Porost islandzki - naturalny sposób na ból gardła (i nie tylko)

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-12-20 16:10
Wysuszony porost islandzki.

Porost islandzki to jeden z lepiej poznanych surowców zielarskich. Jego właściwości, a także bezpieczeństwo stosowania, są szeroko znane i cenione. Kiedy więc warto sięgnąć po porost islandzki? Od jakiego wieku można podawać go dzieciom? Czy można stosować go podczas ciąży?

Czym jest porost islandzki?

Porost islandzki (łac. Lichen islandicus) to nazwa surowca zielarskiego pozyskiwanego z konkretnego gatunku porostu - Płucnicy islandzkiej (łac. Cetraria islandica). Płucnica rośnie głównie w rejonie tundry na dalekiej północy Europy, Azji i Ameryki, gdzie stanowi pokarm dla reniferów, oraz w górach Europy Środkowej. Także w Polsce możemy natknąć się na nią w lasach sosnowych na północy kraju oraz w górach (na południu). Ponieważ dawniej zbierano porost islandzki w celach leczniczych na dużą skalę, gatunek ten obecnie znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski i jest pod ścisłą ochroną.

Porost islandzki - właściwości

Porost islandzki ma kilka istotnych właściwości leczniczych wynikających z zawartości pewnych substancji chemicznych. Wykazuje działąnie:

 • powlekające i osłaniające na drogi oddechowe i przewód pokarmowy - dzięki polisacharydom i śluzom;
 • upłynniające zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę, a także działanie łagodzące suchy kaszel;
 • przeciwzapalne;
 • pobudzające trawienie, wzmagające produkcję soku żołądkowego - dzięki zawartości gorzkich kwasów porostowych;
 • przeciwbakteryjne.

Porost islandzki na kaszel oraz ból gardła

Pomimo potwierdzonego działania goryczowego porostu islandzkiego gotowe produkty nie mają na ogół nieprzyjemnego smaku. Dzieje się tak, ponieważ odpowiedzialne za te działania kwasy porostowe ulegają dezaktywacji podczas obróbki termicznej, a do produkcji preparatów z płucnicą używa się odwaru, czyli przetworu otrzymanego po dłuższym gotowaniu surowca. I chociaż podaje się, że takie zabiegi mogą też dezaktywować część polisacharydów, to taka forma leków opartych na poroście islandzkim wciąż świetnie sprawdza się przy schorzeniach gardła i krtani.

Śluzy i wielocukry wytwarzają kojącą powłokę na powierzchni jamy ustnej, gardła i dalszych odcinków przewodu pokarmowego. Ta ochronna warstwa nawilża błonę śluzową i łagodzi podrażnienia. Z tego powodu porost islandzki stanowi dobry wybór w przypadku chrypki, suchości lub swędzenia w gardle, a także suchego, męczącego kaszlu. Jest jeż polecany jako profilaktyka dla osób pracujących głosem - wokalistów, spikerów radiowych, nauczycieli itp.

Syrop z porostu islandzkiego czy może tabletki do ssania?

Porost islandzki występuje na aptecznych półkach w dwóch głównych postaciach - tabletek do ssania oraz syropu. Oba rodzaje preparatów mają podobne wskazania: chrypka, odruch kaszlowy, drapanie w gardle. Wybierając więc między syropem a tabletką do ssania, możemy kierować się własnym upodobaniem i wygodą stosowania.W przypadku małych dzieci, u których podanie tabletki może być niebezpieczne, oczywiście należy podać syrop z porostu islandzkiego. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe składniki czynne wybieranych preparatów, np. zawartość wyciągu z lipy, owoców, laktoferyny, witaminy C czy cynku.

Porost islandzki dla dzieci - od jakiego wieku?

Preparaty zawierające porost islandzki są bezpieczne dla dzieci. Tabletki do ssania takie, jak Isla Cassis, Isla Mint, Isla Junior lub Fiorda Vocal, Fiorda Junior można podawać od 4. roku życia. Syropy natomiast mogą być podawane jeszcze mniejszym dzieciom, np. Syrop Islandzki na kaszel - już od 1. roku życia. 

Warto też zaznaczyć, że syropy z porostu islandzkiego często nie zawierają alkoholu. Są także takie preparaty, które zamiast cukru zawierają inne naturalne substancje słodzące.

Porost islandzki w ciąży - czy to bezpieczne?

Preparaty zawierające w swoim składzie wyciąg z porostu islandzkiego są uznawane za bezpieczne dla kobiet w okresie ciąży i w okresie karmienia piersią. Często możemy odczytać taką deklarację producenta na opakowaniu lub w ulotce. Mimo to należy pamiętać, że stosowanie wszystkich leków lub suplementów diety w tych wyjątkowych okresach warto skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Preparaty z porostem islandzkim oraz inne można łatwo i szybko sprawdzić pod kątem dostępności w najbliższych aptekach za pośrednictwem portalu KtoMaLek.pl

Bibliografia:

 1. Mirek, Z. (2006). Red list of plants and fungi in Poland = Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Kraków, W. Szafer Institute of Botany. Polish Academy of Sciences.
 2. Matławska, I. (red.) (2008). Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji. Wydanie Trzecie poprawione i uzupełnione. Poznań, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, s. 20-21.
 3. Ożarowski, A., Jaroniewski, W. (1987). Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie. Warszawa, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, s. 370-372.
 4. Fiorda Vocal - pastylki do ssania. Medycyna praktyczna. Baza leków. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/88893,Fiorda-Vocal-pastylki-do-ssania. (Dostęp: październik 2022).
 5. Fiorda Junior - pastylki do ssania. Medycyna praktyczna. Baza leków. Dostępne na:  https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/88892,Fiorda-Junior-pastylki-do-ssania. (Dostęp: październik 2022).
 6. Isla Junior - pastylki do ssania. Medycyna praktyczna. Baza leków. Dostępne na:  https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/91753,Isla-Junior-pastylki-do-ssania. (Dostęp: październik 2022).
 7. Isla Cassis - pastylki do ssania. Medycyna praktyczna. Baza leków. Dostępne na:   https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/89235,Isla-Cassis-pastylki-do-ssania. (Dostęp: październik 2022).
 8. Isla Mint - pastylki do ssania. Medycyna praktyczna. Baza leków. Dostępne na:  https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/89234,Isla-Mint-pastylki-do-ssania (Dostęp: październik 2022).
 9. Isla Medic Acute - pastylki do ssania. Medycyna praktyczna. Baza leków. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/101504,Isla-medic-acute-pastylki-do-ssania. (Dostęp: październik 2022).
 10. Syrop islandzki - syrop. Medycyna praktyczna. Baza leków. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/92477,Syrop-Islandzki-syrop. (Dostęp: październik 2022).

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów