Diklofenak - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne
Diklofenak jest jedną z najpopularniejszych substancji o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Występuje w preparatach w postaci żeli, tabletek, zastrzyków oraz czopków. Kiedy rekomenduje się terapię diklofenakiem? Czy jego stosowanie jest bezpieczne i kto powinien go unikać?
Diklofenak - właściwości
Diklofenak należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wykazuje on działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Mechanizm działania diklofenaku polega na hamowaniu aktywności enzymu cyklooksygenazy. W organizmie człowieka znajdują się co najmniej dwa rodzaje tego enzymu. Cyklooksygenaza 1 (COX-1) występuje w tkankach stale m.in. w przewodzie pokarmowym, płytkach krwi i nerkach. Odpowiada tam za powstawanie prostaglandyn, które mają ochronny wpływ na śluzówkę przewodu pokarmowego, regulują przepływ krwi przez nerki oraz funkcje płytek krwi. Cyklooksygenaza 2 (COX-2) jest wytwarzana przez organizm w tkankach objętych stanem zapalnym, co wiąże się z wystąpieniem objawów, takich jak ból, obrzęk i zwiększona miejscowo przepuszczalność naczyń krwionośnych.
Diklofenak działa hamująco na obydwa rodzaje cyklooksygenazy. Wiąże się to z jego działaniem przeciwbólowym i przeciwzapalnym, które jest efektem hamowania COX-2 oraz z potencjalnymi działaniami niepożądanymi, wynikającymi z inhibicji COX-1.
Kiedy stosować diklofenak?
Diklofenak jest wskazany w leczeniu dolegliwości bólowych o słabym i umiarkowanym nasileniu. Stosuje się go w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowej stawów, zapalenia stawów kręgosłupa lub innych zespołów bólowych związanych ze zmianami w kręgosłupie. Diklofenak jest wykorzystywany również w leczeniu ostrych napadów dny moczanowej oraz w bólach pourazowych i pooperacyjnych, ze współistniejącym stanem zapalnym i obrzękiem, np. po zabiegach stomatologicznych i ortopedycznych.
Diklofenak jest także stosowany w leczeniu stanów zapalnych i bólowych w ginekologii, związanych z pierwotnym bolesnym miesiączkowaniem lub zapaleniem przydatków. Diklofenak może być wykorzystywany w objawowym, miejscowym leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła.
W jakich lekach znajdziemy diklofenak?
Na rynku znajduje się kilkadziesiąt preparatów zawierających diklofenak, dostępnych zarówno bez recepty, jak i wyłącznie z przepisu lekarza. Występują one w postaci tabletek, kapsułek, żeli, aerozoli na skórę, kropli do oczu, czopków oraz zastrzyków.
W preparatach złożonych w postaci kapsułek, diklofenak może występować w połączeniu z omeprazolem, co zmniejsza ryzyko podrażnień błony śluzowej żołądka w czasie terapii. Zastrzyki z diklofenakiem mogą być wzbogacone o lidokainę, co potęguje efekt znieczulający. W aptekach znajdziemy również żele zawierające połączenie escyny, tribenozydu i diklofenaku, które są stosowane przede wszystkim w leczeniu miejscowym zapalenia żył.
Wybrane preparaty znajdziesz i zarezerwujesz w aptece za pomocą portalu KtoMaLek.pl.
Przeciwwskazania do stosowania diklofenaku
Diklofenaku nie powinny stosować osoby:
- ze stwierdzoną chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy;
- z niewyjaśnionymi krwawieniami z przewodu pokarmowego;
- z niewydolnością nerek lub wątroby;
- z chorobą niedokrwienną serca;
- z chorobami naczyń obwodowych i mózgowych;
- w trzecim trymestrze ciąży;
- poniżej 14. roku życia.
Diklofenak - skutki uboczne
Jak w przypadku każdego leku, stosowanie diklofenaku może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych. Należą do nich m.in.:
- nudności i wymioty;
- biegunka i niestrawność;
- bóle brzucha i wzdęcia;
- zwiększenie aktywności aminotransferaz wątrobowych;
- reakcje skórne: pokrzywka i wysypka;
- zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit.
Warto zwrócić uwagę na fakt, iż diklofenak jest substancją fotouczulającą. Podczas stosowania preparatu należy unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne oraz stosować filtry UV, z uwagi na ryzyko wystąpienia reakcji fototoksycznej, wiążącej się z powstawaniem na skórze pęcherzy i obrzęków. Reakcja ta może wystąpić zarówno po ogólnym, jak i miejscowym podaniu diklofenaku.
Bibliografia:
- Diklofenak. Baza leków, Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=227. (Dostęp: czerwiec 2022).
- Diclac 50. Charakterystyka Produktu Leczniczego, Dostępne na: https://leki.urpl.gov.pl/files/Diclac50_czopki_50mg.pdf.
- Diclac 75 Duo. Charakterystyka Produktu Leczniczego, Dostępne na: https://leki.urpl.gov.pl/files/Diclac_75_duo_tabl_75mg.pdf.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.