Monakolina K — właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Monakolina K to naturalny składnik wspomagający utrzymanie prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi. Podwyższony poziom cholesterolu jest jednym z istotniejszych czynników ryzyka wielu chorób o podłożu sercowo-naczyniowym. Choroby te są główną przyczyną zgonów, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Hipercholesterolemię w początkowym stadium można obniżyć przy pomocy zmiany stylu życia oraz preparatów bez recepty. Jak działa i czym jest monakolina K? Czy monakolina K ma skutki uboczne?  

Czerwony ryż z którego pozyskuje się monakolinę K.

Jakie są normy cholesterolu? 

Hipercholesterolemię, czyli podwyższony poziom cholesterolu, uznaje się za istotny czynnik ryzyka chorób o podłożu sercowo-naczyniowym. Wartości cholesterolu całkowitego powinny mieścić się w przedziale od 3,0 do 4,9 mmol/l (114–190 mg/dl). Jednak dla oceny poziomu cholesterolu w organizmie istotne jest wykonanie całego lipidogramu, uwzględniającego także frakcje LDL i HDL, czyli tzw. dobrego i złego cholesterolu oraz trójglicerydów. Dopiero takie dane są dla lekarza parametrami, na podstawie których ocenia on stan zdrowia pacjenta i podejmuje odpowiednie postępowanie terapeutyczne.

Jak naturalnie obniżyć cholesterol?

Przy początkowym rozpoznaniu hipercholesterolemii, której nie towarzyszy wysokie ryzyko sercowo-naczyniowe, a sam poziom cholesterolu jest podniesiony w niewielkim stopniu, lekarz może zalecić zmianę stylu życia, polegającą na wprowadzeniu zmian w odżywianiu. Powinny one opierać się na ograniczeniu spożycia produktów przetworzonych, zwiększeniu spożycia tłuszczów roślinnych oraz tłustych ryb morskich i ograniczeniu użycia tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Ponadto ważnym elementem zmian stylu życia jest zwiększenie aktywności fizycznej. 

Pomocne może okazać się sięgnięcie po suplementy diety, zawierające w składzie kwasy omega-3 oraz substancje roślinne, np. karczoch. Wyciąg z ziela karczocha jest stosowany tradycyjnie w niestrawności oraz w pomocniczo w obniżeniu cholesterolu i trójglicerydów. Popularne stało się także stosowanie preparatów z monakoliną K.

Monakolina K — co to jest?

Monakolina K jest substancją pozyskiwaną z czerwonego ryżu w procesie fermentacji z udziałem czerwonych drożdży. Fermentowany wyciąg z czerwonego ryżu jest źródłem związku chemicznego o budowie zbliżonej do statyn — najpopularniejszych leków na receptę, stosowanych w leczeniu hipercholesterolemii. Monakolina K, inaczej nazywana lowastatyną, działa analogicznie do statyn pozyskiwanych syntetycznie. Hamuje ona działanie enzymu — reduktazy HMG-CoA, którego aktywność jest potrzebna do syntezy cholesterolu. Blokowanie aktywności tego enzymu przez statyny (zarówno naturalne, jak i syntetyczne) powoduje zahamowanie syntezy cholesterolu i pozwala na obniżenie jego stężenia we krwi. Wśród pacjentów panuje powszechny lęk przed statynami. Tak jak każde inne leki, statyny nie są pozbawione działań niepożądanych.

Największe obawy wzbudzają bóle mięśniowe i ryzyko rabdomiolizy, natomiast należy podkreślić, że te objawy występują rzadko i dotyczą od 0,01% do 0,1% pacjentów. Te działania niepożądane występują zwykle do pół roku od rozpoczęcia leczenia statynami, więc gdy pacjent zgłasza takie dolegliwości po kilku latach terapii, przyczyna ich występowania jest najprawdopodobniej niezwiązana z tymi lekami. Warto też zwrócić uwagę na to, że ryzyko wystąpienia zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych nieleczonej hipercholesterolemii jest istotnie wyższe (nawet do 5%) niż ryzyko wystąpienia groźnych skutków ubocznych podczas leczenia statynami.

Jakie są preparaty z monakoliną K?

Na rynku istnieje wiele preparatów, zawierających w składzie monakolinę K. 

W 2022 r zostało opublikowane Rozporządzenia Komisji Europejskiej, które zmniejszyło dopuszczalną ilość monakoliny K w suplementach diety do 3 mg. Przed wejściem w życie tego dokumentu, maksymalna dobowa dawka wynosiła 10 mg. Preparaty z monakoliną K (Lipiforma Plus, Armolipid, Cholester) musiały dostosować się do wymagań Komisji i zmniejszyć ilość monakoliny K w jednej tabletce. 

Wybrane preparaty zarezerwujesz przez portal KtoMaLek.pl

Preparaty z naturalną statyną (monakoliną K) dostępne bez recepty mają realną szansę na obniżenie poziomu cholesterolu, jednak tak samo jak preparaty dostępne z przepisu lekarza nie są pozbawione skutków ubocznych. Przy stosowaniu monakoliny K warto wykonywać regularne badania krwi oraz ocenę stanu wątroby.  

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów z monakoliną K jest równoczesne leczenie statynami, ze względu na zbyt duże obniżenie poziomu cholesterolu i wzrost ryzyka działań niepożądanych, wynikających z sumowania działania obu składników. 

 

Bibliografia

  1. Malec, M. (2019)  Monakolina K – naturalna statyna, “Farmacja Polska”, t. 75, nr 7, s. 365-368.
  2. Banach, M., et al. (2021). "Wytyczne PTL/KLRWP/PTK/PTDL/PTD/PTNT diagnostyki i leczenia zaburzeń lipidowych w Polsce 2021." Lekarz POZ Suplement 2021.1 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Leki i farmacja

Więcej artykułów