Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Ból z tyłu głowy – przyczyny, rodzaje, leczenie. Czy ból z tył głowy może być groźny?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-10-08 13:59
Mężczyzna stoi przy oknie, trzyma się za tył głowy.

Ból głowy jest częstą dolegliwością, która dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Stanowi również sygnał dla naszego organizmu, że dzieje się coś niepokojącego. Jego lokalizacja różni się w zależności od przyczyny. Na co może wskazywać ból z tyłu głowy? Czy jest groźny i jak można sobie z nim poradzić?

Ból z tyłu głowy – rodzaje i przyczyny

Przyczyn występowania bólu z tyłu głowy może być wiele. W trakcie diagnostyki ważne są informacje na temat częstości występowania bólu, stopnia jego nasileniu i czasu trwania. Warto przekazać lekarzowi także dane na temat ewentualnych sytuacji, które nasilają bądź zmniejszają dolegliwości bólowe. Są to informacje, które pomogą lekarzowi w postawieniu trafnej diagnozy.

Wśród najczęstszych przyczyn bólu z tyłu głowy wymienia się:

  • migreny – charakterystyczne, silne bóle po bocznej i tylnej stronie głowy. Silne migreny objawiają się dźwięko- i światłowstrętem, a także wrażliwością na zapachy. Bardzo często ten typ bólu głowy poprzedzony jest aurą (np. złym samopoczuciem) prognozującą nadejście bólu;
  • zwiększone napięcie mięśniowe okolicy potylicznej – w tym przypadku dolegliwości bólowe z tyłu głowy są spowodowane dysbalansem mięśniowym. Bardzo często dotyka osób posiadających pracę biurową lub pracujących w pozycji pochylonej; 
  • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa – postępujące degeneracje kręgosłupa mogą wywołać ból z tyłu głowy obejmujący potylicę i kark;
  • nadciśnienie tętnicze – poważna przyczyna bólu z tyłu głowy, którą koniecznie należy skonsultować z lekarzem. Ból głowy przy nadciśnieniu tętniczym najczęściej pojawia się rano oraz w sytuacjach stresowych, kiedy następuje podwyższenie ciśnienia krwi;
  • guzy mózgu – w tym przypadku silny ból głowy jest ostrzeżeniem i wskazaniem do pilnej wizyty u specjalisty. Towarzyszące często guzowi mózgu objawy to zaburzenia widzenia i wymioty.

Czy ból z tyłu głowy może być groźny?

Każda z wymienionych wyżej przyczyn w sposób pośredni (np. zmiany zwyrodnieniowe) lub bezpośredni (np. migreny) powoduje pogorszenie samopoczucia. W przypadku braku dokładnej diagnostyki i wdrożenia zaleconego leczenia, przyczyny bólu z tyłu głowy mogą stać się niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta. 

Jeśli bóle głowy występują sporadycznie, ustępują szybko i są związane z konkretnym powodem (stres, głód, zbyt mała ilość wypitej wody), zmiana stylu życia powinna spowodować zlikwidowanie dolegliwości bólowych.

W sytuacji, gdy bóle głowy są silne, długotrwałe i prowadzące do innych zaburzeń wegetatywnych (np. zaburzeń widzenia, wymiotów, omdleń), konieczna jest pilna kontrola lekarska, ustalenie przyczyny i wdrożenie leczenia.

Leczenie bólu z tyłu głowy

Sposób leczenia bólu głowy jest silnie uzależniony od przyczyny bólu. Metody można podzielić na farmakologiczne oraz niefarmakologiczne.

Metody farmakologiczne

O wdrożeniu farmakoterapii decyduje lekarz, uwzględniając indywidualną sytuację pacjenta oraz wszystkie wskazania i przeciwwskazania do stosowania danego leku. Wśród najczęściej stosowanych podczas bólu z tyłu głowy leków wymienia się preparaty przeciwbólowe zawierające w swoim składzie substancje takie jak ibuprofen, naproksen czy kwas acetylosalicylowy. Należy jednak pamiętać, że nadużywanie tego typu leków może prowadzić do wystąpienia zdarzeń niepożądanych. 

Jeśli powodem bólu z tyłu głowy są migreny, zalecana jest wizyta u neurologa oraz stosowanie zaleconych przez lekarza substancji leczniczych, np. tryptanów (zolmitriptan, sumatryptan). Z kolei przy nadciśnieniu stosuje się m.in. inhibitory konwertazy angiotensyny, antagonistów receptora angiotensyny czy diuretyki.

Dostępność poszukiwanych produktów leczniczych w najbliższych aptekach możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Niefarmakologiczne metody walki z bólem

Pośród niefarmakologicznych sposobów zwalczania bólu z tyłu głowy wymienić można rehabilitację oraz liczne domowe metody, mające na celu złagodzenie dolegliwości.

Rehabilitacja

Pacjentom z napięciowymi bólami głowy oraz ze zmianami zwyrodnieniowymi zalecana jest rehabilitacja. Wśród zabiegów wyróżnia się terapie manualne, masaże rozluźniające, ćwiczenia oddechowe, rozluźniające i rozciągające, a także zabiegi fizykoterapeutyczne. 

Domowe sposoby na walkę z bólem głowy

Istnieją również domowe, bezpieczne metody na walkę z bólem głowy. Pacjenci mogą m.in. wziąć ciepłą i rozluźniającą kąpiel, wykonać okład na głowę lub automasaż powodujący rozluźnienie napięcia mięśniowego. Nie można zapominać także o piciu odpowiedniej ilości wody. Dodatkowo przy bólach głowy wynikających ze stresu, warto udać się na spacer lub wykonać aktywność fizyczną o niewielkiej intensywności (np. jogę).


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów