Pokrzywka u dziecka - co ją wywołuje? Jak poradzić sobie z pokrzywką?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-09-16 15:40
Pokrzywka u dziecka - co ją wywołuje?

Pokrzywka jest przypadłością, w przebiegu której dochodzi do wystąpienia na skórze wypukłych, zaczerwienionych bąbli. Zmiany te mogą być efektem reakcji alergicznej, reakcji na niektóre leki bądź konsekwencją użądlenia przez niektóre owady. Wystąpienie pokrzywki u dziecka to dla rodziców spore zmartwienie, jednak można sobie z nią szybko poradzić.

Czym jest pokrzywka?

Pokrzywka jest powszechnie występującą chorobą skórną – szacuje się, że u około 20% populacji pojawiają się charakterystyczne bąble na skórze. Swoją nazwę pokrzywa zawdzięcza pokrzywie, a w zasadzie jej działaniu na naszą skórę. We włoskach parzących pokrzywy obecny jest kwas mrówkowy, a także kwasy żywiczne oraz inne substancje, które na skórę działają drażniąco. Gdy dochodzi do kontaktu skóry z liśćmi pokrzywy, pojawia się na niej bolesne i bardzo swędzące poparzenie, obrzęk oraz czerwone, wypukłe bąble.

Pokrzywka u dziecka może mieć charakter ostry, jednak zazwyczaj szybko ustępuje i w ciągu kilku minut do kilku godzin nie pozostaje po niej żaden ślad.

Rodzaje pokrzywki

Wyróżnia się kilka rodzajów pokrzywki, w zależności od czynnika, który ją wywołał. Najczęściej występuje pokrzywka alergiczna, która jest następstwem kontaktu z alergenem. W przypadku dzieci dominującym powodem występowania pokrzywki są alergie pokarmowe (np. na mleko, jajka, owoce cytrusowe), a także alergie wziewne (np. na pyłki roślin, sierść zwierząt domowych, roztocza) lub alergie na jad owadów (np. pszczół, os, mrówek). Pokrzywka może być też następstwem nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na niektóre leki (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne, antybiotyki) lub substancje zawarte w kosmetykach i środkach piorących (proszkach, płynach do prania i płukania tkanin).

Lekarze wyróżniają także pokrzywkę niealergiczną, która może być reakcją na ucisk skóry, promienie UV oraz zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę powietrza, jak również pokrzywkę objawową, będąca symptomem toczącej organizm choroby. Zdarza się też, że pokrzywa występuje bez wyraźnego powodu – mówimy wówczas o pokrzywce idiopatycznej.

W jaki sposób objawia się pokrzywka?

Pokrzywka u dziecka zazwyczaj pojawia się na skutek kontaktu z drażniącymi czynnikami alergicznymi, fizykalnymi lub toksycznymi. Wówczas dochodzi do miejscowego rozszerzenia małych naczyń włosowatych skóry, co zwiększa ich przepuszczalność i skutkuje widocznym obrzękiem. Powstałe wypukłe bąble mogą mieć średnicę od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów, zajmując większą powierzchnię skóry. Otoczone są widocznym zaczerwienieniem, zazwyczaj mocno swędzą, przez co dziecko nie jest w stanie powstrzymać się od drapania.

Swędzące bąble mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. W zdecydowanej większości przypadków objawy te ustępują samoistnie. Jeżeli zmianom skórnym towarzyszą zawroty głowy, nudności i wymioty, trudności z oddychaniem, spadek ciśnienia tętniczego bądź obrzęk naczynioruchowy (obrzmienie skóry i okolicznych tkanek), konieczna jest pilna konsultacja lekarska.

Co robić w razie wystąpienia pokrzywki u dziecka?

Zazwyczaj pokrzywka u dziecka ustępuje samoistnie i nie wymaga podejmowania leczenia. Jeżeli objawy są uciążliwe dla malucha, rodzic może zastosować preparaty przeciwalergiczne i przeciwhistaminowe w postaci kropli doustnych (Fenistil 1mg/ml krople), maści lub żelu (Fenistil 0,1% żel, Foxill), które złagodzą świąd i zmniejszą obrzęk. Dodatkowo na skórę można stosować chłodzące okłady. Dostępność wspomnianych preparatów w aptekach można sprawdzić na KtoMaLek.pl.

Jeżeli pokrzywka ma charakter nawracający, rodzice powinni dokładnie przyjrzeć się aktywności i diecie dziecka, by wykryć i wyeliminować czynnik, który powoduje te nieprzyjemne objawy. Warto przeanalizować sytuacje, w których wprowadza się do diety nowy produkt lub zmienia np. proszek do prania, który może dziecko uczulać. Konieczna może się okazać wizyta u alergologa, który wykona rozszerzoną diagnostykę oraz odpowiednie testy alergiczne, które pomogą wskazać, na co dziecko może być uczulone.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów