Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

O czym może świadczyć ból żołądka po jedzeniu? Najczęstsze przyczyny

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-01-20 16:09
Kobieta odczuwa ból brzucha po jedzeniu.

Ból żołądka po jedzeniu jest dość często występującym problemem. Może być objawem poważnych chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego, dlatego tak ważne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki w tym kierunku. Czym jest ból żołądka? O czym może świadczyć ból żołądka po jedzeniu i kiedy warto udać się do specjalisty? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście - sprawdź!

Ból żołądka – czym jest?

Ból brzucha jest nieswoistym objawem wielu chorób narządów jamy brzusznej, a także zlokalizowanych poza nią. Ból żołądka i jego okolic jest dość częstą dolegliwością, a tym samym jedną z głównych przyczyn poszukiwania pomocy medycznej. Pojawiający się ból brzucha to także objaw nadmiernego, przewlekłego stresu lub zaburzeń neurologicznych. Warto zwracać uwagę, kiedy pojawia się ból żołądka - po jedzeniu czy na czczo.

Ból żołądka po jedzeniu i nie tylko – najczęstsze przyczyny

Bóle w nadbrzuszu mogą mieć różne pochodzenie. W większości przypadków ból brzucha stanowi przejaw chorób związanych z jamą brzuszną, w szczególności przewodu pokarmowego. 

Do najczęstszych przyczyn bólu żołądka zaliczyć można:

W przypadku długo utrzymującej się biegunki w przebiegu infekcji pokarmowej lub stosowanej antybiotykoterapii, warto sięgnąć po probiotyki dostępne w aptekach, np. Life Probiotyk, Probiotyk Gal, Probiotyk Polfarm, Dr. Max Probiotyk

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić z łatwością za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Ból żołądka po jedzeniu

Nasilające się bóle żołądka po posiłku wskazują najpewniej na choroby żołądka jako przyczyny dolegliwości. Najczęściej bóle te mogą świadczyć o wrzodach żołądka, jednak w tym celu warto wykonać odpowiednie badania. Diagnostyka w kierunku wrzodów zalecana jest szczególnie u osób po 50. roku życia, a także w przypadku niedokrwistości, krwawienia z przewodu pokarmowego, chudnięcia czy bólu przy przełykaniu.

Ból żołądka – diagnostyka

Podstawą diagnostyki jest zawsze przeprowadzenie odpowiedniego wywiadu zebranego od pacjenta skarżącego się na ból brzucha. Dzięki temu lekarz prowadzący dokładnie zaplanuje odpowiednie badania i postawi wstępną diagnozę. 

Badanie podmiotowe powinno dokładnie określić:

  • lokalizację bólu i jego promieniowanie,
  • charakter i natężenie bólu,
  • przebieg bólu oraz czynniki nasilające i łagodzące ból,
  • objawy towarzyszące,
  • czynniki ryzyka.

Ponadto, warto wykonać podstawową morfologię krwi, gastroskopię z testem ureazowym na obecność Helicobacer pylori oraz USG jamy brzusznej. Wspomniana gastroskopia pozwala na rozpoznanie wrzodów żołądka, stanów zapalnych czy nowotworów żołądka (konieczne jest pobranie wycinka i wykonanie badania histopatologicznego).

Ból żołądka po jedzeniu – leczenie

Leczenie uporczywych dolegliwości ze strony żołądka zależne jest od ich przyczyny i opiera się głównie na modyfikacji diety, leczeniu farmakologicznym i leczeniu operacyjnym. Jeśli ból żołądka pojawia się po posiłkach, pomocne mogą okazać się leki zobojętniające sok żołądkowy oraz zmniejszające wydzielanie kwasu solnego. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który dobierze odpowiednie leczenie.

Bólu żołądka po jedzeniu, jak i występującego bez korelacji ze spożytym posiłkiem nie należy lekceważyć! Jeśli zauważasz u siebie niepokojące objawy - udaj się do specjalisty.

Ciekawostka!

W jednym z przeprowadzonych badań oceniano częstość interwencji medycznych z powodu zgłaszanych dolegliwości bólowych brzucha. Okazało się, że najczęstszą przyczyną bólu brzucha w szpitalnych oddziałach ratunkowych było zapalenie błony śluzowej żołądka, a także kolka nerkowa oraz kolka żółciowa.

Bibliografia:

  1. Putowski, M., Podgórniak, M., Piróg, M., Zawiślak, J. i in. (2016). Ból brzucha jako częsta przyczyna interwencji medycznych lekarzy pierwszego kontaktu. Journal of Education, Health and Sport, 6(7), s.359-366. 
  2. Kaczka, A., Małecka-Panas, E. (2011). Bóle brzucha. Pediatr Med Rodz, 7 (1), s. 9-16.
  3. Mokrowiecka, A. (2015). Poposiłkowe bóle nadbrzusza. Medycyna Praktyczna. Dostępna na: https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/115601,poposilkowe-bole-nadbrzusza. (Dostęp: 12.2022).
  4. Mokrowiecka, A. (2014). Nasilanie się bólu żołądka po posiłku - czy może to być choroba wrzodowa żołądka? Medycyna praktyczna. Dostępna na: https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/105929,nasilanie-sie-bolu-zoladka-po-posilku-czy-moze-to-byc-choroba-wrzodowa-zoladka. (Dostęp: 12.2022).

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów