Holter EKG - na czym polega badanie? Jak się przygotować?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-08-18 14:35
Kobieta ma na sobie Holter EKG.

Choroby układu krążenia należą do najczęściej występujących schorzeń wśród dorosłych pacjentów i są dominującą przyczyną zgonów. Właśnie dlatego tak istotna jest wczesna diagnostyka, by w porę zapobiegać ich rozwojowi. Jednym ze skutecznych sposobów monitorowania pracy mięśnia sercowego jest badanie EKG metodą Holtera. W jaki sposób przebiega to badanie i jakie są wskazania do jego wykonania? Czy należy się do niego w szczególny sposób przygotować?

Holter EKG – co to za badanie?

Elektrokardiografia (EKG) jest nieinwazyjnym badaniem kardiologicznym, w którego trakcie monitoruje się elektryczną czynność mięśnia sercowego. W tym celu na ciele pacjenta umieszcza się elektrody, które zbierają informacje o elektrycznej pracy serca i przesyłają je do aparatu EKG. Badanie to jest niezwykle pomocne w diagnostyce chorób układu krążenia, jednakże pokazuje zaledwie niewielki wycinek pracy serca, a to rodzi ryzyko przeoczenia istotnych objawów choroby. 

Badanie EKG metodą Holtera pozwala monitorować elektryczną aktywność serca przez 24 lub 48 godzin (także podczas snu), dzięki czemu możliwe obserwowanie dynamicznych zmian zachodzących w sercu i wykrycie nieprawidłowości, które pojawiają się w określonych warunkach (np. zaburzenia rytmu serca, symptomy zawału, nieprawidłowości pracy serca).

Holter EKG – wskazania do badania

Badanie EKG metodą Holtera wskazane jest u pacjentów, u których kardiolog podejrzewa zaburzenia czynności pracy mięśnia sercowego, a których nie udało się wykrywać w przebiegu standardowego badania EKG. Ponadto badanie to wykonuje się u pacjentów ze wszczepionym rozrusznikiem serca, osób z wrodzonymi wadami serca, pacjentów w trakcie leczenia antyarytmicznego, a także u osób, które skarżą się na bóle w klatce piersiowej, ale z różnych powodów nie mogą poddać się próbie wysiłkowej.

Holter EKG jest również zalecany dla osób, które zmagają się dusznościami, zawrotami głowy, omdleniami lub intensywnym kołataniem serca, jeżeli inne badania diagnostyczne nie wykazały źródła tych dolegliwości.

Jak się przygotować do badania EKG metodą Holtera?

Do badania EKG metodą Holtera nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jest ono nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Pacjent musi mieć jednak świadomość, że przez dobę będzie miał przy sobie urządzenie elektryczne, które nie powinno mieć kontaktu z wodą. Z tego powodu zaleca się, by na krótko przed rozpoczęciem badania dokładnie umyć całe ciało, nie nakładając balsamów i kremów, które mogłyby utrudnić przymocowanie elektrod. W przypadku owłosienia na klatce piersiowej wskazane jest jego usunięcie przed badaniem.

Przebieg badania

Badanie EKG metodą Holtera polega na założeniu pacjentowi aparatury rejestrującej. Do klatki piersiowej przymocowane zostają specjalistyczne elektrody, które połączone są przewodami z niewielkim urządzeniem rejestrującym EKG. Badanie może trwać dobę lub dłużej, co zależne jest od wskazań lekarza. Przez cały ten czas urządzenie pozostaje na ciele pacjenta, aby nieprzerwanie monitorować pracę serca.

W trakcie badania należy prowadzić aktywność, która nie odbiega od naszych codziennych nawyków. Możemy pracować, wykonywać czynności domowe, uprawiać aktywność fizyczną. Dodatkowo powinniśmy prowadzić dziennik aktywności i zapisywać wykonywane czynności oraz występowanie sytuacji, które mogły wpłynąć na pracę serca (np. przyjmowanie leków, trening, silne stany emocjonalne), jak również wszelkie dolegliwości (np. duszności, zaburzenia rytmu serca, ból w klatce piersiowej) wraz zaznaczeniem godziny ich wystąpienia.

Po wskazanym przez lekarza czasie aparat EKG zostaje zdjęty, a zapisane przez urządzenie wyniki są odczytywane i poddane analizie.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów