Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Wysypka na brzuchu - skąd się bierze? Jak ją leczyć?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-08-13 14:32
Wysypka na brzuchu - skąd się bierze?

Pojawienie się wysypki na brzuchu może mieć wiele przyczyn, od reakcji alergicznej na niektóre produkty spożywcze, po zakażenia bakteryjne i wirusowe. Objawy wysypki bywają uciążliwe, zwłaszcza jeśli wystąpi świąd lub nieprzyjemne pieczenie. Jakie wyróżnia się typy wysypek na brzuchu i jak należy z nimi postępować?

Wysypka na brzuchu – przyczyny i rodzaje

Wysypka na brzuchu, a także innych częściach ciała, może wystąpić na skutek wielu, często współistniejących czynników. Najczęstszą przyczyną wysypki w tym miejscu jest alergia oraz choroby zakaźne o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. Jeżeli wysypka utrzymuje się przez kilka dni i nie schodzi mimo podjętych działań, sytuacja wymaga konsultacji z lekarzem rodzinnym.

Wysypka na brzuchu może przybierać różne formy. Najczęściej występują zmiany w postaci pokrzywki, czyli zaczerwienienia skóry wraz z niewielkimi bąblami, podobnego do zmian występujących po kontakcie z liśćmi pokrzywy. Innym rodzajem jest wysypka grudkowa, przybierająca postać niewielkich i twardych krostek bądź wysypka pęcherzykowa, w której przebiegu pojawiają się krostki wypełnione płynem surowiczym. Wysypka może wystąpić także w formie czerwonych plam o nieokreślonym kształcie. Zmianom na skórze zwykle towarzyszy zaczerwienienie, lekka opuchlizna, świąd i pieczenie skóry, złuszczanie się naskórka.

Wysypka na brzuchu jako objaw alergii

Jako najczęstszą przyczynę występowania wysypki na brzuchu oraz innych częściach ciała wymienia się reakcję alergiczną. Na co dzień otacza nas wiele materiałów i substancji będących alergenami, nieprzyjemne objawy wywołać mogą:

  • niektóre materiały, z których tworzy się ubrania (szczególnie sztuczne tworzywa);
  • środki chemiczne przeznaczone do czyszczenia ubrań;
  • niektóre kosmetyki do pielęgnacji ciała;
  • leki;
  • produkty żywnościowe;
  • sierść zwierząt domowych.

W wyniku kontaktu z alergenem na skórze brzucha pojawić się może zaczerwienienie wraz z pokrzywką lub niewielkimi grudkami, które powodują świąd oraz nadmierne wysuszenie skóry, a także łuszczenie się naskórka.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów i pewności, że pojawiły się one na skutek reakcji alergicznej, można je zminimalizować, stosując leki przeciwhistaminowe (Hitaxa Fast, Claritine Allergy, Allertec WZF, Zyrtec UCB) oraz maści i kremy o działaniu łagodzącym i nawilżającym. Dodatkowo można zastosować miejscowo krem z hydrokortyzonem (np. Maxicortan, Hydrocortisonum Oceanic) jednak nie dłużej niż 7 dni. Jeżeli objawy mają charakter nawracający, należy skonsultować się alergologiem, by znaleźć i wyeliminować czynnik alergizujący lub rozpocząć leczenie.

Wysypka na brzuchu w przebiegu ospy i półpaśca

Charakterystycznym objawem ospy wietrznej oraz półpaśca jest wysypka. Przyczyną obu tych schorzeń jest zakażenie wirusem Varicella zoster virus (VZV) – półpasiec występuje wyłącznie u osób, które wcześniej (najczęściej w dzieciństwie) chorowały na ospę wietrzną.
W przypadku ospy wietrznej wysypka pojawia się właściwie na całym ciele, głównie twarzy, ramionach i plecach, brzuchu i nogach. Z początku zmiany są niewielkie, jednak wkrótce przybierają postać pęcherzyków, które pękają i tworzą strupki. Swędzenie można złagodzić, stosując preparaty o działaniu chłodzącym i znieczulającym (np. Ospa Comfort Spray, PoxClin CoolMousse, ViraSoothe), które zapobiegają bakteryjnemu nadkażeniu zmian i minimalizują powstawanie blizn.

W przebiegu półpaśca wystąpienie wysypki poprzedza ból, pieczenie i swędzenie wzdłuż nerwów międzyżebrowych, a także pogorszenie samopoczucia, bóle głowy i podwyższona temperatura. Po pewnym czasie pojawia się wysypka pod postacią pęcherzyków wypełnionym płynem surowiczym. Pęcherzyki te pękają i zasychają, tworząc niewielkie strupki. Na zmiany te można stosować chłodne kąpiele i zimne okłady lub założyć miękki opatrunek, który będzie chronił skórę przed dodatkowym podrażnieniem. Miejscowo można zastosować spraye o działaniu odkażającym (Octenisept, Oktaseptal, Octedin).

Wysypka na brzuchu podczas odry, różyczki, szkarlatyny

Ospa wietrzna i półpasiec to nie jedyne choroby, których objawem jest wysypka. Podobne symptomy pojawiają się w przebiegu odry, różyczki i szkarlatyny, typowych chorób wieku dziecięcego.

U dzieci chorych na odrę na skórze pojawia się czerwona, grudkowa wysypka, zazwyczaj na tułowiu, kończynach, skórze głowy i za uszami. Wśród innych objawów wymienia się także gorączkę, kaszel, katar, stan zapalny gardła i gorączkę. Swędzącą wysypkę można smarować preparatami na bazie dimetyndenu, łagodzącymi ten objaw (np. Fenistil, Foxill) lub maścią o działaniu wysuszającym np. z tlenkiem cynku.

Różyczka może przebiegać niemal bezobjawowo. Z początku chory może być osłabiony i wykazywać symptomy podobne do zwykłego przeziębienia lub grypy. Z czasem pojawić się może powiększenie węzłów chłonnych oraz plamisto-grudkowa wysypka na twarzy i szyi, a wkrótce na całym ciele. Utrzymuje się ona przez 2-3 dni, nie pozostawiając trwałych śladów na skórze.

Szkarlatyna, w odróżnieniu od wcześniej wspomnianych chorób, rozwija się na skutek zakażenia bakteryjnego. Inna nazwa tej choroby to paciorkowcowe zapalenie gardła lub płonica. Typowym objawem szkarlatyny jest rozsiana po całym ciele wysypka w postaci drobnych plamek, z wyłączeniem nosa, ust i brody. Tam, gdzie wysypka występuje, skóra jest szorstka w dotyku, a po wyleczeniu zaczyna się łuszczyć – najpierw skóra twarzy, następnie skóra tułowia, a po mniej więcej trzech tygodniach skóra dłoni i stóp.

Świerzb a wysypka na brzuchu

Niekiedy wysypka na brzuchu może wskazywać na zakażenie świerzbowcem ludzkim – niewielkim zewnątrzpasożytniczym roztoczem bytującym w warstwie rogowej naskórka. Zmiany na skórze powodują trudne do opanowania swędzenie, rozdrapywanie tych zmian może roznieść świerzbowca po całym ciele. W tej sytuacji konieczna jest szybka konsultacja z lekarzem, by czym prędzej wdrożyć skuteczne leczenie. W leczeniu świerzbu stosuje się miejscowo zewnętrznie permentynę, benzoesan benzylu, krotamiton.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów