Dymnica pospolita – właściwości zdrowotne i zastosowanie

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-05-06 10:33
Kwitnąca na łące dymnica pospolita.

Dymnica pospolita (łac. Fumaria officinalis) to występująca na terenie całej Europy roślina zielna. Powszechnie kojarzona jako chwast polny, posiada bardzo cenne właściwości lecznicze, o których wiedzą nieliczni. Jakie właściwości zdrowotne ma ta roślina i kiedy można ją stosować?

Dymnica pospolita – surowiec

Dymnica pospolita, zwana też inaczej dymówką czy rutką polną, należy do rodziny makowatych i jest rośliną jednoroczną. Występuje na terenie całej Europy, Azji i w północnej Afryce. W Polsce jest pospolitym chwastem porastającym ogrody, pola, łąki i ugory. Kwitnie od kwietnia do października, a jej drobne kwiaty mają barwę od różowej do purpurowo czerwonej.

Surowcem leczniczym jest całe lub rozdrobnione ziele dymnicy (łac. Fumariae herba), wysuszone w odpowiednich warunkach. Roślinę zbiera się ze stanowisk naturalnych w okresie pełnego kwitnienia i suszy. Gotowy surowiec można nabyć w aptekach (Herbatka ziele dymnicy 50 g) lub zebrać i samodzielnie suszyć w domu.

Dymnica pospolita – właściwości zdrowotne

Dymnica pospolita jest cenną i bogatą w związki czynne rośliną leczniczą. Głównymi jej składnikami odpowiadającymi za właściwości zdrowotne są alkaloidy, w tym protopina, związki flawonoidowe (głównie kwercetyna i kemferol), wolne kwasy fenolowe, a także śluzy, żywice i gorycze

Ze względu na obecność tych składników dymnica pospolita charakteryzuje się bardzo nieprzyjemnym, ostrym zapachem i słono-gorzkim smakiem. Wykazuje głównie działanie:

  • rozkurczowe na mięśnie gładkie;
  • żółciopędne;
  • pobudzające opróżnianie pęcherzyka żółciowego;
  • moczopędne.

Zastosowanie dymnicy pospolitej

Ziele dymnicy pospolitej ma szerokie zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości. Dawniej przypisywano jej właściwości poprawiające czynność żołądka, podawano ją również przy żółtaczce czy gorączce. Sok z ziela rośliny był też niegdyś stosowany zewnętrznie przy chorobach pasożytniczych skóry, liszajach oraz w szkorbucie. Dziś głównie używana jest do łagodzenia objawów chorób przewodu pokarmowego, dróg moczowych i skóry.

Dymnica pospolita w chorobach przewodu pokarmowego

Ziele dymnicy pospolitej zwiększa wydzielanie żółci, a także pobudza opróżnianie woreczka żółciowego, dlatego znajduje zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości związanych z zaburzeniami trawienia, uczuciem wzdęcia i pełności, stanach skurczowych przewodu pokarmowego czy zapaleniu pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Dodatkowo reguluje perystaltykę jelit oraz wypróżnianie.

Dymnica pospolita w chorobach dróg moczowych

Jako środek działający rozkurczowo i moczopędnie, ziele dymnicy pospolitej znalazło zastosowanie w chorobach dróg moczowych związanych ze skąpomoczem i stanami spastycznymi dróg moczowych. Ponadto jej stosowanie zalecane jest w celu zwiększenia diurezy i obniżenia ciśnienia tętniczego krwi.

Dymnica pospolita w chorobach skórnych

Napary i herbatki z ziela dymnicy pospolitej stosowane są również do mycia skóry trądzikowej, z wykwitami, a także z egzemą, łuszczycą czy świerzbem. Oprócz stosowania zewnętrznego ziele dymnicy zaleca się również doustnie jako leczenie wspomagające w dermatozach
Oprócz naparów i herbatek ziele dymnicy może być składnikiem maseczek do twarzy. Napary z ziela mogą posłużyć jako toniki do przemywania skóry tłustej z trądzikiem. Dymnica polecana jest również jako dodatek do kąpieli dla osób z problemami skórnymi (np. Zioła do kąpieli Ziele Dymnicy).

Inne schorzenia

Napary z ziela dymnicy pospolitej świetnie sprawdzą się też w bolesnych miesiączkach, ze względu na działanie spazmolityczne na mięśnie gładkie.

Dostępność w najbliższej aptece wybranych preparatów działających na różne dolegliwości, bez wychodzenia z domu, sprawdzisz na portalu KtoMaLek.pl.

Przeciwwskazania do stosowania dymnicy pospolitej

Ziele dymnicy pospolitej należy stosować tylko pod kontrolą lekarską i zgodnie z dawkowaniem w ulotce. Wyższe dawki mogą zaburzać pracę serca, wątroby oraz porażać mięśnie gładkie. Nie należy podawać przetworów z ziela dymnicy pospolitej kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów