Seria leku Espumisan wycofana z obrotu

Redakcja K. 2020-01-13 10:09
Wycofany lek Espumisan

10 stycznia 2020 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję, na mocy której wycofano z obrotu na terenie całego kraju serię leku Espumisan w kroplach, popularnego preparatu stosowanego na wzdęcia i gazy u dorosłych, a także w celu łagodzenia objawów kolki niemowlęcej u najmłodszych. Dlaczego wycofano ten lek ze sprzedaży?

Wycofane serie Espumisanu – gdzie sprzedano ich najwięcej?

Najwięcej opakowań wadliwej serii sprzedano na terenie Warszawyprawie 1400 opakowań. Ostrożność powinni zachować także mieszkańcy Krakowa (blisko 680 opakowań), Łodzi (ponad 590 opakowań), Wrocławia (prawie 540 opakowań), Białegostoku (około 390 opakowań) i Poznania (blisko 380 opakowań).

Wycofanie leku Espumisan KtoMaLek.pl

W sumie na terenie całego kraju w ciągu ostatnich 30 dni (do dnia wycofania) sprzedano nieco ponad 22 900 opakowań wycofanego preparatu. Źródłem niniejszych danych jest serwis KtoMaLek.pl, który pomaga pacjentom wyszukiwać potrzebne leki w pobliskich aptekach stacjonarnych.

Lek Espumisan – kiedy się stosuje?

Substancją czynną leku Espumisan jest symetykon, który zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu obecnych w przewodzie pokarmowym, czego skutkiem jest ich pękanie. Dzięki temu gazy mogą być wchłaniane przez ściany jelita lub usuwane z przewodu pokarmowego. Symetykon nie wchłania się z przewodu pokarmowego, jest wydalany z organizmu w postaci niezmienionej.

Espumisan stosuje się w leczeniu zaburzeń żołądkowo-jelitowych, wynikających z nadmiernego gromadzenia się gazów w jelitach, takich jak wzdęcia i nasilone powstawanie gazów w przewodzie pokarmowym. Ponadto Espumisan w formie kropli jest podawany niemowlętom w celu złagodzenia zaburzeń żołądkowo-jelitowych, które prowadzą do tzw. kolki niemowlęcej

Espumisan stosuje się także pomocniczo w badaniach diagnostycznych jamy brzusznej m.in. w celu redukcji cieni będących wywołanych gazami w badaniach radiologicznych i USG jamy brzusznej.

Dlaczego wycofano Espumisan?

Wycofanie leku Espumisan nastąpiło na wniosek importera równoległego. W uzasadnieniu poinformował że w niektórych opakowaniach wycofanej serii wykryto ulotki informacyjne do innego produktu leczniczego – Zentel – które mogą wprowadzać pacjentów w błąd i doprowadzić do nieprawidłowego dawkowania leku.

Zgodnie z decyzją dnia 10.01.2020 wycofano na terenie całego kraju produkt leczniczy ESPUMISAN (Simeticonum), 100 mg/ml, krople doustne, emulsja, butelka 30 ml, o numerze serii 91001A i dacie ważności 28.02.2022.

  • Podmiot odpowiedzialnym: Berlin-Chemie AG, Niemcy
  • Kraj eksportu: Rumunia
  • Importer równoległy: Forfarm Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

Jeżeli posiadasz w domu wycofaną serię leku Espumisan, sprawdź, czy dołączona do niego ulotka jest prawidłowa. W razie potrzeby dokładną ulotkę leku znajdziesz w serwisie KtoMaLek.pl:  Espumisan 100 mg/ml, krople doustne, emulsja

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4203

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów