Jak poradzić sobie z bolesną miesiączką?

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-10-03 16:27
bolesna miesiączka

Comiesięczne krwawienie menstruacyjne przeważnie kojarzy się z dyskomfortem, który towarzyszy nam przez 2-3 dni. Są jednak takie osoby, dla których miesiączka wiąże się bólem, który wyklucza je z życia na kilka dni. Jak radzić sobie z tak bolesną miesiączką i o czym może ona świadczyć?

Menstruacja - comiesięczny dyskomfort

Krwawienie miesięczne jest zjawiskiem fizjologicznym, które dotyczy każdej kobiety w wieku rozrodczym. Pierwsza miesiączka pojawia się zwykle około 12. - 13. roku życia, zaś ostatnia wyznacza menopauzę, co ma miejsce około 45.-55. roku życia. U zdrowej kobiety cykl menstruacyjny trwa w przybliżeniu 28 dni, zaś menstruacja przez około 4-5 dni.

Na czym polega krwawienie miesięczne? Na przestrzeni całego cyklu w kobiecym organizmie zachodzi wiele zmian wywołanych działaniem hormonów płciowych - estrogenów i progesteronu. Narządy rozrodcze podczas każdego cyklu przygotowują się na ewentualną ciążę. Nie inaczej jest w przypadku macicy, w której pod wpływem podwyższonego stężenie progesteronu następuje rozrost błony śluzowej tzw. endometrium. To w nim zagnieżdża się zapłodniona komórka jajowa. Gdy nie dochodzi do zapłodnienia, poziom progesteronu spada, co przyczynia się do niedokrwienia endometrium i jego złuszczania. Temu zjawisku towarzyszą także skurcze macicy, które pomagają wydalić z organizmu zbędny nabłonek.

Gdy miesiączka boli za bardzo

Ból menstruacyjny jest typowym objawem comiesięcznego krwawienia - pojawia się na początku menstruacji, a nawet na kilka dni przed jej rozpoczęciem. Towarzyszą mu również bolesne skurcze zlokalizowane w podbrzuszu, które mogą promieniować na okolice lędźwiową pleców. Kobiety zmagają się również z takimi objawami, jak:

 • ogólne rozbicie;
 • bóle i zawroty głowy;
 • nudności i wymioty;
 • biegunka;
 • zaburzenia nastroju;
 • zmęczenie i senność;
 • wzrost masy ciała na skutek zatrzymania wody w organizmie.

Ból miesiączkowy utrzymuje się przeważnie przez 1-2 dni. U zdrowej osoby jest stosunkowo łatwy do opanowania. Jednak coraz częściej zdarzają się przypadki, gdy miesiączka staje się tak bolesna, że zaburza normalne funkcjonowanie, a towarzyszące jej objawy są bardzo nasilone. Gwałtowny i silny ból powoduje nudności i omdlenia, a krwawienie jest tak obfite, że uniemożliwia wykonywanie codziennych obowiązków.

sposoby na bolesną miesiączkę

Jak radzić sobie z bolesną miesiączką?

Nim sięgniemy po środku przeciwbólowe, możemy spróbować złagodzić ból domowymi sposobami. W wielu przypadkach przyniosą one oczekiwaną ulgę.

 • Ciepłe okłady - jeżeli okres nie jest zbyt obfity, ciepły okład złagodzi ból brzucha i zmniejszy uciążliwe skurcze. Do tego celu można wykorzystać termofor lub butelkę z ciepłą wodą;
 • Napary ziołowe - w trakcie miesiączki warto pić napary z ziół, które wykazują działanie rozkurczowe. Sprawdzą się herbatki z mięty, melisy, rumianku i nagietka;
 • Umiarkowana aktywność fizyczna - o ile ból nie ścina nas z nóg, lekka aktywność fizyczna w połączeniu z rozciąganiem może pomóc złagodzić bolesne dolegliwości. Pobudzi krążenie, dotleni organizm i rozluźni spięte mięśnie;
 • Relaks i odpoczynek - hormony stresu (kortyzol i adrenalina) mogą przyczyniać się do zwiększenia bólu miesiączkowego. Warto więc się odprężyć, chwilę pomedytować i zwyczajnie się zrelaksować;
 • Lekkostrawna dieta - nie będzie obciążać żołądka i zredukuje wzdęcia, które często występują podczas miesiączki. Warto, by w diecie znalazło się więcej wapnia, który pomoże złagodzić skurcze macicy. Ten pierwiastek znajdziemy w mleku i jego przetworach, orzechach i nasionach, konserwach rybnych i suszonych owocach.

Sposobem na złagodzenie comiesięcznych dolegliwości menstruacyjnych są popularne środki przeciwbólowe. Ma silny ból miesiączkowy poleca się przede wszystkim preparaty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), do których należą m.in.:

Ważne, by stosować te leki od razu, a nie czekać, aż ból się rozwinie. Należy jednak pamiętać, że leki z grupy NLPZ działają drażniąca na śluzówkę żołądka i stosowane przewlekle mogą przyczyniać się do rozwoju choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Kwas acetylosalicylowy (Aspirin, Polopiryna) również łagodzi bóle miesiączkowe, jednak może nasilać krwawienie.

Alternatywą dla niesteroidowych leków przeciwzapalnych są preparaty rozkurczowe na bazie  drotaweryny, takie jak: Deespa, Drotafemme, Galospa, No-Spa czy Spastyna Max.

U kobiet, u których miesiączki są wyjątkowo bolesne, lekarz ginekolog może zasugerować wprowadzenie antykoncepcji hormonalnej, która oprócz ochrony przed nieplanowana ciążą łagodzi przykre objawy miesiączkowania, w tym ból i obfite krwawienia. Innym rozwiązaniem jest domaciczna wkładka hormonalna, która skraca czas trwania miesiączki, a nawet całkowicie ją eliminuje. Nie są to jednak rozwiązania pozbawione wad i nie każda kobieta może się na nie zdecydować.

Bolesna miesiączka jako objaw choroby

Bolesne miesiączki dotyczą co dziesiątej kobiety. W części przypadków możemy mówić o tzw. pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu, którego mechanizm nie został do końca poznany. Lekarze przyjmują jednak, że powiązany jest on działaniem hormonów, które wpływają na nadmierną kurczliwość mięśnia macicy oraz nieprawidłowe złuszczanie endometrium. Ten typ bolesnego miesiączkowania dotyczy zwykle młodych dziewcząt, u których zmiany hormonalne nie są jeszcze w pełni uregulowane.

Gdy ból w trakcie krwawienia miesięcznego pojawia się po 20. roku życia, mówimy o tzw. wtórnym bolesnym miesiączkowaniu, które wynika ze współistniejących schorzeń, urazów lub wad anatomicznych:

 • endometriozy;
 • zespołu policystycznych jajników;
 • mięśniaka macicy;
 • wad anatomicznych pochwy i macicy;
 • stanów zapalnych macicy;
 • pozabiegowych uszkodzeń szyjki macicy.

Jeśli więc ból podczas miesiączki oraz towarzyszące mu objawy są wyjątkowo uciążliwe, lepiej skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem. Wyleczenie choroby może sprawić, że pozbędziemy się lub znacznie zminimalizujemy przykre dolegliwości podczas menstruacji.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów