Ból w klatce piersiowej - co może być przyczyną?

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-11-16 15:31
Mężczyzna odczuwa ból w klatce piersiowej, ma ręce ułożone w okolicy serca.

Gdy czujemy ból w klatce piersiowej, pierwsze co przychodzi do głowy to zawał. Problemy sercowo naczyniowe nie są jednak jedyną i najczęstszą przyczyną bólu w klatce piersiowej. Czasem ból też jest zupełnie niegroźny, innym razem stanowi podstawę do obaw i szybkiej wizyty u lekarza. Co może być przyczyną bólu w klatce piersiowej?

Klatka piersiowa

Ból to sposób organizmu na komunikowanie nam, że coś jest nie tak. Stanowi mechanizm obronny, dzięki któremu unikamy rzeczy i sytuacji, które mogą nam zrobić krzywdę.

W klatce piersiowej znajdują się kluczowe dla życia narządy, takie jak płuca oraz serce. Od dołu klatka piersiowa ograniczona jest przeponą - głównym mięśniem oddechowym. Rusztowanie dla niej zbudowane jest z żeber wychodzących z kręgosłupa, a łączących się z przodu, w mostku. Przebiega tamtędy również przełyk - część układu pokarmowego.

Ból w klatce piersiowej - przyczyny

Przyczynę bólu w klatce piersiowej można często ustalić na podstawie jego lokalizacji, charakteru, czasu trwania, a także stanu zdrowia pacjenta. Istotne są również choroby przewlekłe czy styl życia osoby zgłaszającej ból w klatce. 

Do najczęstszych przyczyn bólu w klatce piersiowej należą:

Dławica piersiowa

Dławica piersiowa to objaw choroby niedokrwiennej serca. Charakteryzuje się silnym, gniotącym bólem, lokalizującym sie za mostkiem, czasem promieniuje do szyi, żuchwy, łokci czy nadbrzusza. Trwa od 2 do 10 minut. Nasila się po wysiłku, stresie lub obfitym posiłku. Ustępuje po odpoczynku lub podaniu nitrogliceryny.

Jeśli ból nie ustępuje po podaniu nitrogliceryny, przedłuża się do ponad 10 minut i towarzyszą mu duszności, poty, osłabienie lub nudności to można podejrzewać zawał serca. Może być on czasem opisywany przez chorych jako ból w klatce piersiowej po lewej stronie.

Refluks żołądkowo - przełykowy

Czasami ból zawałowy lub dławicowy można pomylić z chorobą refluksową przełyku ze względu na podobną lokalizację zamostkową. Ból refluksowy nasila się w pozycji leżącej i po obfitym posiłku, nie promieniuje do szyi, barku czy łopatki. 

Ból w klatce piersiowej i plecach to kolejny sygnał mogący sugerować, że mamy do czynienia ze zgagą. Towarzyszący kwaśny posmak, pieczenie czy ucisk wraz z bólem nadbrzusza wskazują na problemy żołądkowe.

Półpasiec i zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa

Kolejną z przyczyn bólu w klatce piersiowej może być zapalenie nerwu wywołane półpaścem lub ucisk na nerwy spowodowany zmianami w budowie kręgosłupa. W półpaścu ból lokalizuje się po stronie lewej lub prawej, a w przypadku kręgosłupa ból może być obustronny. 

Jest to ból ostry, może nasilać się przy lekkim dotyku (to objaw allodynii - nadwrażliwości na ból). Objawem wskazującym na półpaśca jest osutka na skórze.

Pęknięcie przełyku

Nagły, ostry i silny ból w klatce piersiowej lokalizujący się zamostkowo wraz z towarzyszącymi wymiotami może sugerować pęknięcie przełyku. Towarzyszą mu gwałtowne wymioty, co bywa ważną wskazówką diagnostyczną w tej sytuacji.

Kamica żółciowa

Jeśli ból w klatce piersiowej lokalizuje się po prawej stronie pod żebrem i promieniuje do prawego barku można podejrzewać kamicę żółciową. Za uczucie bólu odpowiedzialne jest rosnące ciśnienie w pęcherzyku żółciowym. Ból jest silny, pojawia się powoli i trwa długo. Jego wystąpienie nasila spożycie tłustego posiłku.

Choroba wrzodowa

W chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy ból powodują wrzody na błonie śluzowej. Lokalizuje się on w dolnej części klatki piersiowej, jest tępy, rzadko ostry czy piekący. 

Bóle kostno - stawowe

Ból w klatce piersiowej przy oddychaniu może wskazywać na stany zapalne stawów mostkowych. Jest także obecny przy wszelkich urazach klatki piersiowej. Nasila się przy kaszlu. Charakterystyczna jest także lokalizacja miejscowa, łatwa do jednoznacznego wskazania, w przeciwieństwie do rozlanego bólu głębokiego. W przypadku tego typu bólu można sięgnąć po leki przeciwbólowe, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Jak leczyć ból w klatce piersiowej?

Leczenie bólu w klatce piersiowej polega głównie na leczeniu choroby podstawowej. Na przykład w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego oraz wrzodów żołądka zastosowanie mają preparaty zobojętniające, inhibitory pompy protonowej oraz leki prokinetyczne.
W leczeniu dławicy piersiowej oraz zawału serca wykorzystywane są m.in. leki obniżające ciśnienie (inhibitory konwertazy angiotensynowej), statyny, leki cytoprotekcyjne, przeciwpłytkowe czy beta blokery

Do leczenia półpaśca stosowane są leki przeciwwirusowe.

Każda z tych chorób wymaga konsultacji lekarskiej, dlatego jeśli niepokoi Cię ból w klatce piersiowej zgłoś się pilnie do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który rozpozna problem i w razie potrzeby skieruje do szpitala.

Dostępność poszukiwanych preparatów w najbliższej aptece sprawdzisz bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Bibliografia:

  1. Szczeklik, A., Gajewski, P. (2022). Mała Interna Szczeklika 2022/2023. Medycyna Praktyczna, rozdział 1.6.
  2. Boboryk, D. (2017). Ból w klatce piersiowej – diagnostyka i leczenie. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/175306,bol-w-klatce-piersiowej.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów