Jak wybielić zęby? Domowe i apteczne sposoby

Redakcja K. 2020-01-09 09:21
Jak wybielić zęby?

Zdrowe i białe zęby uznawane są za atrybut osób atrakcyjnych i pewnych siebie. Niektórzy mają naturalnie jasne zęby, jednak z wiekiem zaczynają one ciemnieć na skutek procesów zużywania się szkliwa. Dostępność różnych metod wybielania zębów sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na ten zabieg, by odzyskać promienny uśmiech. Czy domowe sposoby są skuteczną metodą wybielania zębów?

Na czym polega wybielanie zębów?

Wybielanie zębów należy obecnie do najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych. Zadbany uśmiech dodaje pewności siebie, ułatwia kontakty z innymi osobami i sprawia, że czujemy się bardziej atrakcyjni. Nic więc dziwnego, że pacjenci decydują się na tego typu zabiegi. Zabieg wybielania polega na rozjaśnieniu naturalnego koloru zębów o kilka tonów. Nim jednak zdecydujemy się na ten krok, należy zadbać o zdrowie całej jamy ustnej. Konieczne jest usunięcie płytki nazębnej i kamienia nazębnego oraz wszystkich zmian próchniczych. Błona śluzowa jamy ustnej oraz tkanki przyzębia powinny być w dobrej kondycji.

Usunięcie osadów sposobem na bielszy uśmiech

Zabieg wybielania zębów nie jest jedynym sposobem na uzyskanie bielszego uśmiechu. U wielu pacjentów wykonanie zabiegu piaskowania i skalingu umożliwia rozjaśnienie barwy zębów. Jak to możliwe? Na powierzchni zębów gromadzi się osad, który z czasem ulega mineralizacji, przekształcając się w kamień nazębny. Kolor osadu zależny jest on naszej diety, więc spożywanie żywności i napojów bogatych w intensywne barwniki naturalne (czerwone wino, kawa, herbata), a także palenie papierosów może niekorzystnie wpłynąć na barwę naszych zębów.

W trakcie zabiegu przy pomocy piaskarki stomatologicznej usuwane są przebarwienia i powstały osad. Kamień nazębny usuwany jest skalerem (np. ultradźwiękowym) zarówno z powierzchni korony zębów, jak również z przestrzeni ukrytych pod powierzchnią dziąseł. Dzięki temu zabiegowi można przywrócić naturalną barwę zębów. Zdarza się jednak, że przebarwienia wnikają w głąb szkliwa i jedyną metodą ich usunięcia są zabiegi wybielające.

Wybielanie zębów – czy niszczy szkliwo?

Zabieg wybielania wpływa na barwę szkliwa, jest zatem dosyć inwazyjny. Rodzi to słuszne obawy i pytanie, czy wybielanie jest dla zębów bezpieczne? Wiele zależy od tego, na jaką metodę wybielania się zdecydujemy. Dostępne w internecie preparaty do samodzielnego wybielania zębów nie zawsze dają oczekiwany efekt, mogą również doprowadzić do nadwrażliwości zębów lub ich uszkodzeń.

Mając na uwadze potencjalne ryzyko, lepiej wybrać zabieg wybielania w gabinecie stomatologicznym. Stosowane przez dentystów preparaty mają wyższe stężenie substancji czynnych, które przebadano pod kątem skuteczności działania i bezpieczeństwa. Profesjonalne zabiegi nie osłabiają struktury zębów i nie zwiększają ich podatności na próchnicę, a uzyskane efekty są trwalsze. Ważny jest także kontakt ze stomatologiem, który sprawdzi, czy nie występują przeciwwskazania do zabiegu.

Wybielanie zębów – najlepiej u dentysty

Gabinety stomatologiczne przeważnie oferują dwie metody wybielania zębów – przy pomocy lampy w trakcie wizyty lub tzw. wybielanie nakładkowe.

W trakcie zabiegu przeprowadzanego w gabinecie używa się specjalistycznej lampy oraz żelu wybielającego o wysokim stężeniu, którego działanie zostaje wzmocnione poprzez naświetlanie lampą. Cała procedura może trwać od jednej do dwóch godzin, a efekt uzyskujemy natychmiast. Niestety jest on mniej trwały niż metoda nakładkowa.

Druga metoda jest bardziej czasochłonna i wymagająca od pacjenta cierpliwości, ale daje trwalsze efekty. W trakcie wizyty dentysta wykonuje odcisk szczęki pacjenta, na podstawie którego przygotowuje idealnie dopasowane nakładki na zęby. Pacjent oprócz nakładek otrzymuje także żel wybielający oraz szczegółową instrukcję jego stosowania. Do nakładek aplikuje się żel, a następnie nakłada je na zęby i pozostawia na noc. Efekt wybielania uzyskuje się stopniowo, zatem cała procedurę należy powtarzać przez kilka dni, zgodnie z zaleceniami stomatologa. W trakcie wybielania oraz przez kilka dni po jego zakończeniu należy stosować tzw. białą dietę. Oznacza to rezygnację z pokarmów i napojów mocno barwiących.

Alternatywą dla metody gabinetowej i nakładkowej jest zabieg laserowy. Jest zdecydowanie szybszy od metody nakładowej i trwalszy od wybielania lampą, ale jednocześnie droższy.

Jak wybielić zęby domowymi sposobami?

Choć wybielanie zębów jest zabiegiem skutecznym i bezpiecznym, dla wielu osób barierę może stanowić jego cena. Jeżeli chcemy poprawić kolor naszego uzębienia, możemy sięgnąć o preparaty wybielające dostępne w aptece. Pasty wybielające (np. Meridol delikatne wybielanie, Elmex Sensitive Whitening, Biała Perła, Splat White Plus, Elgydium Whitening, Lacalut White, iWhite Instant) charakteryzują się wyższą ścieralnością niż tradycyjne pasty drogeryjne. Usuwają zewnętrzne przebarwienia z powierzchni zębów, tym samym poprawiając ich kolor. Alternatywą dla past są paski i nakładki wybielające (Biała Perła, Blanx). Dla uzyskania satysfakcjonujących rezultatów kuracja powinna trwać przez kilkanaście dni, zgodnie z zaleceniami producenta. Pasek bądź nakładkę wypełnioną specjalnym żelem nadkłada się na zęby i zostawia na określony czas. Zawarte w produktach substancje usuwają przebarwienia i osady, dzięki czemu zęby są jaśniejsze. W celu utrzymania efektu można sięgnąć płyny do płukania jamy ustnej o działaniu wybielającym (iWhite Instant, Colgate Max White, Listerine Advanced White), nici dentystyczne (Jordan Whitening, Reach Whitening Floss), sztyfty i pędzelki (np. Biała Perła, Yotuel), a także specjalistyczne wybielające gumy do żucia (np. Curaprox).

W żadnym wypadku nie należy wybielać zębów domowymi sposobami – solą, sodą oczyszczoną, czy sokiem z cytryny! W ten sposób możemy osłabić szkliwo i doprowadzić do nadwrażliwości zębów lub próchnicy.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów