Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Wzdęcia w ciąży - jak sobie z nimi poradzić? Czy jest się czego bać?

Redakcja K. 2020-01-30 14:36
wzdęcia w ciąży

Wzdęcia w ciąży to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Jest to kłopotliwa dolegliwość, która nie tylko powoduje dyskomfort, ale także może się okazać bolesna dla przyszłej mamy. Jakie są przyczyny powstawania wzdęć? Jak sobie z nimi poradzić?

Wzdęcia, czyli wstydliwy problem

Wzdęcia to dosyć kłopotliwa dolegliwość, która w pewnym momencie spotkała pewnie każdego z nas. Samo powstawanie gazów w przewodzie pokarmowym uważa się za zupełnie normalne zjawisko. Część powietrza zostaje połknięta w czasie jedzenia i picia, a część jest wytwarzana w przewodzie pokarmowym w trakcie trawienia posiłków. Powietrze może być usuwane przez odbijanie, a reszta przechodzi niżej, do dalszych części przewodu pokarmowego. Objawy towarzyszące wzdęciom zna każdy z nas i zazwyczaj są opisywane jako bulgotanie i burczenie w brzuchu. Oprócz tego, wskutek zalegania gazów w przewodzie pokarmowym, obwód brzucha jest powiększony.

Wzdęcia w ciąży

Dolegliwości trawienne w ciąży są bardzo powszechnym problemem, a wśród nich jednym z najczęściej spotykanych są właśnie wzdęcia. Kobiety ciężarne często skarżą się także na zgagę czy odbijanie. Wzdęcia są nie tylko kłopotliwą sprawą, ale mogą także okazać się dosyć bolesne i powodować uczucie dyskomfortu. Niejednokrotnie dolegliwości związane z trawieniem w czasie ciąży przebiegają dużo bardziej intensywnie niż przed ciążą. Należy jednak pamiętać o tym, że wzdęcia nie są niebezpieczne dla dziecka i nie powinny być powodem do niepokoju przyszłej mamy. 

Przyczyny powstawania wzdęć

Przyczyny powstawania wzdęć u kobiet w ciąży właściwie nie różnią się od tych spotykanych u innych ludzi. Najczęstszymi przyczynami powstawania wzdęć jest zaburzenie pracy układu pokarmowego. Spowolnienie trawienia, zaburzony pasaż jelitowy, zaleganie w jelitach mas kałowych - wszystkie te sytuacje mogą przyczyniać się do powstawania wzdęć. Dodatkowo w czasie ciąży powiększająca się macica uciska na jelita, co sprawia dodatkowe trudności trawienne. Jedzenie tłustych potraw oraz roślin strączkowych, np. grochu czy fasoli, również może przyczyniać się do występowania dolegliwości. 

 

Jak sobie poradzić ze wzdęciami w ciąży?

Właściwy rytm wypróżnień

Ponieważ wzdęcia wynikają głównie z nieprawidłowej pracy układu pokarmowego, istotne jest zadbanie o jego właściwe funkcjonowanie. Regularne wypróżnienia spowodują, że masy kałowe nie będą zalegać w jelitach, a powstających gazów będzie znacznie mniej. Aby uregulować swój rytm wypróżnień należy przede wszystkim pić dużo wody. Bez niej może dochodzić do zaparć, które idą w parze ze wzdęciami. Konieczne też jest spożywanie odpowiedniej ilości błonnika, który ułatwi przesuwanie mas kałowych w jelitach. 

Ćwiczenia fizyczne

O korzyściach wynikających z regularnej aktywności fizycznej nikogo nie trzeba przekonywać. Szczególnie panie w ciąży powinny pamiętać o codziennej gimnastyce, która nie tylko pomoże usunąć z jelit zalegające gazy, ale także zapobiegnie ich powstawaniu. Codzienny spacer czy proste ćwiczenia nie tylko pomogą w walce z problemami trawiennymi, ale także pomogą szybciej i łatwiej wrócić do formy po porodzie. 

Leki i zioła

Jeżeli wzdęcia okazują się wyjątkowo silne czy kłopotliwe, przyszła mama może sięgnąć po różnego rodzaju specyfiki, które pomogą jej zwalczyć tę kłopotliwą dolegliwość. Ciąża jest szczególnym okresem, w którym należy bardzo uważać na przyjmowane leki, nie wszystkie bowiem są bezpieczne dla dziecka. Substancją leczniczą, którą można przyjmować w ciąży na wzdęcia jest symetykon, który rozbija pęcherzyki powietrza i ułatwia usuwanie gazów z jelit. Symetykon nie wchłania się do krwi tylko wędruje bezpośrednio do jelit, dlatego jest bezpieczny dla dziecka. Preparaty można dostać zarówno w formie kapsułek oraz kropli (Espumisan, Espumisan Easy, Espumisan Max, Espumax, Ulgix, Ulgix Wzdęcia, Ulgix Wzdęcia Max, Simetigast Forte). 
Alternatywą dla symetykonu mogą okazać się napary z ziół, m.in. kopru włoskiego, kminku czy rumianku, które ułatwiając trawienie, zmniejszają ryzyko powstawania gazów. 

Pamiętaj, że dostępność tych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl.

Odpowiednia dieta

Przy problemach z gazami i wzdęciami powinniśmy zrezygnować z jedzenia produktów spożywczych, które mogą je powodować. Jeśli uporczywe i niejednokrotnie bolesne wzdęcia nie dają spokoju, warto zrezygnować z jedzenia m.in. grochu, fasoli czy kapusty. Dobrze jest także zrezygnować w tym czasie z wypieków drożdżowych, które niejednokrotnie są przyczyną nie tylko wzdęć, ale i zgagi. Dodatkowo jedzenie tłustych bądź mocno przyprawionych potraw może także być przyczyną powstawania gazów w jelitach. Warto więc zadbać o lekkostrawną dietę w tym szczególnym okresie, którym jest ciąża. 

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów