Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Kobieta ma na sobie Holter EKG.

Holter EKG - na czym polega badanie? Jak się przygotować?

Choroby układu krążenia należą do najczęściej występujących schorzeń wśród dorosłych pacjentów i są dominującą przyczyną zgonów. Właśnie dlatego tak istotna jest wczesna diagnostyka, by w porę zapobiegać ich rozwojowi. Jednym ze skutecznych sposobów monitorowania pracy mięśnia sercowego jest badanie EKG metodą Holtera. W jaki sposób przebiega to badanie i jakie są wskazania do jego wykonania? Czy należy się do niego w szczególny sposób przygotować?

Końcówka do irygatora do zębów.

Irygator: co to, jak działa, czy warto używać irygatora do zębów?

Stomatolodzy podkreślają, że czyszczenie zębów rano i wieczorem nie wystarcza, żeby utrzymać jamę ustną w pełnym zdrowiu i cieszyć się pięknym uśmiechem. Oprócz używania szczoteczki (i to najlepiej sonicznej), codzienną higienę zębów należy uzupełnić o nitkowanie, oczyszczanie jamy ustnej irygatorem i płukanie jej płynem stomatologicznym. Czym jest irygator do zębów i jak działa? Czy warto go używać?

Zbliżenie na kobiecy uśmiech. Na zębach jest widoczny aparat ortodontyczny.

Jak działa aparat ortodontyczny? Czy zęby warto prostować u osób dorosłych?

Wady zgryzu są częstym zjawiskiem, które obserwuje się już u małych dzieci. Zęby mogą być wychylone do przodu lub cofnięte, ułożone zbyt ciasno, co uniemożliwia lub znacząco utrudnia czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Jednym ze skutecznych sposobów leczenia wad zgryzu jest aparat ortodontyczny. Rozwiązanie to zazwyczaj stosuje się u dzieci, jednak coraz więcej dorosłych decyduje się na założenie aparatu.

Grafika 2D obrazująca wewnętrzne struktury ludzkiego oka.

Jaskra - na czym polega ta choroba? Diagnostyka i leczenie

Mianem jaskry określa się zespół schorzeń, w których przebiegu dochodzi do stopniowego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czego konsekwencją jest znaczne pogorszenie widzenia lub nawet utrata wzroku. Na całym świecie na jaskrę chorować może nawet 80 milionów osób. Tylko w Polsce liczbę chorych szacuje się na blisko 800 tysięcy, z czego nawet połowa pozostaje niezdiagnozowana. Jakie są przyczyny rozwoju jaskry? Czy da się rozpoznać objawy choroby we wczesnym jej stadium?

Opakowanie suplementu diety Pressure Forte.

Pressure Forte - na nadciśnienie. Opinie, skład i działanie. Jak obniżyć ciśnienie z jego użyciem?

Pressure Forte to preparat stosowany w celu zniwelowania wszelkich nieprawidłowości związanych z zaburzonym ciśnieniem krwi w organizmie. Występujące w składzie suplementu naturalne związki, takie jak L-arginina oraz koenzym Q10 mogą skutecznie przyczyniać się do regulacji ciśnienia, a także wyraźnie wpływać na usprawnienie przepływu krwi przez tętnice oraz wzmocnienia naczyń krwionośnych.

Lekarz bada stopy pacjenta.

Wrastający paznokieć – jak sobie poradzić?

Wrastający paznokieć to dolegliwość, która może dotknąć każdej osoby i w każdym wieku. Najczęściej problem ten dotyczy dużego palca u stopy, rzadziej pozostałych palców. Wrastanie paznokci spowodowane jest najczęściej błędną pielęgnacją i nadawaniem paznokciom okrągłego kształtu. Początkowo problem odczuwany jest jako dyskomfort, lecz po dłuższym czasie może utrudniać chodzenie. Jak więc zapobiec wrastaniu paznokci i jak sobie radzić, gdy ten problem nas dopadnie?

Białe tabletki na niebieskim tle, ułożone w nazwę witaminy B1.

Witamina B1 – zapotrzebowanie, funkcje, niedobór, choroby

Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aby nie doprowadzić do ich niedoboru – a co za tym idzie – chorób powstających na skutek ich braku należy dbać o ich odpowiedni poziom w organizmie. Jedną z kluczowych witamin, która jest niezbędna do utrzymania dobrego stanu zdrowia jest witamina B1. Jakie funkcje pełni witamina B1? Czym skutkuje jej niedobór? Jakie choroby wywołane są zbyt niskim poziomem witaminy B1? Czy witamina B1 jest dobra na zajady?

Pacjent u stomatologa, po piaskowaniu zębów ogląda efekty czyszczenia w lusterku.

Na czym polega piaskowanie zębów? Jak często powinno się piaskować zęby?

O zdrowie zębów powinno się dbać od najmłodszych lat, jednak w Polsce świadomość na temat higieny jamy ustnej nadal jest niewystarczająca. Kolejne raporty o częstotliwości próchnicy wśród dzieci i dorosłych pokazują, że przed stomatologami nadal stoi ogrom pracy do wykonania. Jednym z kluczowych elementów profilaktyki próchnicy i higienizacji zębów jest zabieg piaskowania. Na czym polega i jak często powinno się go wykonywać? Czy piaskowanie zębów jest bolesne?

Kobieta leży na macie do akupresury.

Mata do akupresury - długa czy krótka?

Przymierzasz się do zakupu maty do akupresury, ale zastanawiasz się, którą wybrać? Do wyboru jest wiele różnych mat, a wydawać by się mogło, że na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią. Natomiast jedno można zauważyć już na pierwszy rzut oka, a mianowicie rozmiar maty! Zastanawiasz się, czy wybrać długą akumatę, czy może krótka mata z poduszką w zestawie w zupełności wystarczy? Pomożemy rozwiać Twoje wątpliwości przedstawiając zalety długiej, jak i krótkiej maty, dzięki czemu będzie Ci prościej zdecydować, która będzie dla Ciebie idealna.

Grafika 3D obrazująca umiejscowienie torbieli z larwami tasiemca bąblowcowego w wątrobie człowieka.

Bąblowica (tasiemiec bąblowcowy) – przyczyny, objawy, leczenie. Czy bąblowica jest zakaźna?

Bąblowica jest zoonozą wywoływaną przez larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. W Polsce po raz pierwszy została wykryta w 1994 roku u lisów w województwie pomorskim. W każdym roku notowanych jest kilkadziesiąt przypadków bąblowicy u ludzi. Jakie są przyczyny i objawy zakażenia tasiemcem bąblowcowym? Jak przebiega leczenie? Czy bąblowica jest chorobą zakaźną?