Jak pozbyć się wody z organizmu?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-01-02 15:33
Jak pozbyć się wody z organizmu? KtoMaLek.pl

Temat zatrzymywania wody w organizmie zwykle pojawia się w kontekście nadwagi i chęci zrzucenia nadmiarowych kilogramów. To właśnie „woda w organizmie” ma być jedną z przyczyn kłopotów z pozbyciem się nadmiernej masy ciała. Czy takie zjawisko rzeczywiście istnieje i ma realny wpływ na naszą sylwetkę?

Zatrzymywanie wody w organizmie – czy to mit?

Temat zatrzymywania wody w organizmie nie jest nowy i powraca jak bumerang, zwłaszcza w sezonie letnim, gdy rośnie presja na zrzucanie nadmiarowych kilogramów i poprawę sylwetki przed tzw. sezonem plażowym. Brzmi to jednak, jak kolejny chwyt marketingowy. Czy tak jest rzeczywiście? Odpowiednie stężenie wody w organizmie jest niezwykle istotne dla naszego zdrowia, bez niej nie zachodziłaby większość ważnych procesów metabolicznych. Może się jednak zdarzyć, że nasz organizm zacznie gromadzić zbyt dużo wody, co wskazuje na zaburzenia jej transportu w organizmie. Zatem zatrzymywanie wody to jak najbardziej realny problem, jednak nie należy się łudzić, że jakikolwiek suplement go rozwiąże.

Objawy zatrzymywania wody w organizmie

Typowym objawem, który wskazuje na problem retencji wody są nawracające obrzęki kończyn, szczególnie dłoni oraz okolicy kostek. W wyniku zaburzeń w transporcie wody w organizmie nadmiar wody gromadzi się w tkankach miękkich. Wraz z tymi obrzękami może się pojawić także opuchlizna wokół oczu, a u kobiet w różnych fazach cyklu również w okolicy piersi. Osoby zmagające się z tym problemem skarżą się na ciągłe uczucie zmęczenia i osłabienie, ciężkość nóg, kłopoty z koncentracją i bóle głowy niewiadomego pochodzenia. Naturalną konsekwencją gromadzenia się wody jest zauważalny wzrost masy ciała, który nie ma związku z przyrostem tkanki tłuszczowej.

Objawy zatrzymywania wody w organizmie

Zatrzymywanie wody w organizmie – co jest przyczyną?

Przyczyny nadmiernego gromadzenia się wody w naszym organizmie mogą mieć różne źródło, jednak najczęściej ma to związek z niedostatecznym nawadnianiem. Pijąc zbyt mało wody doprowadzamy do odwodnienia organizmu, przed którym ten próbuje się bronić, gromadząc wodę w tkankach podskórnych. Dużą rolę w tym mechanizmie odgrywa hormon antydiuretyczny – wazopresyna, która zwiększa gęstość moczu i poziom wchłaniania zwrotnego wody z naczyń krwionośnych. Dlatego tak ważne jest regularne spożywanie płynów w ciągu dnia. Zaleca się, by każdego dnia wypijać przynajmniej dwa litry wody. Warto jednak pamiętać, że nadużywanie alkoholu sprzyja przenikaniu wody do tkanek, zatem warto go ograniczyć lub całkowicie z niego zrezygnować.

Zdarza się, że przyczyną są nasze błędy dietetyczne. Nadmierne spożycie sodu zaburza gospodarkę wodną organizmu, a to zdarza się często, ponieważ nadal spożywamy zbyt dużo soli. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi WHO powinniśmy spożywać około 5 gramów soli dziennie, jednak większość z nas przekracza tę dawkę, gdyż sól znajduje się w każdym rodzaju żywności, zwłaszcza tej wysoko przetworzonej. Innym powodem mogą być zbyt restrykcyjne diety odchudzające, ubogie w białko i inne składniki odżywcze, jak również nieregularne spożywanie posiłków i szeroko pojęta, źle zbilansowana dieta. Warto też krytycznym okiem spojrzeć na swój styl życia. Niska aktywność fizyczna, narażenie na stres, zaburzenia snu – to wszystko spowalnia nasz metabolizm i sprzyja zastojom wody.

U kobiet problem zatrzymywania wody w organizmie może być związany ze zmianami cyklu. Obrzęki i uczucie ciężkości narastają przed okresem, czyli w momencie, gdy poziom estrogenu jest podwyższony. Kobiety, które zdecydowały się na stosowanie antykoncepcji hormonalnej, również mogą zmagać się z nadmiarem wody w organizmie. Ponadto inne leki mogą doprowadzić do nasilenia tego problemu m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) czy kortykosteroidy.

Nadmiar wody w organizmie – jak się go pozbyć?

Aby pozbyć się nadmiaru wody z organizmu konieczne jest wprowadzenie kilku istotnych zmian w swoim stylu życia. Podstawą jest regularne i konsekwentne nawadnianie organizmu. Zaleca się, by każdego dnia wypijać około 2 litry wody mineralnej o niskiej zawartości sodu, a w miesiącach letnich, gdy temperatury są wysokie, nawet 3-4 litry. Wodę należy pić powoli i małymi łyczkami.

Jeżeli nie przepadamy za zwykłą wodą, pomocne mogą się okazać napary ziołowe. Najbardziej skuteczne w walce z retencją wody będą zioła o działaniu moczopędnym, takie jak: pokrzywa zwyczajna (Pokrzywa Apteo Natura, Pokrzywa Fix, Pokrzywa liść), mniszek lekarski (Mniszek korzeń herbatka ziołowa, Mniszek lekarski Zielnik Świata), koper włoski (Koper włoski Dr Vita, Koper Włoski Fix, Koper Włoski Rodzina Zdrowia), skrzyp polny (Skrzyp Fix, Ziele Skrzypu). Napary z tych ziół wspomagają pracę układu moczowego, przy okazji stanowiąc skuteczny element profilaktyki przeciwko chorobom tego układu. Wyciągi roślinne usprawniające wydalanie nadmiaru wody z organizmu dostępne są również w tabletkach (np. Hydrominum, Dehydravet Slim, Hydrofem).

Zmiany powinny objąć także sposób żywienia. Z naszego jadłospisu powinny bezpowrotnie zniknąć produkty bogate w sól. Najczęściej są to produkty wysokoprzetworzone, bogate w nasycone tłuszcze i węglowodany, zatem rezygnacja z ich spożywania przyniesie znacznie więcej korzyści. W utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej pomogą świeże warzywa i owoce bogate w potas m.in. pomidory, banany, ziemniaki.

Wreszcie należy wspomnieć o aktywności fizycznej, która usprawnia krążenie krwi i limfy, zapewniając odpowiedni transport wody w organizmie.

Nie bagatelizuj obrzęków i opuchlizny

Jeżeli występujące obrzęki maja charakter tymczasowy i ustępują po zmianie nawyków, najpewniej nie ma żadnych powodów do zmartwień. Ale utrzymujących się obrzęków nie wolno lekceważyć, ponieważ mogą być objawem groźnych chorób. Utrzymująca się opuchlina kończyn dolnych może wskazywać na kłopoty z krążeniem oraz choroby, takie jak żylaki i zakrzepica żył głębokich. Opuchlizny i obrzęki mogą być także objawem chorób nerek i wątroby. Opuchlina na twarzy, zwłaszcza w okolicy powiek i policzków, a także obrzęki dłoni często są symptomem zaburzeń pracy tarczycy.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów