Czy trądzik pospolity dotyczy tylko nastolatków? Objawy i leczenie trądziku pospolitego

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-01-25 13:35
Mężczyzna wyciska pryszcza przed lustrem. Dokucza mu trądzik pospolity.

Trądzik pospolity jest schorzeniem związanym z zaburzeniem pracy gruczołów łojowych. Lokalizacja zmian chorobowych m.in. na twarzy często wywołuje silny dyskomfort pacjenta i wpływa na decyzje o pilnym kontakcie z lekarzem i podjęciu leczenia. Jakie są objawy trądziku pospolitego oraz jak wygląda leczenie tej choroby?

Czym jest trądzik pospolity?

Trądzik pospolity, zwany także zwykłym, to schorzenie dermatologiczne należące do grupy chorób gruczołów łojowych. Występuje przede wszystkim u młodych osób, u których występuje nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Przyczyny powstawania trądziku pospolitego

Czynnikiem, mającym największy wpływ na predyspozycje pacjenta do wystąpienia trądziku pospolitego jest wrodzona skłonność do nadmiernej produkcji łoju oraz rogowacenia w okolicach mieszków włosowych. Uczeni twierdzą, iż zjawisko to jest dodatkowo potęgowane przez różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, takie jak leki czy narażenie zawodowe.

Istotę procesu chorobowego w trądziku pospolitym stanowi także poziom hormonów w organizmie pacjenta - przede wszystkim androgenów, a także obecność bakterii na powierzchni skóry, m.in. Propionibacterium acnes.

Trądzik pospolity – objawy

Zmiany obecne w trądziku zwykłym obejmują zaskórniki, grudkowo-krostkowe wykwity, a także ropne torbiele. Wykwity skórne w trądziku pospolitym zajmują przede wszystkim twarz oraz plecy, a dokładniej ich okolice łojotokowe.  

Pierwotnym wykwitem chorobowym jest wspomniany wyżej zaskórnik, tzw. comedo. U pacjentów mogą występować dwa typy zaskórników: otwarte (z otworem w części środkowej, którym wydobywa się na zewnątrz łojowo-rogowa treść) lub zamknięte. Można odróżnić je między sobą m.in. za pomocą barwy - zaskórniki zamknięte są zazwyczaj białe, natomiast otwarte ciemne.

Trądzik pospolity – przebieg choroby

Trądzikowe zmiany skórne utrzymują się zazwyczaj dłuższy czas, a samo schorzenie ma charakter przewlekły i przebiega z okresami zaostrzeń i popraw. Zmiany chorobowe w trądziku pospolitym umiejscowione są w okolicach łojotokowych - na plecach, twarzy oraz klatce piersiowej. U większości pacjentów wykwity trądzikowe stają się mniej nasilone w letnich miesiącach, z uwagi na nasłonecznienie powierzchni skóry. 

Trądzik pospolity – odmiany

Z uwagi na różnorodny obraz przebiegu trądziku pospolitego, wyróżnia się kilka rodzajów tego schorzenia. Kliniczne odmiany trądziku pospolitego są następujące:

  • trądzik młodzieńczy - cechuje się niewielkim nasileniem zmian chorobowych, wśród których zdecydowaną większość stanowią grudki i zaskórniki. Trwa zazwyczaj kilka lat i dotyczy okresu dorastania;
  • trądzik ropowiczy - w obrazie chorobowym pojawiają się ropne torbiele, które gojąc się pozostawiają blizny;
  • trądzik bliznowcowy - w miejscach trądzikowych zmian powstają bliznowce;
  • trądzik skupiony - obecne są dużych rozmiarów zaskórniki. Odmiana ta dotyczy głównie płci męskiej i cechuje się pozostawieniem blizn po zmianach chorobowych;
  • trądzik z towarzyszącymi objawami ogólnymi (ciężki przebieg) - ta postać trądziku dotyka tylko młodych chłopców. Trądzik ten przebiega m.in. z gorączką, bólami stawów czy zaburzeniami widocznymi w badaniach krwi. 

Innym podziałem trądziku pospolitego jest klasyfikacja uwzględniająca trądzik zaskórnikowy, ropowiczy, grudkowo-krostkowy, piorunujący, bliznowcowy, wywołany oraz trądzik osób dorosłych.

Leczenie trądziku pospolitego

Terapię trądziku pospolitego dobiera dermatolog w sposób indywidualny dla pacjenta, z uwzględnieniem jego stanu zdrowia oraz obrazu i stopnia nasilenia zmian skórnych. Istnieje jednak szereg uniwersalnych zasad, według których postępują lekarze przy doborze farmakoterapii. 

Pacjenci z trądzikiem pospolitym powinni stosować leczenie miejscowe. W terapii zewnętrznej wykorzystuje się obecnie związki takie jak nadtlenek benzoilu, retinoidy, antybiotyki oraz kwas salicylowy. Na rynku obecne są również preparaty złożone, posiadające w swoim składzie więcej niż jedną z wymienionych grup substancji leczniczych. 

Dodatkowo, w wielu przypadkach stosowane jest u pacjentów również leczenie ogólne, oparte m.in. na antybiotykoterapii czy podaży leków o aktywności antyadrogenowej. Inne substancje wykorzystywane w leczeniu ogólnoustrojowym trądziku pospolitego, to spironolakton, steroidy, izotretynoina i niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Wielu specjalistów zaleca chorym także korzystanie z zabiegów kosmetologicznych, w tym peelingów chemicznych. Pacjenci powinni rozważyć konieczność suplementacji cynku oraz witamin z grupy B.

Pamiętaj, że dostępność poszukiwanych preparatów w okolicznych aptekach sprawdzisz z łatwością na portalu KtoMaLek.pl.

Bibliografia:

  1. Jabłońska S., Majewski S. (2010). Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, s. 439-445..
  2. Szepietowski J., Baran W. (2019). Terapia w dermatologii. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, s. 416-418.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów