Kłucie w sercu — niepokojący objaw. Co może oznaczać kłucie w sercu i kiedy szukać pomocy u lekarza?

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-12-29 11:09
Mężczyzna trzyma się za klatkę piersiową, dokucza mu kłucie w okolicy serca.

Kłucie w sercu to bardzo niepokojący objaw, który wielu z nas kojarzy się z zawałem. Nie zawsze jednak kłujący ból w klatce piersiowej jest związany z sercem. Jego pojawienie się może mieć bowiem różne przyczyny. Co oznacza kłujący ból w okolicy serca? Czy zawsze należy się niepokoić?

Co oznacza kłucie w sercu?

Kłujący ból w klatce piersiowej to bardzo ogólne określenie, mogące wskazywać na bardzo wiele schorzeń. Zazwyczaj jest to termin przypisywany problemom związanym z sercem, nie zawsze jest to jednak słuszne założenie. Nierzadko to, co pacjenci odbierają jako kłucie w sercu, w rzeczywistości nie jest związane z problemem sercowym.

Klatka piersiowa mieści w sobie kluczowe dla funkcjonowania organizmu narządy, takie jak serce, płuca czy aorta. Nie ma się więc co dziwić, że każdy ból w klatce piersiowej stanowi powód do niepokoju. Nie łatwo jest określić charakter oraz dokładne umiejscowienie bólu ze względu na rozmieszczenie i przeplatanie się nerwów w klatce piersiowej. Na przykład przy zawale pacjent odczuwa często ból, ostre kłucie w lewym boku, barku i kończynie górnej.

Jakie są przyczyny kłucia w sercu?

Przyczyn uczucia kłucia lub kłującego bólu w sercu czy jego okolicy może być naprawdę dużo. Do najczęstszych przyczyn kłucia w sercu należą:

Kłucie w sercu przy głębokim wdechu

Często pacjenci uskarżają się na uczucie kłucia w okolicach serca podczas głębokiego wdechu. Tego rodzaju dolegliwości niekoniecznie sugerują zawał serca. Ból związany z martwicą serca objawia się niezależnie od fazy oddechu i ma nieco inny charakter. Kłucie w klatce piersiowej pojawiające się podczas wdechu zazwyczaj sugeruje wady postawy, ucisk na struktury nerwów, bóle żeber czy przeciążenie mięśni. Taki ból jest zazwyczaj powiązany z drętwieniem ręki.

W tym przypadku ból ma zazwyczaj charakter ostry, objawia się lub nasila przy głębokim wdechu, lub wydechu. Zazwyczaj występuje jednostronnie.

Kłucie w sercu a nerwica

Kłucie w okolicach serca nieraz ma podłoże nerwicowe. Mechanizm powstawania tego typu bólu jest nie do końca jasny. Uważa się, że jest to związane ze zmianami w sytuacjach stresowych w wydzielaniu neuroprzekaźników, takich jak noradrenalina czy adrenalina. Występuje zazwyczaj w przedniej ścianie klatki piersiowej i ma charakter zmienny, a czynnikiem go wywołującym jest stres emocjonalny. Towarzyszą mu zazwyczaj duszności, kołatanie serca oraz uczucie niepokoju i gorąca. Jeśli w sytuacjach stresowych odczuwasz kłucie w sercu, zgłoś się po pomoc do lekarza, który dokładnie zdiagnozuje przyczynę problemu. 

Doraźnie możemy sobie pomóc, sięgając po łagodne, dostępne bez recepty środki uspokajające. Zawierają one w składzie wyciągi z kozłka lekarskiego, melisy czy szyszek chmielu (np. Positivum, DoppelHerz Active Na UspokojenieModus Dzień Plus).

Kłucie w sercu i plecach

Kłucie w sercu i plecach może być związane z wadami postawy czy naciskiem na nerwy, ale nie tylko. Może również oznaczać zawał serca. Ból w zawale serca ma charakter ciągły, gniotący, piekący, odczuwamy go jako nacisk na klatkę piersiową. Dodatkowo promieniuje do szyi, żuchwy oraz ramion. Ból w zawale jest zazwyczaj umiejscowiony zamostkowo, a towarzyszą mu duszność, osłabienie, nudności oraz poty. W takiej sytuacji należy niezwłocznie wezwać pomoc, a do przyjazdu służb obserwować osobę poszkodowaną i w razie potrzeby udzielić jej pomocy.

Kłucie w sercu po alkoholu

Kłucie w sercu może również wystąpić po nadmiernym spożyciu alkoholu, co może być wynikiem znacznego odwodnienia organizmu i zaburzeń elektrolitowych. Inne używki, takie jak kawa, również mogą powodować ból w klatce piersiowej. Związane jest to z efektem działania kofeiny na organizm, podniesieniem ciśnienia krwi i uczuciem kołatania serca. W przypadku znacznego odwodnienia warto sięgnąć po elektrolity (Zdrovit Litorsal, Plusssz ELEKTROLITY Nawodnienie Complex Drink czy Electrovit), które znajdziemy w każdej aptece.

Dostępność wybranych preparatów w najbliższych aptekach sprawdzisz bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Kłucie w sercu po wysiłku

Kłucie w sercu po wysiłku może być związane z wieloma dolegliwościami, a niektórych z nich nie warto bagatelizować. Powysiłkowy ból w klatce piersiowej może być wynikiem nadmiernego wysiłku, nadwyrężenia czy przeciążenia mięśni. Może też być wywołany przez poważne choroby układu oddechowego czy serca, takie jak dławica piersiowa, zawał serca czy zawał płuca.

Co robić w przypadku kłucia w sercu?

W przypadku długo utrzymującego się kłucia w okolicy klatki piersiowej o nieznanej przyczynie należy niezwłocznie udać się na wizytę do lekarza rodzinnego. Również, gdy ostry ból w sercu pojawia się nagle, nie należy go ignorować. Lekarz w razie potrzeby skieruje nas na dalsze badania. Nie należy bagatelizować tego typu objawów, gdyż mogą one być wynikiem poważnych chorób serca czy płuc.

Bibliografia:

  1. Boboryk, D. (2022). Ból w klatce piersiowej - diagnostyka i leczenie. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/175306,bol-w-klatce-piersiowej. (Dostęp 08.2023)
  2. Leśniak, W. (2022). Diagnostyka bólu w klatce piersiowej. Podsumowanie wytycznych AHA i American College of Cardiology 2021. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://kardiologia.mp.pl/wytyczne/inne-wytyczne/299484,diagnostyka-bolu-w-klatce-piersiowej-podsumowanie-wytycznych-aha-i-acc-2021. (Dostęp 08.2023)
  3. Szczeklik, W., Jankowski, M. (2022). Ból w klatce piersiowej. Interna - Mały podręcznik. Medycyna Praktyczna dla lekarzy. Dostępne na: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.6. (Dostęp 08.2023)

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów