Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Pacjent u stomatologa, po piaskowaniu zębów ogląda efekty czyszczenia w lusterku.

Na czym polega piaskowanie zębów? Jak często powinno się piaskować zęby?

O zdrowie zębów powinno się dbać od najmłodszych lat, jednak w Polsce świadomość na temat higieny jamy ustnej nadal jest niewystarczająca. Kolejne raporty o częstotliwości próchnicy wśród dzieci i dorosłych pokazują, że przed stomatologami nadal stoi ogrom pracy do wykonania. Jednym z kluczowych elementów profilaktyki próchnicy i higienizacji zębów jest zabieg piaskowania. Na czym polega i jak często powinno się go wykonywać? Czy piaskowanie zębów jest bolesne?

Grafika 3D obrazująca umiejscowienie torbieli z larwami tasiemca bąblowcowego w wątrobie człowieka.

Bąblowica (tasiemiec bąblowcowy) – przyczyny, objawy, leczenie. Czy bąblowica jest zakaźna?

Bąblowica jest zoonozą wywoływaną przez larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. W Polsce po raz pierwszy została wykryta w 1994 roku u lisów w województwie pomorskim. W każdym roku notowanych jest kilkadziesiąt przypadków bąblowicy u ludzi. Jakie są przyczyny i objawy zakażenia tasiemcem bąblowcowym? Jak przebiega leczenie? Czy bąblowica jest chorobą zakaźną?

Szczepionka przeciw COVID-19 w fiolce, w tle fiolki i strzykawka z igłą.

Od lipca mniejsze dostawy szczepionek Pfizer/BioNTech

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 trwa od kilku miesięcy, dzięki czemu na dzień 19 czerwca 2021 r. wykonano już blisko 26 milionów szczepień, a w pełni zaszczepionych jest już przeszło 10,7 miliona osób. Tempo szczepień będzie jednak niższe, gdyż od lipca do Polski trafiać będzie tygodniowo o około 1 milion mniej szczepionek koncernów Pfizer/BioNTech. Co to oznacza dla programu szczepień i osób, które chcą się zaszczepić?