Nerwica serca - przyczyny, objawy, leczenie. Jak uspokoić serce przy nerwicy?

Redakcja KtoMaLek.pl 2024-01-10 15:04
Kobieta trzyma się za klatkę piersiową, zmaga się z nerwicą serca.

Nerwica serca jest określeniem zespołu objawów mogących sugerować poważną chorobę serca. W przypadku nerwicy serca podłożem symptomów są najczęściej zaburzenia na tle psychicznym. Jak odróżnić nerwicę od choroby serca? Czy nierównomierne bicie serca wskazuje na nerwicę? Czy nerwica serca jest niebezpieczna?

Czym jest nerwica serca?

Nerwicą serca nazywa się objawy spowodowane zaburzeniami psychicznymi. Symptomy mogą naśladować somatyczne choroby serca, takie jak arytmie, zawał mięśnia sercowego czy chorobę niedokrwienną serca. Objawy często budzą niepokój u pacjentów i są powodem szukania przez nich pomocy u różnych specjalistów. 

Jakie są objawy nerwicy serca? Jak boli serce przy nerwicy?

Objawy nerwicy serca najczęściej dotyczą układu nerwowego i krążenia. Obejmują symptomy takie jak:

 • ból w klatce piersiowej - jego charakter bywa zmienny (od krótkotrwałego uczucia kłucia w okolicy przedsercowej do długotrwałego, silnego ucisku);
 • kołatanie serca - czyli uczucie wzmożonej siły bicia serca;
 • wzrost ciśnienia tętniczego;
 • przyspieszone tętno;
 • problemy z oddychaniem - trudności z wzięciem oddechu, duszność, płytki oddech;
 • wzmożone uczucie niepokoju;
 • nudności i wymioty;
 • trudności w koncentracji.

Diagnostyka nerwicy serca

Nerwica serca nie jest osobną jednostką chorobową, tylko zespołem objawów o niesomatycznej przyczynie. W celu wprowadzenia odpowiedniego leczenia konieczne jest wykluczenie chorób serca. W związku z tym lekarz kardiolog powinien wykonać badanie EKG, ECHO serca, próby wysiłkowej i badanie Holter EKG, czyli całodobowego monitorowania rytmu serca.

Arytmia serca a nerwica

Najczęściej spotykaną arytmią jest migotanie przedsionków. Pojawia się głównie u osób starszych, zmagających się z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą czy nadczynnością tarczycy. Objawy tej arytmii przypominają te pojawiające się przy nerwicy serca. Migotanie przedsionków jest poważnym zaburzeniem wymagającym konsultacji z lekarzem, gdyż niekontrolowane i nieleczone może doprowadzić nawet do udaru mózgu.

Zaburzenia lękowe

Zaburzenia lękowe w klasyfikacji ICD-10 widnieją jako F40-F48. Mogą dawać obraz nasuwający na myśl choroby serca. Doświadcza ich nawet 5-7% populacji, a częściej występują u kobiet

Objawy lęku i strachu dzielimy na:

 • fizyczne, m.in. ból brzucha, sztywność karku, jąkanie się, mówienie przyciszonym głosem;
 • fizjologiczne, takie jak wyżej wymienione objawy nerwicy serca;
 • psychiczne, dotyczące sfery poznawczej, nastroju i zachowania.

Przyczyny zaburzeń lękowych

Podłoże zaburzeń lękowych jest złożone. Składa się na nie połączenie czynników środowiskowych i biologicznych. Biologicznymi przyczynami są m.in. nadmierne pobudzenie autonomicznego układu nerwowego, nadwrażliwość ośrodka oddechowego, zwiększone wydzielanie katecholamin czy wzmożona produkcja metabolitów noradrenaliny. Lęk może być stanem lub cechą osobowości. Rozróżnienie tych dwóch odmiennych rodzajów lęku jest kluczowe do wprowadzenia odpowiedniego leczenia.

Lęk jako stan jest możliwy do wyleczenia za pomocą środków farmakologicznych i psychoterapii. Lęk jako cecha nie jest objawem, na który leki mają wpływ, natomiast pomocna może być psychoterapia. Pomoże ona w nauce reagowania na otaczającą nas rzeczywistość.

Jak wyleczyć nerwicę serca?

Przy stwierdzeniu zaburzeń na tle nerwowym leczenie opiera się na psychoterapii i leczeniu farmakologicznym. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem psychiatrą oraz psychologiem

Czy możliwe jest leczenie domowe nerwicy serca? Jeśli nerwica serca jest wywołana nadmiernym stresem, można sięgnąć po herbaty ziołowe lub wdrożyć codzienne ćwiczenia oddechowe, które mogą zmniejszyć odczuwane napięcie. 

Czy istnieją leki bez recepty na nerwicę serca? Lekami dającymi najlepsze efekty w leczeniu nerwicy są leki przeciwdepresyjne o działaniu przeciwlękowym, takie jak fluwoksamina, sertralina czy wenlafaksyna. Wszystkie te preparaty jednak wymagają recepty od lekarza.

Niezbędne leki możesz zarezerwować w wybranej aptece za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Czy nerwica serca jest niebezpieczna?

Nerwica serca może towarzyszyć różnym zaburzeniom psychicznym. Poza zaburzeniami lękowymi może być też częścią depresji czy uzależnień od substancji psychoaktywnych.  Wielu pacjentów zastanawia się, czy nerwica serca jest groźna? Następstwem tych chorób może być okaleczanie się przez chorego, wystąpienie myśli samobójczych lub podjęcie próby samobójczej.

Bibliografia:

 1. Lenart-Migdalska, A. (2022). Nerwica serca – co to jest, jakie są objawy, jak postępować. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/306968,nerwica-serca-co-to-jest-jakie-sa-objawy-jak-postepowac. (Dostęp: 08.2023).
 2. Gałczyński, P. (2018). Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną (F40-F48). Psychiatria. Edra Urban & Partner, Wrocław, s. 237-278.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów