Reglamentacja szczepionek przeciwko grypie – od dziś!

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-09-18 11:22
Reglamentacja szczepionek przeciwko grypie

Sezon grypowy za pasem, dlatego coraz więcej pacjentów poszukuje w aptekach szczepionek przeciwko grypie, by zawczasu się zaszczepić. Okazuje się jednak, że dostępność szczepionek jest mocno ograniczona, a kolejne ich dostawy do hurtowni i aptek planowane są na październik. Tymczasem 17 września Ministerstwo Zdrowia wprowadziło reglamentację szczepionek na grypę w aptekach. Co to oznacza dla pacjentów?

Refundowane szczepionki przeciw grypie

Decyzją Ministerstwa Zdrowia od 1 września 2020 r. refundacją objęto 3 szczepionki przeciwko grypie:

  • Vaxigrip Tetra – jest refundowana w wysokości 50% dla pacjentów po 65. roku życia, a dla seniorów po 75. roku życia dostępna jest nieodpłatnie w ramach darmowych leków dla seniorów;
  • Influvac Tetra – objęto ją refundacją w wysokości 50% dla osób od 18. do 65. roku życia o zwiększonym ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych oraz dla kobiet w ciąży;
  • Fluenz Tetra  - to donosowa szczepionka przeciwko grypie, refundowana jest w wysokości 50% dla dzieci od 2. do 5. roku życia.

Pozostałe osoby, których nie wskazano w decyzji refundacyjnej, mogą kupić szczepionkę w ramach sprzedaży komercyjnej z odpłatnością 100%. W sprzedaży dostępna jest również czterowalentna szczepionka Fluarix Tetra, dla której nie przewidziano dopłaty ze strony budżety państwa.

Celem poszerzenia refundacji dla szczepionek przeciwko grypie jest zwiększenie wyszczepialności, zwłaszcza wśród pacjentów najbardziej narażonych na powikłania grypy tj. seniorów, małych dzieci, kobiet w ciąży i osób o obniżonej odporności.

Kłopoty z dostępnością szczepionek przeciw grypie

Od początku września można zauważyć zwiększone zainteresowanie szczepionkami przeciw grypie wśród pacjentów. W serwisie Zapytaj Farmaceutę każdego dnia pojawia się kilkanaście pytań dotyczących możliwości zakupu szczepionki w aptekach w całe Polsce, rośnie też liczba wyszukiwani szczepionek w wyszukiwarce KtoMaLek.pl.

Duże zainteresowanie szczepionkami przerosło aktualne zaopatrzenie aptek i hurtowni. Choć planowane są kolejne dostawy, pacjenci się niecierpliwią, ponieważ chcą się czym prędzej zaszczepić. Większe zainteresowanie szczepionkami przeciw grypie to pokłosie trwającej pandemii koronawirusa oraz kampanii zachęcającej do szczepienia się przed sezonem grypowym. Wiadomo, że kolejne dostawy szczepionek Vaxigrip Tetra planowane są na przełomie września i października, a Influvac Tetra pojawi się najwcześniej w październiku. Donosowa szczepionka Fluenz Tetra powinna być dostępna w aptekach w drugiej połowie września, a nieobjęta refundacją Fluarix Tetra trafi do aptek najwcześniej w listopadzie.

Które szczepionki będą reglamentowane?

Choć Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że szczepionek przeciw grypie wystarczy dla wszystkich, którzy zechcą się zaszczepić, obecnie jest ich zbyt mało, by zaspokoić zapotrzebowanie pacjentów. Zdarza się też, że jeden pacjent chce zrealizować receptę na kilka opakowań szczepionki, co budziło uzasadnione wątpliwości farmaceutów podczas realizacji recepty.

W związku z tym resort zdrowia opublikował obwieszczenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta, na którym znalazły się trzy szczepionki przeciwko grypie we wszystkich wariantach: Fluarix Tetra, Influvac Tetra oraz Vaxigrip Tetra. W obwieszczeniu nie znalazła się szczepionka donosowa Fluenz Tetra, która jest refundowana dla najmłodszych dzieci.

  • Zgodnie z zapisami w obwieszczeniu, pacjenci powyżej 9. roku życia będą mogli wykupić jedno opakowanie szczepionki Fluarix Tetra, Influvac tetra lub Vaxigrip Tetra (nie więcej niż 1 ampułko-strzykawka) na 180 dni.
  • Dla pacjentów poniżej 9. roku życia istnieje możliwość wykupienia nie więcej niż 2 ampułko-strzykawek szczepionki Fluarix Tetra, Influvac Tetra lub Vaxigrip Tetra na 180 dni.

Źródło: http://dziennikmz.mz.gov.pl/api/DUM_MZ/2020/69/journal/6323

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów