Ciąża Plus - darmowe leki dla ciężarnych w 2020 r.

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-12-20 10:42
Ciąża Plus - darmowe leki dla ciężarnych w 2020 r.

W połowie czerwca tego roku pisaliśmy o pomyśle rządu dotyczącym wprowadzenia darmowych leków dla kobiet w ciąży. Wówczas projekt trafił do konsultacji społecznych, a lista leków miała pojawić się jeszcze w 2019 roku. Minęło kilka miesięcy i Ministerstwo Zdrowia ponownie rozpoczęło prace nad tym projektem, zapowiadając, że wejdzie w życie w roku 2020. Jakie leki będą przysługiwały za darmo przyszłym mamom?

Ciąża Plus – jakie zmiany planuje Ministerstwo Zdrowia?

Choć pierwotne plany były inne, resort zdrowia dopiero pod koniec roku 2019 postanowił powrócić do tematu darmowych leków dla kobiet w ciąży. Projekt Ciąża Plus zakłada wprowadzenie zmian w świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z założeniami, wszystkie ciężarne kobiety mają mieć dostęp do bezpłatnych leków. Prawo to ma przysługiwać każdej przyszłej mamie od momentu potwierdzenia ciąży przez ginekologa lub położną (niezależnie od ścieżki poczęcia) aż do jej zakończenia. Leki, które stosuje się podczas porodu i w okresie połogu, finansowane będą według obowiązujących zasad.

Ministerstwo Zdrowia szacuje, że każdego roku dostęp do darmowych leków będzie miało około 400 tysięcy kobiet w ciąży. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca 2020 r., a wykaz leków zostanie udostępniony wraz z obwieszczeniem refundacyjnym. Zakładany budżet w pierwszym roku obowiązywania projektu Ciąża Plus ma wynosić około 14,5 miliona złotych.

Wykaz darmowych leków dla przyszłych mam

Czy wiadomo już, jakie leki znajdą się na wykazie? Zgodnie z przyjętymi założeniami na liście mają znaleźć się leki o kategorii dostępności „Rp”, czyli preparaty na receptę, których stosowanie jest niezbędne do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych wynikających z pozostawania w ciąży. Nie podano jednak, o jakich dokładnie lekach mowa. Można jednak przypuszczać, że będą to m.in. środki stosowane w terapii nadciśnienia tętniczego, cukrzycy ciążowej czy leki podtrzymujące ciążę. Wiadomo również, że na liście nie znajdą się powszechnie stosowane preparaty witaminowe. Pierwsze propozycje poznamy zapewne dopiero w przyszłym roku.

Wykaz darmowych leków dla przyszłych mam KtoMaLek.pl

Kto wypisze receptę na bezpłatne leki?

Lista leków refundowanych dla kobiet w ciąży ma być oznaczona symbolem „C”. Ten sam symbol musi znaleźć się na recepcie, by ciężarna mogła skorzystać z przysługującego jej świadczenia. Jeżeli kobieta nie posiada ważnego ubezpieczenia, receptę należy wypisać z symbolem „CN”. Zgodnie z obowiązującym prawem, kobieta w ciąży, która nie jest ubezpieczona, może korzystać z darmowej opieki medycznej w okresie ciąży, porodu i połogu. 

VisiMed 3

Uprawienia do wystawiania recept na leki objęte programem Ciąża Plus będą mieli lekarze ginekolodzy lub położne, którzy potwierdzili ciążę, a także lekarze innych specjalizacji (w tym lekarze podstawowej opieki zdrowotnej) i położne, na podstawie zaświadczenia wystawionego przez osobę stwierdzającą ciążę.

Program Ciąża Plus – czy to korzystna zmiana?

Każdy program, który ma na celu wsparcie przyszłych mam jest potrzebny i mile widziany. Mimo to w przypadku projektu Ciąża plus pojawiają się krytyczne głosy. Specjaliści uważają, że w okresie ciąży leki przyjmuje niewielka część kobiet, a większość z tych preparatów i tak już jest objęta refundacją. Nie będzie to zatem mocno odczuwalne odciążenie budżetu dla przyszłych rodziców.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów