Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Czy prezerwatywy są skuteczną metodą antykoncepcji?

Redakcja K. 2020-01-17 13:07
Czy prezerwatywy są skuteczną metodą antykoncepcji?

Prezerwatywy są najczęściej stosowaną formą antykoncepcji. Nic w tym dziwnego – są tanie, łatwo dostępne, proste w użyciu, a stosowane umiejętnie skutecznie chronią przed ciążą. Ich ogromną zaletą, w porównaniu np. z antykoncepcją hormonalną, jest ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Co warto wiedzieć o prezerwatywach? Sprawdź, czy jest to odpowiednia dla Ciebie forma antykoncepcji.

Prezerwatywa – najczęściej wybierana forma antykoncepcji

Prezerwatywa zaliczana jest do mechanicznych środków zapobiegania ciąży. Najczęściej wykonana jest z cienkiego lateksu, jednak dostępne są również prezerwatywy wykonane z poliuretanu, poliizoprenu, czy syntetycznej żywicy. Te pozostałe opcje polecane są osobą z alergią na lateks. Przeważnie stosowane są prezerwatywy dla mężczyzn (np. Durex Extra Safe, My.Size, Unimil Natural, Caress, Conamore), jednak w sprzedaży dostępne są także prezerwatywy dla kobiet. Wybór jest szeroki, ponieważ dostępne są m.in. prezerwatywy prążkowane, z dodatkiem środka plemnikobójczego, nawilżane, o zwiększonym rozmiarze.

Prezerwatywy nie są wymysłem współczesności. Już w czasach starożytnych stosowano mechaniczne formy antykoncepcji o podobnym działaniu. Materiałem do ich produkcji był len, naturalne skóry, bawełna, jedwab oraz, co może zaskakiwać i nieco brzydzić, zwierzęce jelita. Pierwsze prezerwatywy na bazie lateksu pojawiły się na rynku dopiero w 1912 roku.

W Polsce prezerwatywa nadal jest najczęściej wybieraną formą antykoncepcji. Z wielu raportów wynika, że tę metodę antykoncepcji wybiera ponad 60% społeczeństwa. Najczęściej jest to jedyna forma antykoncepcji, jednak nie brakuje przypadków, gdy jest to uzupełnienie dla innej formy zabezpieczenia przed ciążą.

Jak działa prezerwatywa i jak jej używać?

Działanie prezerwatywy jest niezwykle proste. Należy założyć ją na penisa w stanie erekcji, jeszcze przed rozpoczęciem stosunku płciowego. Na końcu prezerwatywy znajduje się niewielki zbiorniczek, który wypełnia się nasieniem w momencie wytrysku. Dzięki temu plemniki obecne w nasieniu nie dostaną się do pochwy i nie dojdzie do zapłodnienia.

Choć nie ma tu wielkiej filozofii, prezerwatywy często zawodzą. Skuteczność prezerwatywy uzależniona jest to tego, czy zostanie prawidłowo założona. Istotne jest to, by podczas wyciągania prezerwatywy z opakowania nie uszkodzić (np. paznokciem) delikatnego lateksu. W trakcie stosunku należy zwracać uwagę na to, że prezerwatywa znajduje się na swoim miejscu. Jeżeli się zsuwa, należy ją poprawić. Jeśli dojdzie do jej zsunięcia się, trzeba natychmiast przerwać zbliżenie i założyć nową prezerwatywę.

Po zakończonym stosunku należy niezwłocznie wycofać członka z pochwy. Prezerwatywę trzeba przytrzymać u nasady, aby się nie zsunęła, a następnie ją zdjąć, zawiązać, zawinąć w papier toaletowy i wyrzucić do pojemnika na śmieci. W żadnym wypadku nie powinno się używać tej samej prezerwatywy więcej niż raz!

Warto również zwrócić uwagę na skład dodatkowych środków nawilżających. Te na bazie olejków i wazeliny niszą lateks i mogą doprowadzić do uszkodzenia prezerwatywy. Należy wybierać lubrykanty na bazie wody (np. Durex Play żel intymny, Unimil Pure żel intymny, Intimel żel).

Czy prezerwatywa to skuteczna forma antykoncepcji?

W porównaniu z metodami hormonalnymi, prezerwatywy męskie dają mniejszą gwarancję, choć nadal są skuteczną metodą antykoncepcji. Przy stosowaniu idealnym, czyli zachowaniu wszystkich środków bezpieczeństwa i poprawnym nałożeniu, wskaźnik Pearla wynosi 3. Jednak przy typowym stosowaniu wskaźnik ten wynosi już 14. Oznacza to, że na 1000 kobiet, które przez dwanaście miesięcy stosowało prezerwatywy jako formę antykoncepcji, 14 z nich zaszło w ciążę.

Na tym tle jeszcze gorzej wypadają prezerwatywy kobiece. Nie są tak proste w użyciu, a dla kobiet bywają niekomfortowe. Wskaźnik Pearla w tym wypadku wynosi od 5 (IS) do 21 (TS).

Zaleca się aby prezerwatywy kupować w aptece. Mało kto przestrzega tego zalecenia, tymczasem apteka to jedyne miejsce, w którym prezerwatywy na pewno przechowywane są zgodnie z zaleceniami producenta. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na datę ważności umieszczoną na opakowaniu oraz wymagane certyfikaty. Ważne też, by opakowanie nie było uszkodzone.

Wady i zalety prezerwatyw

Popularność prezerwatyw nikogo nie powinna dziwić. Są tanie, można je kupić niemal wszędzie, nie wymagają wizyty u lekarza i są gotowe do natychmiastowego użycia. Ogromną ich zaletą, którą nie odznaczają się inne formy antykoncepcji, jest ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Trzeba sobie zdać sprawę, że ochrona ta ma charakter częściowy, jednak prezerwatywy znacząco zmniejszają ryzyko zarażenia się rzeżączką, kiłą i innymi schorzeniami wenerycznymi. Zdaniem ekspertów z WHO skuteczność prezerwatyw, jeśli chodzi o ochronę przez zakażeniem wirusem HIV, wynosi od 80% do 95%.

Minusem prezerwatyw jest ich niższa skuteczność w porównaniu do metod hormonalnych. Wiele osób narzeka również na to, że część prezerwatyw jest zbyt gruba i obniża satysfakcję seksualną. Wadą jest także ogólna niewygodna związana z użytkowaniem prezerwatyw – pilnowanie, by nie zsunęła się w trakcie stosunku, konieczność usunięcia zaraz po stosunku.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów