Krzywa cukrowa - na czym polega to badanie? Jak interpretować wyniki?

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-04-18 15:17
Krzywa cukrowa - na czym polega to badanie? Jak interpretować wyniki?

Regularne monitorowanie stężenia glukozy we krwi uważane jest za istotny element profilaktyki zdrowotnej. Każda zdrowa osoba powinna raz w roku wykonać badanie poziomu cukru, aby w porę wykryć wszelkie anomalie. Gdy takie się pojawią, lekarz może skierować nas na tzw. krzywą cukrową. Na czym polega to badanie? W jaki sposób interpretuje się jego wyniki?

Krzywa cukrowa – gdy podejrzewamy cukrzycę

Krzywa cukrowa lub krzywa glikemiczna, w diagnostyce nazywana jest doustnym testem obciążenia glukozą (test OGTT z ang. Oral Glucose Tolerance Test). Badanie to wykonuje się w celu pomiaru stężenia glukozy we krwi. W jego przebiegu pacjentowi kilkukrotnie pobiera się krew, aby sprawdzić glikemię na czczo i po spożyciu roztworu glukozy. Wyniki z badania pozwalają lekarzowi ocenić, jak organizm radzi sobie z wchłanianiem glukozy oraz wydzielaniem insuliny. W trakcie typowego testu OGTT krew pobiera się na czczo i po 120. minutach od spożycia roztworu glukozy. Jeżeli do badania przystępuje ciężarna, wykonuje się dodatkowy pomiar po 60. minutach.

Wskazania do wykonania krzywej cukrowej

Lekarze kierują na badanie krzywej cukrowej pacjentów, u których glikemia na czczo przekroczyła dopuszczalną normę, a także te osoby, u których glikemia na czczo jest prawidłowa, jednak występują dolegliwości charakterystyczne dla zespołu metabolicznego. Wskazaniem do wykonania tego badania jest też podejrzenie reaktywnej hipoglikemii – niedocukrzenia po posiłku (poziom cukru poniżej 70 mg/dl). Skierowanie na to badanie wypisać może lekarz rodzinny.

Krzywa cukrowa jest badaniem obowiązkowym dla kobiet spodziewających się dziecka. Każda ciężarna wykonuje doustny test obciążenia glukozą między 24. a 28. tygodniem ciąży, aby potwierdzić lub wykluczyć cukrzycę ciążową.

Jak przygotować się do badania?

Badanie krzywej cukrowej wykonuje się na czczo. Pacjent nie powinien jeść przez 8-12 godzin przed badaniem, może pić wodę niegazowaną. Posiłki w przeddzień badania powinny być lekkostrawne i niezbyt obfite, jednak nie należy ograniczać dotychczasowego spożycia węglowodanów. Wskazane jest zrezygnowanie z picia alkoholu i palenia papierosów na dobę przed wizytą w laboratorium. Ponadto na 24 godziny przed badaniem należy zrezygnować z intensywnych treningów.

Jeżeli przyjmujemy leki, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Środki moczopędne, antykoncepcja hormonalna, czy sterydy mogą zaburzać wyniki, dlatego trzeba je odstawić na 3 dni przed badaniem. Zadbajmy też o jakość snu i przyjdźmy na poranne badanie wypoczęci i zrelaksowani. Pamiętajmy też, by z wyprzedzeniem kupić w aptece 75 g glukozy.

Przestrzeganie powyższych zaleceń daje pewność, że uzyskane wyniki będą miarodajne i pomocne w dalszej diagnostyce.

Wskazania do wykonania krzywej cukrowej KtoMaLek.pl

Przebieg badania krzywej cukrowej

Na badanie krzywej cukrowej trzeba poświęcić nieco czasu, trwa ono bowiem ponad dwie godziny, a czas ten najlepiej spędzić blisko punktu pobrań. Rekomenduje się, by wykonywać je wcześnie rano, ponieważ w tym momencie dnia uzyskane wyniki są najbardziej wiarygodne. Należy zabrać ze sobą zakupioną wcześniej glukozę, z której personel medyczny przygotuje roztwór.

Na samym początku badania pacjentowi pobierana jest krew, aby ustalić wyjściowy poziom cukru we krwi na czczo. W ciągu pięciu minut od tego badania pacjent musi wypić roztwór glukozy (75 g glukozy rozpuszczone w 300 ml wody). Jeśli jest on zbyt słodki i mdlący, można dodać do niego trochę soku z cytryny.

Kolejne pobieranie krwi wykonuje się po 120. minutach od wypicia roztworu. U ciężarnych wykonuje się także pomiar po 60. minutach. Przez ten czas pacjent powinien odpoczywać, nie jeść i nie palić papierosów. Nadmierna aktywność nie jest wskazana, bo zaburza metabolizm glukozy i może zafałszować wynik.

Przyjęte normy i sposób interpretacji wyników

Glikemia w 120. minucie doustnego testu tolerancji glukozy (OGTT):

  • wynik poniżej 140 mg/dl oznacza prawidłową tolerancję glukozy,
  • wynik między 140 mg/dl a 199 mg/dl oznacza nieprawidłową tolerancję glukozy,
  • wynik równy lub powyżej 200 mg/dl oznacza cukrzycę.

Kryteria rozpoznania cukrzycy ciążowej na podstawie wyników 75 g OGTT:

  • Na czczo: między 92 mg/dl a 125 mg/dl,
  • 60. minuta: powyżej 180 mg/dl,
  • 120. minuta: między 153 mg/dl a 199 mg/dl.

Cukrzycę ciążową stwierdza się, gdy przynajmniej jeden z podanych wyników jest nieprawidłowy. Wskazane normy są zgodne z aktualnymi wytycznymi Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego1.

Co robić, jeśli wynik wskazuje na stan przedcukrzycowy lub cukrzycę?

Samodzielne interpretowanie wyników krzywej cukrowej nie jest wskazane. Pacjent nie jest w stanie postawić odpowiedniej diagnozy. Z uzyskanymi wynikami należy udać się do lekarza rodzinnego lub diabetologa, który zajmie się pogłębioną diagnostyką obejmującą funkcjonowanie poszczególnych organów i układów.

Podwyższona glikemia jest sygnałem ostrzegawczym, że organizm nie radzi sobie z metabolizowaniem węglowodanów. Przyczyny tego mogą być różne, jednak przeważnie wynikają z nadwagi i otyłości, niezdrowych nawyków żywieniowych i braku ruchu. Aby utrzymać stężenie cukru w ryzach należy zmodyfikować swoją dietę m.in. pod kątem spożywanych węglowodanów i zacząć uprawiać sport, który ułatwia kontrolowanie poziomu glukozy we krwi i pomaga utrzymać optymalną wagę ciała. Aby wspomóc ten proces, można sięgnąć po leki bez recepty i suplementy diety zawierające topinambur, morwę biała, berberynę, cynamon, czy inulinę, (np. Insulan, DiabeCOL, Topinulin Diabetes, Diabetosan Caps, DOPPELHERZ AKTIV Dla diabetyków, GLIKOstop, GlucoCare), które usprawniają metabolizm węglowodanów.

1. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2018, https://cukrzyca.info.pl/content/download/17029/257366/file/Zalecenia%20PTD%202018.pdf

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów