Ministerstwo Zdrowia wprowadza obostrzenia w 19. powiatach!
W środę 5 sierpnia 2020 r. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia zapowiadali, że rozważają ponowne wprowadzenie obostrzeń w kilkudziesięciu powiatach w związku z rosnącą liczbą zakażeń SARS-CoV-2. Dzisiaj resort zdrowia poinformował o 19. powiatach, w których zostaną wprowadzone dwa rodzaje obostrzeń. Co to oznacza dla ich mieszkańców?
Liczba zakażeń SARS-CoV-2 znowu rośnie
Jeszcze kilka miesięcy temu liczba zakażeń SARS-CoV-2 i przypadków wywołanej tym wirusem choroby COVID-19 była stosunkowo niska. Od marca w Polsce wprowadzono wiele obostrzeń dotyczących funkcjonowania w przestrzeni publicznej. Obywatele byli zobowiązani zasłaniać usta i nos poza domem, nie wolno było się gromadzić w większych grupach, zamrożonych zostało wiele gałęzi gospodarki, a cała komunikacja opierała się na założeniu, by pozostać w domu, jeśli tylko mamy taką sposobność. Efektem był niski, w porównaniu z innymi krajami, wskaźnik zachorowań.
Stosunkowo niska liczba przypadków pozwoliła sądzić, że poradziliśmy sobie z epidemią, którą udało się w porę wyhamować. Na fali tego sukcesu z tygodnia na tydzień luzowano coraz więcej obostrzeń. Aktualna sytuacja pokazuje jednak, że odtrąbienie zwycięstwa było przedwczesne. W ostatnich dniach lipca i pierwszych dniach sierpnia liczba zakażeń koronawirusem zaczęła gwałtownie rosnąć od 500 do ponad 700 przypadków dziennie.
Województwa z najwyższą liczbą zakażeń
Zgodnie z informacjami udostępnianymi przez Ministerstwo Zdrowia, 6 sierpnia 2020 r. odnotowano rekordową liczbę nowych przypadków zakażenia – aż 726! To najwyższa liczba od momentu potwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia, co miało miejsce na początku marca.
Wśród wszystkich województw najwięcej zakażonych zdiagnozowano w województwie śląskim (ponad 17 tys. przypadków), co ma związek z masowym przeprowadzaniem testów w kopalniach. Niemniej w ostatnich dniach zaczęła wyraźnie rosnąć liczba zakażonych w województwie mazowieckim, wielkopolskim, małopolskim, łódzkim i dolnośląskim. Ten niepokojący trend skłonił rządzących do ponownego wprowadzenia obostrzeń w powiatach, w których przyrost zakażeń jest najwyższy.
Liczba zachorowań w poszczególnych województwach na dzień 6.08.2020 r., na podstawie danych Ministerstwa Zdrowia
Ponowne wprowadzenie obostrzeń – w których powiatach?
Podczas konferencji prasowej Ministerstwo Zdrowia poinformowało o powtórnym wprowadzeniu obostrzeń w 19. powiatach. Właśnie tam w ostatnim czasie liczba zakażeń niepokojąco rosła. Obostrzenia zaczną obowiązywać od soboty 8 sierpnia 2020 r.
Największy rygor (kolor czerwony) będzie dotyczył 9. powiatów w województwach: wielkopolskim, małopolskim, łódzkim i śląskim. Mieszkańcy tych obszarów zobowiązani będą m.in. do noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Mowa o powiecie ostrzeszowskim, nowosądeckim, Nowym Sączu, wieluńskim, pszczyńskim, Rudzie Śląskiej, rybnickim i Rybniku oraz powiecie wodzisławskim.
‼️Od soboty w 19 powiatach z największym wzrostem zakażeń powrót niektorych zakazów i nakazów - szczegóły już za chwile na konferencji @MZ_GOV_PL pic.twitter.com/xrcEmbZswG
— Janusz Cieszyński 🇵🇱💯 (@jciesz) August 6, 2020
Łagodniejsze rygory (kolor żółty) przewidziano w pozostałych 10. powiatach w wymienionych wcześniej województwach oraz w woj. podkarpackim i świętokrzyskim. Są to powiaty: wieruszowski, Jastrzębie Zdrój, jarosławski, Żory, kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski, oświęcimski i Przemyśl.
Kolor strefy zależny jest od dynamiki wzrostu zakażeń na danym obszarze. Jeżeli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, powiat zaliczono do „czerwonej strefy”. Powiaty w których odnotowano od 6 do 12 zachorowań na 10 tys. mieszkańców zakwalifikowano do "strefy żółtej". W wymienionych powiatach zostaną wprowadzone obostrzenia dotyczące przebiegu targów i kongresów, wydarzeń kulturalnych i sportowych, zasad działania lokali gastronomicznych, sanatoriów i transportu publicznego, a także organizacji wesel.
WAŻNE!
Od 1 września ma zostać wprowadzony obowiązek posiadania zaświadczenia potwierdzającego, że u danej osoby występują przeciwwskazania medyczne do zasłaniania ust i nosa. Obowiązek ten jest konsekwencją lekceważenia zaleceń Ministerstwa Zdrowia i ekspertów, które mówią o konieczności noszenia maseczek (bądź elementów odzieży zasłaniających usta i nos) w miejscach, gdzie zachowanie dystansu społecznego nie jest możliwe.
Szczegółowe wytyczne dostępne są na stronie Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/dodatkowe-obostrzenia-w-powiatach-z-najwiekszym-przyrostem-zakazen
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.