Jakie są objawy nadciśnienia?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-07-28 14:02
Jakie są objawy nadciśnienia?

Każdy z nas zna choć jedną osobę z chorobami układu krążenia. Jest to najczęściej występująca grupa schorzeń. Jedną z nich jest nadciśnienie tętnicze. Nieleczone nadciśnienie może być przyczyną dużo poważniejszych stanów. Niestety, nie zawsze jesteśmy świadomi tego, że problem dotyczy nas. Kto należy do grupy ryzyka? Jakie objawy powinny nas skłonić do kontroli ciśnienia?

Czym jest nadciśnienie tętnicze?

Ciśnienie tętnicze to wartość siły nacisku wywieranej na tętnice, czyli naczynia krwionośne, którymi natlenowana krew płynie z serca do wszystkich narządów naszego organizmu. Mierzy się je w milimetrach słupa rtęci (mm Hg). Podczas pomiaru ciśnienia uzyskujemy dwa wyniki. Wyższy z nich to ciśnienie skurczowe, czyli najwyższe ciśnienie krwi osiągane podczas skurczu lewej komory serca i silnego wtłoczenia przez nią porcji krwi do tętnic. Najniższym osiąganym ciśnieniem jest ciśnienie rozkurczowe - efekt relaksacji mięśni lewej komory w fazie spoczynkowego rozkurczu. Ciśnienie rozkurczowe to druga wartość podawana przy pomiarze ciśnienia.

Optymalna  wartość ciśnienia tętniczego krwi u zdrowych osób to poniżej 120/80 mm Hg. Ciśnienie zawierające się między 120-129/80-84 mm Hg to tzw. ciśnienie prawidłowe. Wartości 130-139/85-89 mm Hg klasyfikuje się jako ciśnienie wysokie prawidłowe, a dopiero przekroczenie wartości 140/90 mm Hg uznaje się za stan chorobowy - nadciśnienie tętnicze. W przypadku przekroczenia jedynie pierwszej wartości - mówimy o izolowanym nadciśnieniem skurczowym.

Pressure Forte - naturalny sposób na nadciśnienie tętnicze

W celu obniżenia zawyżonego ciśnienia krwi w organizmie, warto sięgnąć po naturalne związki roślinne, witaminy oraz minerały, które w przeciwieństwie do niektórych leków nie wywołują skutków ubocznych. Wysoka zawartość wymienionych wyżej substancji odżywczych znajduje się w suplemencie diety Pressure Forte, który zawiera w składzie koenzym Q10, L-argininę, ekstrakt z karczocha oraz inne, znane z usprawniania przepływu krwi substancje. Kapsułki Pressure Forte mogą być stosowane zarówno przez osoby, które zmagają się z nadciśnieniem tętniczym, jak i przez grupę osób obarczonych ryzykiem zaburzeń ciśnienia krwi w organizmie, do których zaliczyć można palaczy, a także pacjentów zmagających się z zawyżonym cholesterolem i nadwagą. 

Pressure Forte można kupić na stronie firmowej polskiego producenta: https://protonlabs.pl/products/pressure-forte-na-nadcisnienie

Opakowanie suplementu diety Pressure Forte.

Przyczyny nadciśnienia

Nadciśnienie tętnicze dzielimy na dwa główne typy - nadciśnienie pierwotne i wtórne. Nadciśnienie pierwotne (inna nazwa - samoistne) nie ma jednej, ściśle określonej przyczyny. Można wskazywać tu na częściowy wpływ wielu różnych czynników ryzyka. Ten rodzaj nadciśnienia występuje aż u 90% pacjentów. Dużo rzadziej mamy do czynienia z nadciśnieniem wtórnym - wywołanym przez konkretną przyczynę, np. choroby nerek  układu nerwowego (zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe, zespół Guillaina i Barrego) lub  hormonalnego (zespół Cushinga, hiperaldosteronizm pierwotny, choroby tarczycy, guz chromochłonny), obturacyjny bezdech senny, ostry stres wywołany dużymi zabiegami, oparzeniami lub alkoholowym zespołem odstawiennym, niektóre leki i substancje toksyczne.

Objawy nadciśnienia tętniczego - na co zwrócić uwagę?

Pojedynczy pomiar ciśnienia nie wystarczy do postawienia jasnej diagnozy. Co więcej, nie każdy pacjent regularnie bada swoje ciśnienie. Czynniki ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego przedstawiają się następująco:

  • czynniki genetyczne oraz dziedziczne - istnieje większe ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, jeżeli takowe pojawiały się już w rodzinie;
  • dieta bogata w tłuszcze i cukry sprzyjająca otyłości, w szczególności brzusznej;
  • duże spożycie soli kuchennej - zawarty w niej sód powoduje retencję wody w organizmie, dodatkowo zaburza gospodarkę hormonalną organizmu (układ renina-angiotensyna-aldosteron);
  • mała aktywność fizyczna;
  • nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów;
  • procesy starzenia.

Samo występowanie czynników ryzyka jest już wystarczającym sygnałem, aby zacząć regularnie mierzyć ciśnienie krwi. Choroba w większości przypadków może rozwijać się bezobjawowo, jednak mogą pojawić się bóle głowy, problemy ze snem lub szybsze męczenie się. Jeśli pojawiają się inne niepokojące objawy, może okazać się, że nadciśnienie jest już powikłane innymi stanami chorobowymi w obrębie układu krążenia, nerek etc. Nawet osoby zdrowe niebędące w grupie ryzyka powinny mierzyć ciśnienie co najmniej raz w roku, w toku rutynowych badań kontrolnych.

Prawidłowa diagnoza nadciśnienia tętniczego polega na kilkukrotnym pomiarze w gabinecie lekarskim, a następnie założeniu przez pacjenta dzienniczka samokontroli i opanowaniu samodzielnego wykonywania pomiarów w domu. Jest to szczególnie istotne, ponieważ u wielu osób występuje tzw. syndrom białego fartucha.

Syndrom białego fartucha

Polega on na samoistnym podniesieniu się ciśnienia w momencie pomiaru w gabinecie, wywołanym prawdopodobnie podświadomym, niekontrolowanym stresem. Osoby, u których wykryto nadciśnienie, zobowiązane są do skrupulatnego wykonywania pomiarów w ciągu dnia, co pozwala określić skuteczność prowadzonej terapii. Czasem lekarz może zlecić ciągłe badanie ciśnienia przez 24 godziny za pomocą tzw. holtera.

Powikłania nadciśnienia

Pomimo początkowo bezobjawowego przebiegu, nadciśnienie tętnicze może w przyszłości doprowadzić do dużo bardziej niebezpiecznych schorzeń, tak ze strony serca i naczyń krwionośnych (duże ryzyko zawału serca lub udaru mózgu, niewydolność krążenia, miażdżyca, przerost mięśnia serca), jak i nerek. Dlatego też dbanie o prawidłowy poziom ciśnienia tętniczego krwi jest tak ważne dla zdrowia.

Profilaktyka i terapia nadciśnienia

Pierwszym krokiem w kierunku osiągnięcia prawidłowego ciśnienia krwi jest jego skrupulatna kontrola i współpraca pacjenta lekarzem hipertensjologiem. W przypadku nadciśnienia pierwotnego konieczne jest jak największe niwelowanie czynników ryzyka - zmiana diety i stylu życia, zwiększenie aktywności fizycznej. Następnym krokiem są odpowiednio dobrane leki, takie jak: diuretyki (Indapen SR, Spironol), ACEI (Tritace, Vivace, Ramipril Actavis), sartany (Telmizek, Cozaar, Lorista) i inne, zawsze w połączeniu z terapią niefarmakologiczną. Dostępność tych leków w okolicznych aptekach można z łatwością sprawdzisz na portalu KtoMaLek.pl. U osób z nadciśnieniem wtórnym opanowanie przyczyny wzrostu ciśnienia zapewnia trwałe wyleczenie i unormowanie ciśnienia.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów