Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Sól fizjologiczna: 5 właściwości i zastosowań

mgr farm. Sylwia 2019-04-15 16:07
Sól fizjologiczna: 5 właściwości i zastosowań

Sól fizjologiczna jest preparatem dostępnym w każdej aptece. Wielu osobom kojarzy się ze szpitalną kroplówką, jednak można ją nabyć w każdej aptece. Doczekała się szerokiej gamy zastosowań, ponieważ jest bezpieczna dla naszego organizmu. W jaki sposób można wykorzystać sól fizjologiczną?

Sól fizjologiczna - co to takiego?

Sól fizjologiczna, określana także mianem płynu fizjologicznego, jest izotonicznym, wodnym roztworem chlorku sodu (NaCl). W aptekach dostępne są roztwory o stężeniu 0,9 proc. chlorku sodu (KIN Sól fizjologiczna, BABYCAP Ampułki soli fizjologicznej, Natrium chloratum 0,9%, Unimer Baby NaCl 0,9% płyn, Gilbert NaCl 0,9%, Izotoniczny roztwór wielofunkcyjny (0,9% NaCl), Polpharma 0,9% Nacl Izotoniczny, Symphar NaCl 0,9%). Sól fizjologiczną ma szerokie zastosowanie w medycynie. Stosuje się ją jako środek nawadniający oraz skuteczny uzupełniacz elektrolitów np. po operacjach chirurgicznych lub w stanach odwodnienia. To właśnie sól fizjologiczną często widujemy w szpitalach w postaci kroplówek. Wykorzystuje się ją również jako płyn do przemywania.

Zawarte w soli fizjologicznej sól i chlor wchodzą w skład płynu międzykomórkowego, który występuje naturalnie w ludzkim organizmie. Właściwości te z powodzeniem wykorzystuje się poza murami szpitala. Jakie są najczęstsze zastosowania soli fizjologicznej?

Jeżeli nie potrafisz znaleźć potrzebnego produktu, skorzystaj z wygodnej i intuicyjnej wyszukiwarki KtoMaLek.pl. Nie tylko wskaże Ci apteki, w których dany preparat jest dostępny, ale również umożliwi jego rezerwację.

Sól fizjologiczna do nebulizacji i inhalacji

Sól fizjologiczną z powodzeniem stosuje się w inhalacji i nebulizacji. Inhalacje są wskazane przy infekcjach górnych dróg oddechowych, gdy w nosie i zatokach zalega wydzielina, która utrudnia swobodne oddychanie. Jak przeprowadzić inhalację z użyciem soli fizjologicznej? Wystarczy napełnić miskę gorącą wodą i dodać do niej roztwór soli fizjologicznej. Następnie pochylamy się nad miską, a głowę zakrywamy ręcznikiem, by para nie uciekała. Powstałe opary wdychamy przez kilkanaście minut.

W nebulizacji wykorzystuje się specjalne urządzenie tzw. nebulizator. Przy jego pomocy podaje się leki drogą wziewną które trafiają bezpośrednio do oskrzeli i płuc, co przyspiesza ich działanie. Wiele z tych leków rozprowadza się w soli fizjologicznej, jednak nebulizację można też przeprowadzić tylko na jej bazie. To skuteczny sposób na nawilżenie śluzówki dróg oddechowych i udrożnienie nosa.

Inhalacje i nebulizacje z użyciem soli fizjologicznej sprawdzą się u osób, które pracują w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach, co sprzyja przesuszeniu śluzówki dróg oddechowych. To także dobra opcja dla osób zmagających się z częstymi infekcjami dróg oddechowych i astmatyków. Niemniej nie każdy powinien stosować inhalacje lub nebulizacje z soli fizjologicznej. Zabieg ten jest niewskazany u osób chorujących na gruźlicę, ropne zapalenie zatok lub migdałków, nowotwory, niewydolność oddechową lub krążeniową, czy stany zapalne górnych dróg oddechowych przebiegające z wysoką gorączką.

Przemywanie oczu solą fizjologiczną KtoMaLek.pl

Przemywanie oczu solą fizjologiczną

Przemywanie oka solą fizjologiczną jest bezpieczne i sprawdza się w różnych sytuacjach. Oko można przemywać w ten sposób, gdy dostanie się do niego rzęsa, jakieś zanieczyszczenie lub alergen. W ten sposób wypłuczemy ciało obce, które jest przyczyną dyskomfortu i nie podrażnimy gałki ocznej i śluzówki. Sól fizjologiczna ma także właściwości nawilżające, dlatego sprawdzi się, gdy nasze oczy potrzebują nawilżenia, a także w przebiegu tzw. zespołu suchego oka. Można jej używać nawet u noworodków przy higienie oczu. Do ich przemywania należy używać jałowych gazików.

Sól fizjologiczna do nawilżania śluzówki nosa

Przebywanie w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach mocno przesusza śluzówkę nosa. Sól fizjologiczna nie tylko nawilży błonę śluzową nosa, ale również udrożni nos, gdy zmagamy się z uciążliwym katarem. Sól fizjologiczną można zakropić za pomocą kroplomierza lub kupić gotowy produkt izotoniczny w sprayu, najlepiej na bazie soli morskiej (np. QuixxMarimer Baby, Disnemar), który szybko i dokładnie rozprowadzi roztwór na śluzówce.

Oczyszczanie skóry solą fizjologiczną

Ze względu na swój skład, sól fizjologiczna jest bezpieczna dla skóry. Nie powoduje podrażnień, nie wywołuje reakcji alergicznych i nie zmienia pH skóry, dlatego może być dobrą alternatywą dla płynów micelarnych i toników stosowanych w demakijażu i oczyszczaniu skóry twarzy. Dobrze oczyszcza skórę, nawilża ją i przygotowuje do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych. Sprawdzi się zwłaszcza przy skórze przesuszonej i skłonnej do podrażnień, a także u osób z cerą naczynkową. Sól fizjologiczna może być też dobrą podstawą do tworzenia niektórych domowych kosmetyków. Można ją łączyć z wyciągami roślinnymi (np. z rumianku, nagietka), uzyskując w ten sposób tonik dopasowany do potrzeb skóry.

Sól fizjologiczna do przemywania ran

Utarło się przekonanie, że najlepsza do przemywania ran jest woda utleniona, choć najnowsze standardy medyczne temu zaprzeczają. Woda utleniona odkaża, ale jednocześnie utrudnia proces gojenia świeżych ran. Inaczej jest z solą fizjologiczną, która nie podrażnia i doskonale nadaje się do przemywania uszkodzeń na skórze. Wystarczy nawilżyć jałowy gazik roztworem, przemyć ranę i ją osuszyć. Po jej oczyszczeniu można użyć środka odkażającego i zaopatrzyć ranę. Warto jednak pamiętać, że - z uwagi na ryzyko szybkiego rozwoju bakterii - ampułkę z roztworem  soli fizjologicznej najlepiej zużyć w ciągu 24 godzin od otwarcia.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów