Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Zmiany w refundacji leków (styczeń 2020 r.)

Redakcja K. 2020-01-03 13:41
Zmiany w refundacji leków (styczeń 2020 r.)

Wraz z rozpoczęciem nowego roku zaczęła obowiązywać nowa lista leków refundowanych, która weszła w życie 1 stycznia 2020 r. Ministerstwo Zdrowia już wcześniej zapowiadało kilka nowych opcji terapeutycznych m.in. dla pacjentów z cukrzycą, chorych na astmę oraz pacjentek zmagających się z rakiem piersi. Sprawdź, jakie zmiany przyniosła styczniowa lista leków refundowanych.

Nowy rok, nowa lista leków refundowanych

Każdy kolejny projekt listy leków refundowanych to dla pacjentów szansa na coraz to nowsze i bardziej zaawansowane formy leczenia. Jak wygląda to tym razem? Styczniowa lista refundacyjna przewiduje kilka znaczących zmian dla różnych grup chorych. Pojawiły się na niej nierefundowane dotąd cząsteczki stosowane m.in. w terapii raka piersi, raka płuca, cukrzycy i dużych epizodach depresyjnych.

Nowelizacja w refundacji to także zmiany w dopłatach pacjentów. Podwyżka dopłat dotyczy 380 leków, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Podwyżkę najbardziej odczują pacjentki przyjmujące lek Visanne (dienogest), stosowany w leczeniu endometriozy. Cena tego leku wzrośnie o 82,81 zł, co ma związek ze zmianą limitu finansowania i objęciem refundacją leku Diemono. Pozostałe wzrosty cen sięgają maksymalnie 11 zł.

Za 121 farmaceutyków pacjenci zapłacą mniej. Najbardziej zauważalna obniżka dotyczy dwóch dawek leku Elonva (koryfolitropina alfa), wskazanego w kontrolowanej stymulacji jajników – pacjentki zapłacą o 84,33 zł mniej. Zmniejszyła się również dopłata dla leku Ivabradine Anpharm – o 14,36 zł dla dawki 7,5 mg i 10,68 zł dla dawki 5 mg – oraz preparatu Raenom (spadek o 10,78 zł).

Sprawdź, czy Twoje leki zostały objęte refundacją!

Nowe opcje terapeutyczne dla cukrzyków

W poprzednim wykazie refundacją objęto długo wyczekiwane flozyny i inkretyny – nowoczesne leki stosowane w terapii cukrzycy. Styczniowa lista leków refundowanych niesie kolejne nowości dla diabetyków. Dopłatą objęto leki Trulicity (dulagludyt) oraz Ozempic (semagludyt), które stosuje się u pacjentów chorujących na cukrzycę typu 2, będących przed włączeniem terapii insuliną i leczonych co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglikemizującymy przez okres co najmniej 6 miesięcy. Drugą nowością jest preparat Ryzodeg (insulinum aspart + insulina degludec), będący połączeniem insulin o krótkim i długim działaniu.

Ponadto refundacją objęto kolejny lek na bazie metforminy o przedłużonym uwalnianiuAvamina SR (metformina), dostępną w dawkach 500, 750 i 1000 mg.

Depresja, schizofrenia i astma – nowe opcje leczenia

Zmiany na liście refundacyjne okazały się korzystne także dla pacjentów zmagających się ze schorzeniami psychicznymi. Refundowany będzie lek Depratal (duloksetyna) – inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny – stosowany w leczeniu dużych zaburzeń depresyjnych, a także preparat Brintellix (wortioksetyna), który wskazany jest w leczeniu dużych epizodów depresyjnych u osób dorosłych. Pojawiła się również nowa opcja terapeutyczna dla pacjentów ze schizofrenią – lek Trevicta (paliperidon) stanowiący nową formę tej substancji czynnej o przedłużonym uwalnianiu.

Jest też dobra informacja dla młodszych pacjentów chorujących na astmę. Refundacją dla pacjentów pediatrycznych w grupie wiekowej 6-11 lat został objęty lek Xolair (omalizumab) w programach lekowych „Leczenie ciężkiej astmy alergicznej IgE zależnej oraz ciężkiej astmy eozynofilowej” oraz „Leczenie przewlekłej pokrzywki spontanicznej”.

Refundacja na rynku szpitalnym

W ramach leczenia szpitalnego pojawiły się dwie nowe substancje czynne. Lek Kadcyla (trastuzumab emtanzyna) jest dostępny dla pacjentek w ramach programu lekowego „B.9. Leczenie raka piersi”. Preparat ten jest refundowany dla chorych na nieoperacyjnego miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego raka piersi. Lek Zykadia (cerytynib) ujęty został w programie „B.6. Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca” i dostępny jest dla pacjentów w pierwszej linii leczenia oraz w leczeniu pacjentów z zaawansowanym ALK-dodatnim niedrobnokomórkowym rakiem płuca po niepowodzeniu terapii innym inhibitorem ALK.

Które leki wypadły z wykazu?

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o zakończeniu refundacji dla nieco ponad 50 leków. Finansowanie utracił m.in. lek Ranigast (ranitydyna), jednak dla pacjentów nie powinno to być szczególnie odczuwalne, ponieważ preparat ten od kilku miesięcy nie jest dostępny w sprzedaży w związku z zanieczyszczeniem substancji czynnej, o czym pisaliśmy kilka miesięcy temu.

Z wykazu znika również lek osłonowy Venter (sulkralfat), stosowany w leczeniu choroby wrzodowej, preparat Digoxin WZF (digoksyna) wskazany w leczeniu zaawansowanej niewydolności serca i migotania przedsionków, czy insulina Semglee (insulina glargine).

Darmowe leki dla seniorów – co się zmieniło?

Lista 75+ zawierająca leki dla seniorów została nieco rozszerzona w porównaniu do poprzedniego wykazu. W listopadzie było to 2008 pozycji, od stycznia wykaz ten opiewa na 2029 farmaceutyków. Wprawdzie nie trafiły na nią nowe cząsteczki, pojawiły się natomiast nowe preparaty w różnych dawkowaniach, w sumie 31 nowych opakowań leków. Znalazły się wśród nich między innymi preparaty stosowane u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i arytmią (Acebutolol Aurovitas w dwóch dawkach), krople obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe (Vizilatan), czy lek wykorzystywany w terapii łagodnej lub umiarkowanie ciężkiej postaci otępienia w przebiegu choroby Alzheimera (Symepezil w dwóch dawkach).

Jest też dobra informacja dla pacjentów cukrzycowych, zwiększyła się bowiem lista dostępnych metformin (Metformax 850, wcześniej dostępne były dawki 500 mg i 1000 mg), także tych o przedłużonym uwalnianiu (Avamina SR w ośmiu dawkach). Dodano także lek przeciwastmatyczny łączący budezonid i formoterol (Airbufo Forspiro), preparaty stosowane w profilaktyce przeciwzakrzepowej (Areplex) oraz w chorobach układu sercowo-naczyniowego (Ramve) i kolejny środek na bazie pregabaliny (Naxalgan w dawce 75, 150 i 300 mg).

Z wykazu wycofano m.in. insulinę Semglee i preparat Sistat (lek hipolipemizujący), jednak preparaty te posiadają swoje odpowiedniki, zatem pacjenci nadal mają dostęp do tych substancji czynnych.

Pełna lista leków refundowanych dostępna jest również na stronie Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-20-grudnia-2019-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-stycznia-2020-r


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów