Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Których leków może zabraknąć w aptekach? (sierpień 2020 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-08-03 16:19
Lista antywywozowa sierpień 2020 r.

31 lipca 2020 r. Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę produktów leczniczych zagrożonych brakiem dostępności. Wykaz ten obowiązuje od 1 sierpnia 2020 r. i opiewa na ponad 300 pozycji. Jakie preparaty objęto dodatkowym nadzorem resortu zdrowia?

Najnowsza lista leków zagrożonych – co się zmieniło?

Resort zdrowia powrócił do aktualizowania listy antywywozowej co dwa miesiące. Ostatnia aktualizacja miała miejsce w połowie czerwca i wówczas na liście znalazło się 298 preparatów leczniczych. Można było zaobserwować nieznaczną tendencję spadkową względem poprzedniej listy, jednak teraz liczba pozycji na wykazie nieco wzrosła i opiewa na 301 pozycji. Z listy zniknęły 24 farmaceutyki, jednak w ich miejsce wpisano 27 nowych, które objęto dodatkowym nadzorem.

Nowe leki na wykazie

Na najnowszej liście antywywozowej znalazło się kilka nowych preparatów, które Ministerstwo Zdrowia postanowiło objąć dodatkowym nadzorem:

  • Copaxone w dawce 20 mg i 40 mg – lek immunomodulujący, który stosuje się u pacjentów w trakcie terapii rzutowej postaci stwardnienia rozsianego;
  • Demezon, Dexamethasone KrKa, Dexamethasone Phosphate SF, Pabi-Dexamethason, Dexaven – glikokortykosteroidy w formie tabletek i roztworu do wstrzykiwań, stosowane w leczeniu ostrych stanów zagrożenia życia (m.in. wstrząs, stan astmatyczny, obrzęk mózgu). Wskazane również w terapii chorób autoimmunologicznych (np. liszaj rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów);
  • Effentora – opioidowy lek przeciwbólowy, stosowany u pacjentów onkologicznych w celu leczenia bólu przebijającego. Z listy został usunięty w czerwcu, jednak po dwóch miesiącach znowu zagościł na wykazie;
  • Gabitril – lek przeciwpadaczkowy, który stosuje się w skojarzeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi w leczeniu napadów częściowych lub częściowych wtórnie uogólnionych;
  • Trulicity – lek przeznaczony dla pacjentów chorujących na cukrzycę typu 2. Stosuje się go samodzielnie, gdy dieta i wysiłek fizyczny to za mało, by kontrolować poziom glikemii, a stosowanie metforminy jest przeciwwskazane.

Które leki wykreślono z listy antywywozowej?

Zauważalną zmianą jest wykreślenie wszystkich metformin o wydłużonym uwalnianiuAvamina SR, Glucophage XR, Metformax SR i Symformin XR. W sumie z listy zniknęły 24 preparaty z metforminą w różnych dawkach i wielkościach opakowań, co dla diabetyków jest dobrą wiadomością.

Leki, które stale są na wykazie

Z łatwością można zauważyć, że mimo mniejszych lub większych wahań kształt listy antywozowej jest cały czas ten sam. Na wykazie stale figurują leki zawierające syntetyczną lewotyroksynę (Euthyrox N, Letrox), którą stosują pacjenci chorujący na niedoczynność tarczycy, jak również stosowane przez cukrzyków insuliny (Abasaglar, Fiasp, Gensulin R, Humalog, Levemir, Toujeo), leki przeciwastmatyczne (Atrovent, Berodual, Fostex, Pulmicort) i przeciwzakrzepowe (Clexane, Pradaxa, Xarelto), jak również mieszanki mlekozastępcze dla dzieci na diecie eliminacyjnej (Bebilon Pepti 2 DHA, Nutramigen Puramino, Neocate Junior, Nutramigen 2 LGG).

Jak skutecznie szukać leków trudno dostępnych?

Część pacjentów napotyka wiele trudności przy zakupie potrzebnych leków. Powodem jest ograniczona dostępność niektórych farmaceutyków w aptekach. W efekcie pacjenci bezowocnie krążą od apteki do apteki, niejednokrotnie tracąc na to nawet  kilka godzin. Rozwiązaniem tego problemu jest serwis KtoMaLek.pl, który pomaga pacjentom w poszukiwaniu potrzebnych leków w najbliższych aptekach. Wystarczy podać swoją lokalizację oraz nazwę leku, a system wygeneruje listę aptek, które posiadają wskazany preparat na stanie. Warto skorzystać z możliwości rezerwacji leku, by uniknąć ryzyka wykupienia go przez innego pacjenta.

Źródło: http://dziennikmz.mz.gov.pl/api/DUM_MZ/2020/55/journal/6234


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów