Tachykardia – czym się objawia i jak się ją leczy?

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-06-18 13:56
tachykardia badanie serca

Przyspieszone bicie serca jest zjawiskiem naturalnym i nie powinno nas niepokoić. Częstość akcji serca wzrasta w różnych sytuacjach – po wysiłku, w wyniku stresu. Co jednak robić, gdy serce zaczyna gwałtownie bić bez konkretnej przyczyny?

Czym jest tachykardia i czy zawsze oznacza chorobę?

Tachykardia, czyli częstoskurcz, zaliczana jest do zaburzeń rytmu serca. W odróżnieniu od arytmii, w tym wypadku bicie serca ma charakter miarowy, jednak tempo pracy jest zdecydowanie za szybkie. U zdrowego człowieka serce w stanie spoczynku wykonuje od 60 do 100 uderzeń na minutę. O tachykardii możemy mówić, gdy serce wykonuje powyżej 100 uderzeń na minutę.

Szybsze bicie serca nie musi od razu oznaczać choroby. To zjawisko fizjologiczne, występujące jako naturalna reakcja na wysiłek fizyczny, silne emocje, czy nawet chwilowe odwodnienie organizmu. Tachykardię może też wywołać nadmierne spożycie alkoholu, kofeiny (w postaci kawy lub napojów energetycznych) i niektórych leków. Jeśli jednak epizody częstoskurczu zdarzają się nam bez określonej przyczyny, sytuacja ta wymaga konsultacji u kardiologa.

Suplement diety Cardio Life na wzmocnienie pracy serca

Opakowanie suplementu diety Cardio Life.

Towarzyszący tachykardii częstoskurcz serca wynika z zaburzonego funkcjonowania mięśnia sercowego. Aby usprawnić procesy zachodzące w układzie sercowo-naczyniowym warto wypróbować lecznicze działanie standaryzowanych ekstraktów roślinnych, które wykazują właściwości wzmacniające przepływ krwi przez tętnice oraz wzmacniają osłabione naczynia krwionośne. Wysokie stężenie ekstraktów z karczocha i głogu możemy znaleźć w bogatym składzie suplementu diety Cardio Life. Preparat ten stanowi również źródło wielu innych, niezwykle cennych dla pracy serca składników odżywczych, takich jak berberyna, trans-resweratrol czy koenzym Q10. Warto wspomnieć, że regularne stosowanie Cardio Life może przyczynić się również do obniżenia ryzyka rozwoju chorób mięśnia sercowego wśród osób zmagających się z zawyżonym stężeniem cholesterolu we krwi czy otyłością.

Suplement można kupić na stronie producenta: https://protonlabs.pl/products/cardio-life

Różne rodzaje tachykardii

Wyróżnia się kilka typów tachykardii, w zależności od tego, gdzie powstaje impuls do skurczu.

Tachykardia zatokowa

Przy tej formie tachykardii rytm serca nadawany jest przez węzeł zatokowy, czyli naturalny rozrusznik mięśnia sercowego. Praca serca ma charakter fizjologiczny i jest naturalną reakcją organizmu.

Tachykardia nadkomorowa

W tym wypadku impuls do skurczu mięśnia powstaje w przedsionkach serca, w wyniku czego dochodzi do nieskoordynowanego drżenia mięśni przedsionków, to zaś skutkuje przyspieszonym biciem serca. Do tego typu tachykardii zalicza się migotanie oraz trzepotanie przedsionków. Migotanie ma charakter chaotyczny, impuls przekazywany jest z częstotliwością od 350 do nawet 600 uderzeń na minutę. Przy trzepotaniu rytm serca jest bardziej miarowy i wynosi około 300 uderzeń na minutę.

Tachykardia komorowa

Jeżeli źródłem impulsu są komory serca, możemy mówić o tachykardii komorowej. Groźną dla zdrowia odmianą tego częstoskurczu jest migotanie komór, które objawia się bardzo szybką i nieskoordynowaną pracą serca, nawet do 600 uderzeń na minutę.

tachykardia stetoskop elektrokardiografia

Jakie są przyczyny tachykardii?

Jak wcześniej wspomniano, częstoskurcz może być zjawiskiem naturalnym i niewymagającym interwencji lekarza. Zdarza się w trakcie intensywnej aktywności fizycznej lub bardzo emocjonujących sytuacji, gdy zwiększa się zapotrzebowanie metaboliczne organizmu, co skutkuje wzrostem ciśnienia i przyspieszeniem akcji serca. Może być też wynikiem spożycia dużej ilości kawy lub alkoholu, a także efektem palenia papierosów. W sytuacjach, gdy organizm jest odwodniony, również dochodzi do szybszego bicia serca.

Zaburzenia rytmu serca często są następstwem współistniejących chorób, w tym: nadciśnienia tętniczego, nadczynności tarczycy, choroby niedokrwiennej serca, czy niewydolności układu krążenia. To także częsty objaw u diabetyków w stanach niedocukrzenia, w trakcie zatrucia pokarmowego lub grypy. Jeżeli jesteśmy w trakcie leczenia farmakologicznego, koniecznie przeczytajmy ulotki przyjmowanych leków. Może się bowiem okazać, że stosowane farmaceutyki wywołują częstoskurcz.

W tym miejscu warto wspomnieć o tzw. nerwicy serca, czyli częstoskurczu, który nie jest wynikiem patologicznych zmian w działaniu mięśnia sercowego. Ten typ tachykardii powodowany jest przez stany lękowe i przewlekły stres.

Tachykardia i jej objawy

Dominującym objawem częstoskurczu jest przyspieszona praca serca, określana przez pacjentów jako uczucie kołatania, któremu mogą towarzyszyć inne symptomy, takie jak:

  • kłopoty z zaczerpnięciem powietrza,
  • duszności,
  • dolegliwości bólowe w klatce piersiowej,
  • zawroty głowy,
  • napadowy kaszel,
  • uczucie osłabienia,
  • mroczki przed oczami.

Dolegliwości te nie są charakterystyczne i często mylone są z innymi schorzeniami. Jeśli jednak przyspieszone bicie serca utrzymuje się dłużej niż przez pięć minut, a pozostałe objawy nasilają się, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Nie możesz znaleźć swoich leków nasercowych? Przejdź do wyszukiwarki KtoMaLek.pl i zarezerwuj je w najbliższej aptece.

Czy tachykardie się leczy?

Objawów częstoskurczu nie można lekceważyć, wymagają one konsultacji lekarskiej. W celu zdiagnozowania źródła problemu kardiolog może przeprowadzić EKG (elektrokardiografię) oraz EKG metodą Holtera. Niekiedy sytuacja wymaga przeprowadzenia badania elektrofizjologicznego, w trakcie którego wywołuje się epizody częstoskurczu lub wszczepienia u pacjenta pętlowego rejestratora, który monitoruje pracę serca przez dłuższy okres.

Standardowo leczenie tachykardii opiera się na terapii farmakologicznej. Kardiolog może zalecić stosowanie beta-blokerów, digoksyny, blokerów kanału wapniowego lub innych leków antyarytmicznych. Preparaty te zmniejszają częstotliwość i nasilenie zaburzeń pracy serca, co w wielu przypadkach jest wystarczające. Może się jednak zdarzyć, że pomimo leczenia farmakologicznego tachykardia utrzymuje się, wówczas konieczne może być leczenie szpitalne. Często wykonywanym zabiegiem jest kardiowersja elektryczna, która przy pomocy krótkotrwałych wyładowań elektrycznych spowalnia akcję serca. Jeżeli to nie przynosi rezultatów, zaleca się zabieg ablacji termicznej, w trakcie którego niszczy się źródło impulsów odpowiedzialne za przyspieszenie akcji serca.

W aptekach znajdziemy wiele preparatów pochodzenia roślinnego, które w naturalny sposób będą wspomagać pracę serca. Tradycyjne krople  nasercowe zawierają glikozydy konwalii majowej, czyli konwalatoksynę i konwalamarynę, które wzmacniają siłę skurczu serca, zmniejszając równocześnie częstość skurczów (np. Cardiol C, Kelicardina, Neocardina, Guttae cardiaceae).Działaniem wspomagającym  i normalizującym pracę mięśnia sercowego charakteryzują się preparaty zawierające nalewki lub ekstrakty z głogu jedno i dwuszyjkowego np. Cardiobonisol, Tinctura Crataegi, Kelicardina).

Nieco inaczej wygląda sytuacja u pacjentów cierpiących na tachykardię komorowa oraz tych po przebytym migotaniu komór. U takich osób wszczepia się kardiowerter-defibrylator, czyli urządzenie, które reguluje pracę serca przy zagrażającej życiu tachykardii.

Jeżeli tachykardia nie wynika z zaburzeń pracy serca, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, aby przeprowadzić podstawowe badania diagnostyczne i wykryć źródło problemu. Może się okazać, że częstoskurcz jest jedynie objawem niezdiagnozowanej dotąd choroby.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów