Na czym polega badanie EKG?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-09-28 16:20
Kobieta leży na leżance z podpiętą aparaturą do badania EKG.

W diagnostyce chorób układu sercowo-naczyniowego możliwe jest wykorzystanie wielu nieinwazyjnych metod. Jedną z nich jest EKG, czyli elektrokardiografia. Badanie to jest całkowicie bezbolesne, a dostarcza lekarzowi niezbędnych informacji na temat pracy mięśnia sercowego. Czy do EKG trzeba się przygotować?

Badanie EKG – na czym polega?

EKG, czyli elektrokardiografia, jest nieinwazyjnym badaniem kardiologicznym, w którego przebiegu monitoruje się elektryczną czynność mięśnia sercowego. W tym celu na klatce piersiowej i kończynach pacjenta umieszcza się elektrody, które różnią się między sobą napięciem. Sczytują one informacje o elektrycznej pracy serca, a następnie przesyłają je do aparatu EKG. Zgromadzone dane wpisywane są na taśmie papieru do EKG, a uzyskany wynik nazywany jest elektrokardiogramem.

Widoczna na elektrokardiogramie składa się z kilku powtarzających się części, które odpowiadają pełnemu cyklowi serca: napłynięcie krwi do przedsionków, skurcz przedsionków i komór oraz wypompowanie krwi z serca. Wyniki EKG wymagają konsultacji u kardiologa, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu może wychwycić zaburzenia rytmu serca, upośledzenie napływu krwi do serca, nieprawidłowości pracy serca, wady wrodzone, a także symptomy świadczące o aktualnym lub przebytym w przeszłości zawale serca.

Jakie są wskazania do wykonania EKG?

Badanie EKG wykorzystuje się w diagnostyce chorób serca, jednak powinny je wykonywać także osoby zdrowe (po 40. roku życia) w ramach okresowych badań kontrolnych. Regularne wykonywanie badania EKG pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości w obrębie układu krążenia, które mogą nie dawać żadnych zauważalnych dla pacjenta objawów. Badanie to jest szczególnie wskazane u osób wykonujących zawody wymagające dużej sprawności fizycznej oraz osób przyjmujących leki, które mogą niekorzystnie wpływać na pracę układu krążenia.

Elektrokardiografia wskazana jest u pacjentów:

  • u których istnieje duże ryzyko wystąpienia chorób serca (np. choroby współistniejące, które mogą doprowadzić do uszkodzenia mięśnia sercowego, obciążający wywiad rodzinny);
  • u których kardiolog podejrzewa chorobę układu sercowo-naczyniowego;
  • chorujących na zaburzenia rytmu serca, miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca, z wykrytymi wadami serca (nabytymi lub wrodzonymi), z zapaleniem mięśnia sercowego lub osierdzia - celem badania jest monitorowanie stanu pacjenta i przebiegu choroby. Ponadto badanie to jest jednym z elementów kwalifikacji pacjenta do ewentualnego leczenia chirurgicznego.

Występujące u pacjenta duszności, ból w klatce piersiowej, zaburzenia ciśnienia tętniczego, kołatania serca i zwiększona męczliwość to dolegliwości, które powinny skłonić do pogłębionej diagnostyki, w tym badania EKG. Skierowanie możemy otrzymać od lekarza rodzinnego.

Czy do EKG trzeba się przygotować?

Elektrokardiografia zaliczana jest do badań bezpiecznych i nieinwazyjnych, można ją wykonywać nawet u pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem serca. Aby wyniki badania były wiarygodne, należy się do niego odpowiednio przygotować, przestrzegając kilku prostych zaleceń.

Nie ma wymogu, by pacjent na badanie EKG przychodził na czczo, jednak odradza się jedzenie obfitych posiłków, gdyż przepełniony żołądek może zwiększać ciśnienie w jamie brzusznej. Zaleca się także rezygnację z zimnych napojów i kawy oraz palenia papierosów tuż przed badaniem. Ponadto w przeddzień badania należy zrezygnować z picia alkoholów wysokoprocentowych oraz uprawiania intensywnej aktywności fizycznej.

Przed badaniem pacjent powinien przez chwilę odpocząć w poczekalni, odprężyć się i uspokoić oddech. Jeżeli przyjmuje jakiekolwiek leki, zwłaszcza te mogące zaburzać rytm serca, trzeba poinformować o tym lekarza.

Gęste owłosienie na klatce piersiowej może zaburzać przewodzenie prądu z elektrod, dlatego zaleca się ich zgolenie przed badaniem.

Przebieg badania EKG

Badanie EKG trwa zaledwie kilka minut, podczas jego wykonywania pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Konieczne jest zdjęcie górnej części garderoby raz odsłonięcie nadgarstków i kostek u nóg, a także zdjęcie wszelkich metalowych elementów (biżuterii, zegarka, okularów).

Na klatce piersiowej umieszcza się sześć elektrod oraz po jednej na każdy nadgarstek i kostkę. Po ich podłączeniu pacjent powinien przybrać wygodną pozycję, a gdy tak się stanie, aparat EKG zostaje uruchomiony. Przez tych kilka minut pacjent powinien starać się zachować spokój, nie poruszać się i nie rozmawiać. Po zakończeniu badania elektrody odczepia się, a pacjent może się ubrać. Wynik badania powinien zostać skonsultowany z kardiologiem.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów