Bradykardia - co powoduje zbyt wolne bicie serca? Objawy i leczenie bradykardii
Nasze serce jest niezwykle ważnym i skomplikowanym organem. Od jego prawidłowego działania zależy nasze życie. Niestety jest ono również podatne na schorzenia różnego pochodzenia. Jedną z kategorii takich schorzeń są zaburzenia rytmu pracy serca - do nich właśnie zaliczamy bradykardię. Jakie są główne przyczyny bradykardii? W jaki sposób się ona objawia? Jakie mamy sposoby jej leczenia?
Bradykardia - co to jest?
Bradykardią nazywamy zaburzenie rytmu pracy serca, które charakteryzuje się częstotliwością pracy serca (HR) wynoszącą poniżej 60 uderzeń na minutę. O bradykardii mówimy też w przypadku, kiedy serce pracuje zbyt wolno w stosunku do stanu hemodynamicznego pacjenta.
Co więcej, istnieje również pojęcie bradykardii bezwzględnej - mamy z nią do czynienia, kiedy u pacjenta stwierdza się HR poniżej 40 na minutę.
Bradykardia zatokowa
U pacjenta możemy również zdiagnozować wystąpienie bradykardii zatokowej. Jest ona stwierdzana, kiedy rytm zatokowy (fizjologiczny) serca wynosi poniżej 60 uderzeń na minutę. Często występuje u sportowców, których serce jest przyzwyczajone do pracy pod dużym obciążeniem.
Bradykardia - przyczyny
Zbyt wolna praca serca może być wynikiem wielu różnych czynników. Na chwile obecną wiemy, że do bradykardii może doprowadzić zwolnienie podstawowego rytmu serca czy blok przedsionkowo-komorowy drugiego lub trzeciego stopnia, który może być wynikiem:
- stosowania niektórych leków;
- zaburzeń elektrolitowych;
- zaburzeń strukturalnych w sercu - świeżo przebyty zawał lub zapalenie mięśnia sercowego;
- przyczynami pozasercowymi są:
- hipotermia;
- hipoglikemia;
- niedoczynność tarczycy;
- zatrucie lekami;
- wzrost ciśnienia śródczaszkowego.
Kawa a bradykardia
Wiele osób obawia się powstania zaburzeń rytmu serca, w tym bradykardii, w przypadku spożywania kawy. Badacze z University of California w San Francisco sprawdzili, jak umiarkowane spożycie tego napoju wpływa na pracę naszego serca. W toku badania ustalono, że kawa nie ma wpływu na zwiększenie ryzyka wystąpienia jakiejkolwiek arytmii (w tym bradykardii) u osób po nią sięgających.
Bradykardia i wysokie ciśnienie
W przypadku niektórych pacjentów leczących się z powodu wysokiego ciśnienia tętniczego krwi, można zaobserwować występowanie u nich bradykardii. Jest to w głównej mierze spowodowane lekami stosowanymi w terapii nadciśnienia tętniczego krwi, a mianowicie beta-blokerami (metoprolol, nebiwolol, bisoprolol) .
Leki z tej grupy farmakologicznej prowadzą do spowolnienia pracy serca - jeżeli pacjenci obserwują u siebie HR poniżej 50 uderzeń na minutę, dobrym pomysłem jest konsultacja z lekarzem prowadzącym. Być może niezbędne jest zmniejszenie dawki stosowanych beta-blokerów lub rozważenie zmiany leczenia farmakologicznego.
Bradykardia - objawy
W wyniku zbyt wolnej pracy serca, u pacjentów cierpiących na bradykardię, można zaobserwować wystąpienie takich objawów jak:
- ciśnienie tętnicze skurczowe poniżej 90 mmHg,
- zaburzenia świadomości,
- ból wieńcowy,
- drgawki,
- omdlenia.
W niektórych przypadkach objawy spowodowane bradykardią mogą być bardzo łagodne - wówczas chory nie wymaga leczenia, jednakże powinien stale monitorować swój stan.
Objawów bradykardii nie należy lekceważyć, gdyż nieleczone zaburzenia rytmu serca mogą doprowadzić do zaburzeń hemodynamicznych, a co za tym idzie - chorób o podłożu niedokrwiennym.
Nerwica a bradykardia
W momentach dużego stresu, może dojść do wystąpienia u pacjenta bólów zlokalizowanych w lewej części klatki piersiowej, którym dodatkowo mogą towarzyszyć zaburzenia rytmu pracy serca, określane przez pacjentów często jako kołatanie serca. Stany te nie są jednak utożsamiane z bradykardią.
Czy bradykardia jest niebezpieczna?
Bradykardia może wymagać leczenia, szczególnie gdy towarzyszą jej nasilone objawy dodatkowe świadczące o zaburzeniu pracy organizmu.
Jeżeli mamy do czynienia z pacjentem niestabilnym, wówczas lekiem pierwszego wyboru jest atropina. Dawka leku powinna być odpowiednio dobrana, ponieważ zbyt mała ilość substancji leczniczej paradoksalnie zwalnia, a nie przyspiesza pracę serca.
Bradykardia - leczenie
Kiedy jednak chory nie reaguje na leczenie farmakologiczne, wówczas sięga się po elektrostymulację przezżylną - wówczas w ramach przygotowania do tej formy terapii podaje się we wlewie adrenalinę lub dopaminę.
W przypadku, gdy zastosowanie elektrostymulacji nie jest możliwe, wówczas stosuje się leki drugiego wyboru, do których zaliczamy:
Dostępność poszukiwanych preparatów w aptekach w Twojej okolicy sprawdzisz z łatwością za pomocą portalu KtoMaLek.pl.
Bibliografia:
- Czukowska-Milanova, L, Rychlak, P. (2017). Zaburzenia rytmu serca. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://nagle.mp.pl/interna/176249,zaburzenia-rytmu-serca. (Dostęp: 12.2022).
- Trusz-Gluza, M., Leśniak, W. (2022). Dysfunkcja węzła zatokowego. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.2.7.1. (Dostęp: 12.2022).
- Wernicki, P. (2021). Kawa nie zwiększa ryzyka zaburzeń rytmu serca. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/aktualnosci/276093,kawa-nie-zwieksza-ryzyka-zaburzen-rytmu-serca. (Dostęp: 12.2022).
- Tycińska, A. (2017). Nerwica serca a zapalenie mięśnia sercowego. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/lista/show.html?id=62564. (Dostęp: 12.2022).
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.