Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Białe tabletki na niebieskim tle, ułożone w nazwę witaminy B1.

Witamina B1 – zapotrzebowanie, funkcje, niedobór, choroby

Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aby nie doprowadzić do ich niedoboru – a co za tym idzie – chorób powstających na skutek ich braku należy dbać o ich odpowiedni poziom w organizmie. Jedną z kluczowych witamin, która jest niezbędna do utrzymania dobrego stanu zdrowia jest witamina B1. Jakie funkcje pełni witamina B1? Czym skutkuje jej niedobór? Jakie choroby wywołane są zbyt niskim poziomem witaminy B1? Czy witamina B1 jest dobra na zajady?

Pacjent u stomatologa, po piaskowaniu zębów ogląda efekty czyszczenia w lusterku.

Na czym polega piaskowanie zębów? Jak często powinno się piaskować zęby?

O zdrowie zębów powinno się dbać od najmłodszych lat, jednak w Polsce świadomość na temat higieny jamy ustnej nadal jest niewystarczająca. Kolejne raporty o częstotliwości próchnicy wśród dzieci i dorosłych pokazują, że przed stomatologami nadal stoi ogrom pracy do wykonania. Jednym z kluczowych elementów profilaktyki próchnicy i higienizacji zębów jest zabieg piaskowania. Na czym polega i jak często powinno się go wykonywać? Czy piaskowanie zębów jest bolesne?

Kobieta leży na macie do akupresury.

Mata do akupresury - długa czy krótka?

Przymierzasz się do zakupu maty do akupresury, ale zastanawiasz się, którą wybrać? Do wyboru jest wiele różnych mat, a wydawać by się mogło, że na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią. Natomiast jedno można zauważyć już na pierwszy rzut oka, a mianowicie rozmiar maty! Zastanawiasz się, czy wybrać długą akumatę, czy może krótka mata z poduszką w zestawie w zupełności wystarczy? Pomożemy rozwiać Twoje wątpliwości przedstawiając zalety długiej, jak i krótkiej maty, dzięki czemu będzie Ci prościej zdecydować, która będzie dla Ciebie idealna.

Grafika 3D obrazująca umiejscowienie torbieli z larwami tasiemca bąblowcowego w wątrobie człowieka.

Bąblowica (tasiemiec bąblowcowy) – przyczyny, objawy, leczenie. Czy bąblowica jest zakaźna?

Bąblowica jest zoonozą wywoływaną przez larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. W Polsce po raz pierwszy została wykryta w 1994 roku u lisów w województwie pomorskim. W każdym roku notowanych jest kilkadziesiąt przypadków bąblowicy u ludzi. Jakie są przyczyny i objawy zakażenia tasiemcem bąblowcowym? Jak przebiega leczenie? Czy bąblowica jest chorobą zakaźną?

celiakia skóra

Celiakia a skóra – typowe objawy choroby Duhringa

Celiakia jest przewlekłym zaburzeniem immunologicznym wywołanym spożyciem glutenu. Powoduje uszkodzenie błony śluzowej jelit, biegunkę, zmęczenie, utratę masy ciała, wzdęcia oraz niedokrwistość. Jest również znana skórna postać celiakii, nazywana skórną manifestacją celiakii bądź opryszczkowatym zapaleniem skóry. Objawy, które na pierwszy rzut oka są często mylone z atopowym zapaleniem skóry bądź typową opryszczką, mogą mieć głębsze podłoże. Warto zrobić badania w kierunku wykluczenia choroby Duhringa, zwłaszcza jeśli w rodzinie są osoby chore na celiakię.

wszywka alkoholowa 1

Wszywka alkoholowa jako skuteczne wsparcie w walce z chorobą alkoholową

Jeszcze do niedawna wszywkę alkoholową stosowano w leczeniu alkoholizmu z wykorzystaniem przymusu, dlatego nie kojarzy się ona zbyt dobrze. Obecnie jednak, coraz częściej stosuje się ją jako metodę wspomagającą walkę z nałogiem, gdyż jej działanie pozwala uzyskać długoterminową abstynencję. Zastanawiasz się czym właściwie jest wszywka alkoholowa i kto może z niej skorzystać? W poniższym artykule poznasz odpowiedzi na te pytania!

Mężczyzna trzyma się za bolący brzuch. Obok opakowanie ziołowego suplementu diety RefluxoHerbs.

Zioła na żołądek – jakie warto stosować?

Zioła na żołądek interesują wiele osób. Nie ma się temu co dziwić, gdyż każdy z nas co jakiś czas cierpi na różnego rodzaju problemy z żołądkiem. Co ciekawe, zioła na żołądek przynoszą ulgę zarówno w schorzeniach przewlekłych jak i tych, z którymi borykamy się po spożyciu niektórych posiłków. Warto dowiedzieć się tego, jakie zioła na żołądek pić. Nie wszystkie gatunki będą bowiem pomocne dla tego ważnego organu.

Kobieta trzyma się za bolący brzuch. Obok opakowanie suplementu diety na wątrobę SteroHerbs.

Zioła na wątrobę - co warto wiedzieć?

Zioła na wątrobę powinny zainteresować każdego, kto chce w naturalny sposób wzmocnić działanie swojej wątroby. Życie w biegu i stresie, a także niewłaściwa dieta nie sprzyjają bowiem dobremu funkcjonowaniu tego ważnego narządu. Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie zioła na wątrobę warto byłoby zastosować. Okazuje się, iż polecanych gatunków jest całkiem sporo. Które zioła na regenerację wątroby warto mieć więc w swoim domu?

Graficzny obrys ludzkiej głowy. W środku zębatka.

Czy Nutri-Score i wartość odżywcza produktu to to samo?

Coraz więcej Polaków deklaruje, że odżywia się zdrowiej niż kiedyś. Aż 49% respondentów, którzy złożyli takie deklaracje, żyje w rodzinach z dziećmi (1). Znacznie częściej zerkamy na etykiety produktów, sprawdzając ich skład i wartość odżywczą, zanim zdecydujemy się na zakup. Informacją, która również jest pomocna w dokonywaniu prawidłowych wyborów żywieniowych jest symbol Nutri-Score, który można znaleźć na wybranych produktach. Stanowi on podsumowanie wartości odżywczej oznakowanego produktu. Sprawdź ciekawostki na temat wartości odżywczej oraz Nutri-Score i odkryj różnicę między nimi!