Choroba wieńcowa – jak przebiega i czy można się przed nią uchronić?

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-04-04 15:39
Choroba wieńcowa - jak przebiega i czy można się przed nią uchronić?

Statystyki pokazują, że schorzenia układu sercowo-naczyniowego są główną przyczyną zgonów w Polsce. Najczęściej diagnozowaną chorobą z tej grupy jest choroba wieńcowa, rozwijająca się na skutek niedotlenienia mięśnia sercowego. Dominującym objawem tego schorzenia jest rozpierający ból w klatce piersiowej. Czy choroba zawsze daje objawy? W jaki sposób się ją leczy?

Choroba wieńcowa – na czym polega?

Na chorobę niedokrwienną serca, nazywana chorobą wieńcową, składa się szereg objawów, które są wynikiem niedotlenienia komórek mięśnia sercowego. Przyczyną ich niedostatecznego dotlenienia jest zwężenie lub całkowite zamknięcie światła tętnic wieńcowych, spowodowane odkładaniem się w ścianach naczyń wieńcowych tzw. blaszki miażdżycowej. Proces ten jest rozłożony w czasie, a światło naczyń stopniowo się zwęża, co prowadzi do upośledzenia przepływu krwi do serca. W efekcie do serca dociera zbyt mało tlenu i składników odżywczych potrzebnych do jego pracy.

Choroba wieńcowa może przebiegać pod postacią stabilną, jako dławica piersiowa, dławica odmienna lub zespół sercowy. Do ostrych zespołów wieńcowych zalicza się niestabilną dławicę sercową, zawał serca oraz nagły zgon sercowy. Charakteryzują się ona ograniczeniem lub całkowitym ustaniem przepływu krwi w tętnicach wieńcowych.

Przyczyny rozwoju choroby wieńcowej

Dominującą przyczyną rozwoju choroby niedokrwiennej serca są zmiany zachodzące w tętnicach wieńcowych, które upośledzają przepływ krwi. W przeważającej większości przypadków za rozwój schorzenia odpowiedzialna jest miażdżyca tętnic wieńcowych, ale blokować przepływ krwi mogą też:

 • odkładające się pozostałości nieprawidłowych przemian metabolicznych,
 • zatory tętnic wieńcowych spowodowane innym materiałem, niż blaszka miażdżycowa,
 • zwężenia w tętnicach będące wynikiem niektórych chorób,
 • urazy powodujące ucisk na tętnicę.

Zdarza się, że choroba wieńcowa jest konsekwencją innych schorzeń, takich jak nadciśnienie tętnicze, czy niedokrwistość. Zablokowanie przepływu krwi może nastąpić także na skutek zatrucia tlenkiem węgla czy skurczu tętnicy wieńcowej spowodowanego przyjmowaniem leków.

W jaki sposób objawia się choroba wieńcowa?

Typowym objawem choroby wieńcowej jest ból w klatce piersiowej, zlokalizowany za mostkiem. Przeważnie pojawia się on podczas wysiłku fizycznego, po obfitym posiłku, czy w stresujących sytuacjach. Przez chorych odczuwany jest jako dławiący i uciskający, czemu towarzyszy uczucie rozpierania i duszności. Nierzadko ból promieniuje do szyi i szczęki, barków, a także nadbrzusza. Oprócz bólu w klatce piersiowej może wystąpić tachykardia (przyspieszona akcja serca), czy wręcz uczucie kołatania, płytki i przyspieszony oddech, którym towarzyszą zawroty głowy, a czasami nudności i wymioty.

Zdarzają się przypadki, gdy choroba niedokrwienna serca przebiega skąpoobjawowo lub nie daje żadnych objawów. Pacjenci przez wiele lat żyją w nieświadomości, a o chorobie dowiadują się, gdy dojdzie do jej nagłego zaostrzenia, na przykład w postaci zawału serca.

W jaki sposób objawia się choroba wieńcowa? KtoMaLek.pl

Komu grozi choroba wieńcowa?

Choroba wieńcowa należy do najczęściej występujących schorzeń układu krążenia. Statystycznie częściej chorują mężczyźni, szczególnie ci, którzy ukończyli 45. rok życia, jednak choroba nie omija kobiet. U pań choroba niedokrwienna serca daje o sobie znać po menopauzie. Prócz wieku czynnikami ryzyka są również:

 • skłonności genetyczne,
 • przypadki zachorowania u bliskich członków rodziny,
 • nadciśnienie tętnicze krwi,
 • hiperlipidemia,
 • hiperglikemia,
 • podwyższone stężenie homocysteiny,
 • podwyższone stężenie czynników zakrzepowych (fibrynogen, d-dimer),
 • złe nawyki żywieniowe (wysokokaloryczna dieta bogata w tłuszcze nasycone i cukry proste),
 • niska aktywność fizyczna,
 • otyłość brzuszna,
 • palenie papierosów,
 • nadużywanie alkoholu.

Metody diagnozowania i leczenia choroby wieńcowej

Diagnozowaniem i leczeniem choroby wieńcowej zajmuje się kardiolog. Rozpoznanie stawia na podstawie szczegółowego wywiadu lekarskiego oraz zleconych badań, przede wszystkim EKG i UKG. Jeżeli zachodzi taka konieczność, kardiolog może zlecić wykonanie koronarografii (angiografii wieńcowej) lub tomografii z wykorzystaniem emisji pozytonowej (PET).

Leczenie choroby wieńcowej ma na celu poprawę jakości życia pacjenta poprzez znaczne ograniczenie ilości napadów niedokrwienia. Jeżeli choroba nie jest bardzo zaawansowana, w zupełności wystarczy terapia farmakologiczna. U chorych stosuje się leki zapobiegające tworzeniu się i odkładaniu blaszki miażdżycowej, a także preparaty przeciwzakrzepowe. Ważne jest również obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów, stąd chorzy często przyjmują statyny, które regulują poziom lipidów. W terapii podaje się też leki, które zwiększają napływ krwi do serca (np. nitrogliceryna), a także preparaty zmniejszające zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen (beta-blokery, blokery kanału wapniowego, inhibitory konwertazy angiotensyny, sartany). Pacjenci chorujący na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę i inne choroby mające znaczący wpływ na rozwój choroby niedokrwiennej serca, powinni znajdować się pod stałą opieką lekarza.

U pacjentów z zaawansowanymi zmianami chorobowymi konieczne może być leczenie operacyjne. Najczęściej stosuje się technikę przezskórnej interwencji wieńcowej (tzw. balonikowanie) lub pomostowanie tętnic wieńcowych (tzw. by passy).

Choroba wieńcowa a styl życia

Żadna terapia farmakologiczna nie przyniesie oczekiwanych rezultatów bez zmiany stylu życia. Pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą wieńcową powinny radykalnie zmodyfikować swoją dietę. Konieczne jest ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych i cukrów prostych, wprowadzenie większej ilości warzyw i owoców, a także dostosowanie ilości spożywanych kalorii do dziennego zapotrzebowania energetycznego. Zmianę diety należy połączyć z regularną aktywnością fizyczną. Niezbędne minimum to przynajmniej trzy treningi tygodniowo trwające 30 minut i więcej. Prawidłowo zbilansowana dieta i sport pozwolą zmniejszyć nadmierną masę ciała.

Aby wspomóc pracę serca możemy również sięgnąć po preparaty bez recepty, zawierające m.in. wyciągi roślinne (głóg, konwalia, serdecznik, czosnek), kwasy omega-3 (np. Novocardia), resweratol (np. Resvertarol PT), magnez i witaminy z grupy B (np. Neomag Cardio).

Papierosy uznawane są za jeden z głównych czynników odpowiedzialnych za rozwój chorób układu krążenia. Jeśli często sięgamy po papierosy, dla własnego zdrowia lepiej na stałe porzucić ten nałóg.

Leki na chorobę wieńcową zarezerwujesz wygodnie i szybko dzięki KtoMaLek.pl. Sprawdź już teraz, która apteka posiada Twój lek.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów