąży, a pojawiają się tuż po porodzie. Silne parcie, które jest wymagane podczas akcji porodowej gwałtownie podnosi ciśnienie w okolicach odbytu, co znacząco zwiększa ryzyko hemoroidów.

Jak objawiają się hemoroidy w ciąży?

Wczesnym objawem hemoroidów może być pieczenie i swędzenie zlokalizowane w okolicy odbytu. Typową przypadłością jest obecność świeżej, żywoczerwonej krwi na powierzchni stolca, a także na papierze toaletowym. Zdarza się, że krwawienie jest bardzo intensywne, a krew widoczna jest także w muszli klozetowej. W kale może być również obecny śluz. Objawom tym często towarzyszy uczucie niepełnego wypróżnienia oraz ból podczas siedzenia.

Hemoroidy wewnętrzne mają tendencję do wypadania na zewnątrz, jednak w krótkim czasie samoistnie się cofają do kanału odbytu po wypróżnieniu. W bardziej zaawansowanym stadium choroby guzki krwawnicze mogą ulec zadzierzgnięciu i pozostać na zewnątrz, co powoduje dotkliwy i trudny do zniesienia ból.

Jak objawiają się hemoroidy w ciąży? KtoMaLek.pl

Hemoroidy w ciąży – leczenie

Leczenie hemoroidów powinno przebiegać pod kontrolą lekarza prowadzącego ciążę. To ważne, ponieważ wiele leków, w tym kremów i czopków, przeznaczonych do leczenia żylaków odbytu nie może być stosowanych przez kobiety ciężarne, ponieważ nie przeprowadzono badań, które ustaliłyby ich profil bezpieczeństwa.

Dlatego wybierając preparaty warto kierować się naturalnym składem. Cyclo 6 Forte to innowacyjny suplement diety, który zawiera aż 6 dobrze przebadanych i w pełni naturalnych składników. Jako pierwszy produkt na rynku połączył działanie 2 rozwiązań na hemoroidy i żylaki. Podwójne działanie wspiera krążenie krwi, znacznie usprawniające wracanie krwi z żył. Zmniejsza to ryzyko powstawania nowych i progresji istniejących już hemoroidów. Związki aktywne zawarte w Cyclo 6 Forte wzmacniają ściany naczyń i zwiększają ich elastyczność. Przyczyniają się do odbudowy i regeneracji rozciągniętych już żył. Łagodzą uczucie swędzenia, pieczenia oraz uwalniają od bólu. Z powodu ograniczonych danych dotyczących stosowania produktu w trakcie ciąży i laktacji oraz trudności przeprowadzenia badań na ciężarnych, producent nie zaleca stosowania Cyclo 6 Forte bez konsultacji z lekarzem. Jeśli preparat ten zostanie zalecony przez lekarza prowadzącego ciążę, będzie to wynikać z jego doświadczenia w prowadzeniu tego typu leczenia.

Opakowanie suplementu diety Cyclo  6 Forte.

Niektóre preparaty mogą być stosowane od 4. miesiąca ciąży (np. Procto-Glyvenol), zaś inne wymagają opinii ginekologa, który uzna, czy korzyści dla matki przeważają nad potencjalnymi zagrożeniami dla płodu (np. Hemorectal, Procto-Hemolan). Warto jednak trzymać się zasady, że stosowanie jakiegokolwiek leku należy omówić z lekarzem prowadzącym. Bezpieczny dla kobiety w ciąży będzie preparat Unigel Procto (czopki) o działaniu gojącym i regenerującym, Posterisan czopkimaść, ułatwiający gojenie hemoroidów poprzez zwiększenie bariery ochronnej oraz Criorectum wykorzystujący krioterapię do znoszenia objawów hemoroidów.

Terapię można wspomóc nasiadówkami ziołowymi, które pomogą złagodzić ból i pieczenie. Wskazane są napary z kory dębu (np. Fix Kora dębu), rumianku (np. Rumianek koszyczek, Rumianek koszyczek Produkty Bonifaterskie) i oczaru wirginijskiego (np. Liść oczaru).

Czy hemoroidom w ciąży można zapobiegać?

Uniknięcie hemoroidów w ciąży jest możliwe, jednak wymaga to od przyszłej mamy nieco wysiłku i zaangażowania. Warto jednak podjąć ten trud, ponieważ raz powstałe hemoroidy lubą nawracać. Co zrobić, by zapobiec występowaniu hemoroidów? Podstawą jest zmiana diety na tzw. bogatoresztkową, czyli lekkostrawną i bogatą w błonnik, dzięki której zmniejsza się ryzyko zaparć i poprawia regularność wypróżnień. Posiłki powinny składać się ze świeżych warzyw, gruboziarnistych kasz i pełnoziarnistych makaronów, strączków, owoców, a także wszelkiego rodzaju otrębów, płatków i innych produktów razowych. Niewskazane są posiłki obfitujące w tłuszcze i węglowodany proste, a także wysoko przetworzone przekąski i słodycze., mocna kawa i herbata, a także większe ilości czekolady. Pamiętajmy, by każdego dnia wypijać przynajmniej 2 litry wody mineralnej.

W profilaktyce choroby hemoroidalnej istotna jest także higiena. Okolice odbytu należy myć po każdym wypróżnieniu, najlepiej łagodnymi środkami myjącymi lub samą ciepłą wodą. Są też żele myjące na bazie naturalnych wyciągów roślinnych o działaniu łagodzącym i odświeżającym jak np. Procto-Hemolan Comfort Żel do mycia.

Jeżeli ginekolog nie widzi przeciwwskazań, wskazana jest umiarkowana aktywność fizyczna, dopasowana do kondycji przyszłej mamy i zaawansowania ciąży. Dłuższe spacery, zajęcia dla ciężarnych, czy pływanie poprawia perystaltykę jelit, a także poprawia pracę układu krwionośnemu, dzięki czemu krew nie zalega w splotach żylnych odbytnicy. Niewskazane są sporty wymagające podnoszenia dużych ciężarów.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów