Piwo a cukrzyca - czy cukrzyk może pić piwo?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-08-14 11:08
Piwo a cukrzyca

Piwo, przez wielu doceniane jedynie ze względów smakowych, jak się okazuje, posiada również unikalne walory odżywcze, ale także wysoki indeks glikemiczny. Alkohol spożywany w nadmiernej ilości może prowadzić do problemów sercowo-naczyniowych, głównie nadciśnienia. Wpływa również na zły stan trzustki i wątroby oraz zwiększa poziom triglicerydów we krwi. Dopuszczalna dzienna dawka alkoholu na dobę wynosi odpowiednio: dla kobiet - 20 g, a dla mężczyzn - 30 g. Jego większa ilość może zakłócić utrzymanie w równowadze poziomu cukru we krwi. Piwo a cukrzyca - czy cukrzyk może pić piwo? Czy piwo jest polecane diabetykom? Jak często mogą sięgać po nie osoby chore na cukrzycę?

Piwo - właściwości odżywcze

Piwo powstaje podczas fermentacji brzeczki piwnej, której skład to: woda, słód jęczmienny i chmiel, dlatego należy do grupy napojów fermentowanych. Dostarcza nam ono spore ilości węglowodanów, gdyż do fermentacji wykorzystana jest skrobia (cukier), znajdująca się w słodzie. Piwo jest dobrym źródłem witamin z grupy B, głównie witaminy B1 - tiaminy, B2 - ryboflawiny oraz B6 - pirydoksyny. Witaminy te, mają korzystny wpływ na układ nerwowy oraz przemiany metaboliczne zachodzące w organizmie. Dzięki wysokiej zawartości polifenoli pomaga zwalczać wolne rodniki, a co za tym idzie, ma działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. W piwie znaleźć można także spore ilości wapnia, magnezu oraz potasu.

Piwo - działanie negatywne

Piwa zawierające etanol (alkohol) zaliczane są do napojów alkoholowych. Jak każdy napój z tej grupy prowadzić może do uzależnienia od alkoholu oraz może trwale uszkodzić wątrobę oraz trzustkę. Alkohol uznawany jest za produkt toksyczny dla organizmu człowieka. Lekarze ostrzegają, że jego regularne spożywanie może prowadzić do upośledzenia pracy wielu narządów. Najbardziej obciążone są: wątroba, trzustka, śledziona i żołądek.

Piwo - wartość energetyczna

Piwo należy do produktów wysokoenergetycznych. Już jedna butelka o pojemności 500 ml dostarczy nam ok. 250 kcal. Częstym dodatkiem do piwa są różne rodzaju soki czy zaprawy, które dostarczają nam dodatkowych kalorii. Lepiej zatem zastąpić piwo małą przekąską. Kaloryczność piwa o pojemności 500 ml odpowiada wartości energetycznej kanapki z serem żółtym i warzywami czy drożdżówki.

Piwo - indeks glikemiczny

Piwo, mimo iż słodki smak nie jest wyraźnie wyczuwalny, posiada bardzo wysoki indeks glikemiczny (aż 110!). Wartość indeksu glikemicznego piwa jest wyższa niż glukozy, której IG wynosi 100.

Piwo a cukrzyca

Piwo ze względu na wysoki indeks glikemiczny, nie jest polecane diabetykom. Wysokie stężenie glukozy we krwi po spożyciu piwa może doprowadzić do hiperglikemii. Po szybkim skoku poziomu cukru następuje często szybki spadek, a wtedy może dojść do hipoglikemii. Osoby będące pod wpływem alkoholu mogą błędnie interpretować sygnały, jakie wysyła im organizm, przez co, mogą znaleźć się w stanie zagrażającym zdrowiu lub nawet życiu.

Piwo - cenne wskazówki dla cukrzyka

Będąc diabetykiem, całkowicie powinno się wyeliminować alkohol. Jeżeli jednak ostatecznie chcemy sięgnąć po piwo, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  1. Przed sięgnięciem po alkohol pamiętaj o wcześniejszym spożyciu posiłku.
  2. Posiłek przed wypiciem alkoholu powinien zawierać tłuszcz - spowalnia on wchłanianie węglowodanów z alkoholu.
  3. Ze względu na wysoki indeks glikemiczny piwa należy rozważyć dodatkowe podanie insuliny.
  4. Należy mieć zawsze przy sobie przekąskę, dostarczającą dużą ilość węglowodanów i zastosować ją w razie wystąpienia hipoglikemii. 
  5. Zawsze pamiętaj o umiarze! 
  6. Spożywając produkty o wysokim indeksie glikemicznym, pamiętaj o monitorowaniu poziomu cukru we krwi. Należy wówczas mieć przy sobie glukometr, aby móc zmierzyć stężenie glukozy. 

Ważne!

Należy pamiętać, iż nie powinno się łączyć leków z alkoholem, w tym leków często zażywanych przez cukrzyków np: Diaprel MR, Formetic, Glucophage, Glucophage XR, Siofor.

Chorując na cukrzycę trzeba być świadomym zagrożeń jakie płyną z tej choroby. Należy zachować czujność oraz nie doprowadzać do stanu, w którym zdrowiu lub życiu grozi niebezpieczeństwo. Warto pamiętać o umiarze i zdrowym rozsądku! To one są kluczowym elementem dobrego zdrowia. Będąc diabetykiem, należy obserwować swój organizm oraz zapobiegać lub szybko reagować na negatywne konsekwencje zdrowotne, jakie może nieść za sobą cukrzyca. 

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy można sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów